Zgrozili se boste, vaš mobilnik je lahko vsaj tako umazan kot stranišče

Kje vse je že bil danes? Razmislite, česa vse so se danes že dotaknile vaše roke. Kam vse ste s seboj vzeli mobilni telefon. Mimogrede, dotikale so se ga vaše roke, na njem pa so tudi mastni madeži loja z vaše kože. Kdaj ste ga nazadnje očistili?



Telefon očistite tudi z dezinfekcijskimi sredstvi in preprečite 
raznos bakterij. Foto: Profimedia
Telefon očistite tudi z dezinfekcijskimi sredstvi in preprečite raznos bakterij. Foto: Profimedia

Skoraj z gotovostjo lahko trdimo, da so pametni telefoni danes med najbolj umazanimi napravami, ki jih imamo neprestano pri sebi. Nekoč smo za to krivili daljince, ključe in denarnice, a že nekaj let na prvem mestu nedvomno prednjačijo mobilniki. Telefone imamo praktično povsod in vedno s seboj; v torbici, žepu, na stranišču, v dvigalu, parku … Zamenjali so ročne ure, pa tudi beležke in planerje, seveda so ob vsem tem postali tudi dober vir bakterij in mikrobov.

Kako ga očistiti

To, da telefon preprosto obrišete ob hlače ali majico, žal ne bo zadostovalo, temveč le zmanjšalo število nevarnih bakterij. Pri rednem čiščenju, ki bi ga bilo dobro izvajati vsak dan, če ne pa enkrat na teden, strokovnjaki priporočajo, da telefon izključite ter vzamete iz zaščitnega etuija, v kolikor ga uporabljate, in se čiščenja lotite v celoti, ne da očistite zgolj ekran.

Če se bojite, da bi s čiščenjem poškodovali ekran telefona, kupite zaščitno steklo.

Za čiščenje uporabite mehko krpo iz mikrovlaken ter nekaj milnice. Namesto nje lahko uporabite tudi dezinfekcijske robčke ali krpice, ki so namenjeni čiščenju elektronike. Ti ne bodo poškodovali občutljive površine zaslona, prav tako bodo precej zanesljivo odstranili precejšen odstotek nevarnih bakterij in mikroorganizmov. Nato pustite telefon nekaj trenutkov, da se povsem posuši. Očistite tudi ovitek.

Umazanija v režah slušalke in mikrofona

Pogosto se zgodi, da se zaradi nošenja telefona zamašijo reže mikrofona in slušalke. Teh nikar ne čistite z ostrimi predmeti, saj jih lahko poškodujete. Najprej poskusite s pihanjem, če imate doma kompresor na potisni zrak, ali zgolj s sapo. Če to ne bo odpravilo težave, poskusite mesta očistiti s pomočjo vatirane palčke, ki ste jo pomočili v milnico. V kolikor tudi ta trik ne zaleže, so na trgu na voljo lepljive mase, podobne plastelinu, ki jih prelepite čez reže in nato previdno odstranite, te pa bodo odstranile tudi trdovratno umazanijo, ki se je nabrala v reži slušalke oziroma mikrofona.

To, da telefon preprosto obrišete ob hlače ali majico, žal ne bo zadostovalo.

Nekaj nasvetov

Zaščitno steklo: Če se bojite, da bi s čiščenjem poškodovali ekran telefona, kupite zaščitno steklo. Tako boste obvarovali telefon pred mehanskimi udarci, steklo pa brez skrbi čistili tudi z dezinfekcijskimi sredstvi.

Slušalke: Da bi se izognili stiku telefona z obrazom, in v kolikor se veliko pogovarjate, uporabite raje slušalke. A ne pozabite redno čistiti tudi njih, predvsem reže, skozi katero prehaja zvok.

UV-svetloba: Na voljo so lučke, ki s pomočjo UV-svetlobe odstranijo mikrobe in bakterije ter hitro in enostavno očistijo ter razkužijo vaše elektronske naprave in mobilni telefon.


Najbolj brano