Šport > Zimski športi
1465 ogledov

Za konec prvenstva izjemen nastop Jakova Faka

Jakov Fak Epa
Jakov Fak šesti na zadnji tekmi svetovnega prvenstva, zlato Johannesu Thingnesu Boeju. V ženski konkurenci nova zlata medalja za Francijo.

Na zadnji tekmi svetovnega prvenstva v biatlonu v Novem Mestu na Češkem je najboljši slovenski biatlonec Jakov Fak osvojil šesto mesto na preizkušnji na 15 km s skupinskim startom. Zlato je osvojil Johannes Thingnes Boe, srebro Latvijec Andrejs Rastorgujevs, tretji pa je bil Francoz Quentin Fillon Maillet.

Fak je nastop dobro začel in prvi strelski postanek končal brez zgrešenega strela ter nadaljeval na sedmem mestu. Ob drugem obisku strelišča je zgrešil enkrat in moral v kazenski krog, tako da je nadaljeval na 11. mestu s pol minute zaostanka za vodilnimi.

Tretje streljanje je spet opravil brezhibno in se vrnil na rob deseterice, a že z 51 sekundami zaostanka, ob zadnjem postanku na strelišču pa je spet pokril vse tarče, na zadnji tekaški del pa krenil kot sedmi z realno možnostjo napredovanja še do petega mesta. Na koncu je bil šesti, za zmagovalcem je zaostal 1:10,9 minute.

Johannes Thingnes Boe | Avtor: Epa Epa

V boju za zlato medaljo je že odlično kazalo Rastorgujevsu, ki je prve tri strelske postanke opravil brez napake in se pred zadnjo četrtino tekme povzpel na drugo mesto. Na začetku je vodil Fillon Maillet, a je po tretjem streljanju zdrsnil na tretje mesto, vodstvo pa je kljub enemu zgrešenemu strelu prevzel Johannes Thingnes Boe.

Slednji je bil miren tudi na zadnjem strelskem postanku in rutinsko odtekel do zmage, odlično pa je delo dokončal tudi Latvijec, brez zgrešenega strela na tekmi je zanesljivo prišel do srebra (+ 15,1) in največjega uspeha v karieri. Bron si je priboril Fillon Maillet (+ 33,0/1), saj je Tarjei Boe, s katerim sta istočasno prišla na zadnji strelski postanek, zgrešil dva strela in izpadel iz boja za medalje (+ 42,1).

Fak je bil edini slovenski predstavnik zadnji dan SP. V ženski konkurenci Slovenk na tekmi s skupinskim startom ni bilo.

Braisaz-Bouchet do zlate medalje

Justine Braisaz-Bouchet pa je nova biatlonska svetovna prvakinja v skupinskem startu v ženski konkurenci. Na 12,5-kilometrski tekmi je 26-letna Francozinja brezhibnemu streljanju dodala še zelo hiter tek. Srebro je z več kot pol minute zaostanka osvojila Italijanka Lisa Vittozzi, ki je prav tako zadela vseh 20 tarč.

Justine Braisaz-Bouchet | Avtor: Profimedia Profimedia

Tretjeuvrščena Francozinja Lou Jeanmonnot pa je bila enkrat nenatančna le pri prvem streljanju, nato pa se je počasi vrnila med najboljše. Na zadnjem postanku ji je pomagala tudi rojakinja Julia Simon, ki je morala v kazenski krog še tretjič.

Braisaz-Bouchetova je na prvenstvu skupaj zdaj osvojila kar pet kolajn, kolikor jih bo z Moravske v deželo galskih petelinov odnesla tudi njena rojakinja Simonova, ki je bila danes mesto prekratka za še eno podelitev kolajn najboljšim. Skupno pa je s štirimi zlatimi odličji najuspešnejša športnica prvenstva vseeno Simonova.