REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Ko cucek, pred katerim repkajo še bednejša EU ščeneta, proda zadnji kanček časti in ponosa za skledico nafte. Fuj!«

»Ko cucek, pred katerim repkajo še bednejša EU ščeneta, proda zadnji kanček časti in ponosa za skledico nafte. Fuj!«Klečeplazenje: Biden na spravljivem obisku pri naročniku umora ameriškega novinarja, kritika režima v Rijadu. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Ameriški predsednik Joe Biden se je med svojo azijsko turnejo odpravil v Savdsko Arabijo - kjer ga je, kot je prepričan sam in kot trdi ameriška vohunska agencija CIA - sprejel naročnik brutalnega umora znanega kritika režima v Rijadu, novinarja Džamala Hašodžija.

Celotna Zahodna Azija je presenečena, da je razvpiti savdski prestolonaslednik Mohamed bin Salman (ki so mu v administraciji nekdanjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa nadeli ljubkovalni vzdevek MbS) prisilil Bidna, da je naposled ugriznil v prah oziroma pogrnil, poročajo mediji na Bližnjem vzhodu.

Potem ko je leta 2020, v času predvolilne tekme za naskok Bele hiše Joe Biden Savdsko Arabijo prezirljivo označil za »Pariah« (parijo) - je tokrat skesani ameriški predsednik pristal v Džedi, oblečen v raševino in posut s pepelom, je zapisal eden od komentatorjev na družbenih omrežjih.

 Ob tem mnogi spominjajo na dejstvo, da je savdski princ prestolonaslednik, dejanski vladar v deželi, nedavno celo zavrnil odgovoriti na Bidnov telefonski klic.

Zanimivo je, da je pri snidenju voditelja ZDA s predstavnikom savdskega dvora izostalo tudi klasično rokovanje - kronski princ MbS je pozdravil ameriškega predsednika Joeja Bidna le z udarcem v pest po njegovem prihodu v palačo Al-Salam v Džedi.

Biden je pozneje zatrjeval, da se je soočil s prestolonaslednikom bin Salmanom glede umora kolumnista Washington Posta Hašodžija. Ameriški predsednik je dejal, da je vztrajal, da je savdski princ osebno odgovoren za umor novinarja.

V pogovoru z novinarji po sestanku z bin Salmanom v petek je Biden povedal, da je to vprašanje izpostavil »na vrhu sestanka« in izrazil svoje stališče »kristalno jasno.«

A kritiki so zelo ostri.

»Ko cucek, pred katerim repkajo še bednejša EU ščeneta, proda zadnji kanček časti in ponosa za skledico nafte. Fuj!,« se je glasil eden od komentarjev.

Biden je doslej obljubljal pravico za brutalno umorjenega kolumnista Washington Posta Džamala Hašodžija, nato pa se je odpravil v Džedo moledovati novinarjevega krvnika za nafto.

Mnogi so se spraševali, če ga bo savdski princ teme Mohamed bin Salman sploh sprejel, ker Bidnu pred kratkim ni želel dvigniti telefonske slušalke, ko ga je poklical predsednik ZDA.

Medtem ko je po besedah ​​Bidna princ zanikal kakršno koli neposredno sodelovanje pri Hašodžijevem umoru –, ki se je zgodil v savdski diplomatski stavbi v Turčiji oktobra 2018 – je ameriški predsednik nadaljeval z besedami, da je »nakazal, da je [bin Salman] verjetno« kljub vsemu vpleten.

Na vprašanje o nedavnih komentarjih Hašodžijeve vdove, ki je dejala, da je »kri naslednje žrtve MbS na Bidnovih rokah,« je t. i. voditelj svobodnega sveta preprosto odgovoril: »Žal mi je, da se tako počuti.«

Nato je dodal, da mu ni žal, da je princa MbS označil za svetovnega »parijo« pred predsedniškimi volitvami v ZDA leta 2020.

»Ali obžalujem? Ne obžalujem ničesar, kar sem rekel. Kar se je zgodilo Hašodžiju, je bilo nezaslišano,« je sklenil.

Toda savdski princ ni ostal dolžan ameriškemu predsedniku - posmehnil se mu je zaradi strahopetnega izogibanja, da uradni Washington v Izraelu prepozna naročnika nedavne usmrtitve ameriško-palestinske novinarke Širin Abu Akleh.

Spomnimo, brutalno usmrtitev 51-letne novinarke Al Jazeere Shireen Abu Akleh (Širin Abu Akleh) je s strelom v glavo med poročanjem o raciji izraelske vojske ubil izraelski ostrostrelec v palestinskem mestu Jenin.

Tako sta se Biden in MbS, ob medsebojnem obtoževanju za zavržne zločine izognila rokovanju tudi pri slovesu.

Zato je slab vtis po koncu obiska - ostal.

»Hej POTUS, je to odgovornost, ki si jo obljubil za moj umor?« je zapisala vdova umorjenega novinarja in očitno govorila iz perspektive svojega pokojnega zaročenca.

Ob tem je delila tudi fotografijo snidenja ameriškega predsednika s savdskim avtokratom - udarca s pestjo.

Vendar je Biden vztrajal, da namen njegovega potovanja v Savdsko Arabijo ni bil videti se s princem, temveč »sestati z Zalivskim svetom za sodelovanje in devetimi državami, da bi se ukvarjali z varnostjo ... in potrebami svobodnega sveta.«

Podobno je argumentiral v nedavnem komentarju v Washington Postu pred začetkom azijske turneje, kjer je orisal vrsto razlogov za obisk temačne kraljevine, vključno z regionalno varnostjo, naraščajočimi cenami plina, rusko agresijo v Ukrajini...

In konkurenco s Kitajsko.

Vse tesnejše vezi azijskih držav s Pekingom še posebej skrbijo Združene države Amerike.

Tudi najbolj znani ameriški žvižgač Edward Snowden je obsodil Bidnovo druženje z morilcem novinarja.

Savdska Arabija medtem hitro napreduje - a v smeri konkurence. Rijad je nedavno zaprosil za članstvo v BRICS.

Gre za akronim, skovan za povezovanje petih velikih gospodarstev v vzponu: Brazilije, Rusije, Indije, Kitajske in Južne Afrike.

Članice BRICS so znane po svojem pomembnem vplivu na svetovne zadeve. Od leta 2009 se vlade držav BRICS vsako leto srečujejo na uradnih vrhovih, zadnjič junija, pod taktirko Pekinga.

Geopolitične silnice vztrajno razdvajajo Savdsko Arabijo in ZDA, Bidnov poskus, da zakrpa odnose pa je istočasno privedel do tega, da mnogi spoznavajo lažnost trditev ameriške administracije o tem, da Združene države branijo človekove pravice v Ukrajini.

Ali kjerkoli v svetu.

Kajti med to obrambo se Bidnova administracija prilizuje Savdski Arabiji, Venezueli, Iranu in mnogim drugim državam, ki jih je prej označevala za notorične kršilke človekovih pravic in celo za diktature.

Kako je mogoče, da je Bidnova administracija z vsemi lahko sklenila dogovore - le z Rusijo ne?

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek