baško jezero, faaker see Svet24.si

Slišala sta klice iz močvirja ob jezeru. V blatu...

Antonio Tajani Svet24.si

Tudi desno usmerjena Italija nadaljuje s pomočjo ...

Valentina Prevolnik Rupel, ministrica za zdravje Necenzurirano

Zdravniške "dvoživke": zakaj ministrica ...

mitja-stular-joze-mozina_pl Reporter.si

Na palačinkah z Janšo: kako sta Jože Možina in...

pogacar 22 Ekipa24.si

Zmanjkuje mu prostora! Pogačar je enostavno ...

Prepričan, da je kopija očeta Odkrito.si

Trdi, da je nezakonski sin Kralja Karla III. in ...

doncic gobert Ekipa24.si

Da ne zna igrati obrambe?! Dončić je s to noro ...

Svet

Bomo po odhodu Melanie iz Bele hiše dobili Slovenko v ameriški vladi? Med kandidati za ministrico tudi Amy Klobuchar

Deli na:
Bomo po odhodu Melanie iz Bele hiše dobili Slovenko v ameriški vladi? Med kandidati za ministrico tudi Amy Klobuchar

Amy Klobuchar - Foto: Profimedia

Po poročanju ameriškega časnika New York Times je med kandidati za ministrico v vladi, ki jo sestavlja bodoči predsednik ZDA Joe Biden, tudi senatorka Minnesote slovenskega rodu Amy Klobuchar, ki se je potegovala tudi za demokratsko nominacijo za predsednico.

Klobucharjeva, ki se je omenjala tudi kot možna kandidatka za podpredsednico ZDA, je bila pred vstopom v politiko državna tožilka, zato jo omenjajo tudi kot možno generalno tožilko.

Leta 2006 je postala prva ameriška Slovenka, ki so jo izvolili v zvezni senat ZDA, in tudi prva izvoljena senatorka iz Minnesote, kjer živi približno 25.000 ljudi s slovenskimi koreninami. Klobucharjeva je ponosna na to, da so bili njeni predniki Slovenci. Goste v Washingtonu večkrat pogosti s potico.

Njen praded Mihael Klobučar, ki se je rodil v Tanči Gori pri Črnomlju, se je ob koncu 19. stoletja preselil v to severno zvezno državo ZDA. Tam se mu je leta 1904 rodil sin Michael, ki se je pozneje poročil s tri leta mlajšo Mary Pucel, prav tako hčerko Slovencev, ki sta prišla v ZDA.

Amy Klobuchar je Slovenijo najprej obiskala s svojim očetom in obiskala svoje sorodnike v Novem mestu, Ribnici in manjših krajih na jugu Slovenije, leta 2013 pa se je na svojem zasebnem obisku v Sloveniji srečala tudi s takratno predsednico vlade Alenko Bratušek. Takrat je povedala, da so bili stari starši njenega očeta rudarji: »Do konca so bili ponosni Slovenci. Moja babica je nenehno delala potico. Ko sem odraščala, je obstajala Jugoslavija, a sem vedno vedela, da sem Slovenka.«


»Moj ded je delal 4.500 metrov pod zemljo in ni nikoli dokončal srednje šole, a je vedno hranil denar v konzervi za kavo, da bi mojega očeta poslal na kolidž. Nato pa sem jaz kot hči novinarja in učiteljice postala prva ženska iz Minnesote, izvoljena v senat,« je takrat njene besede zapisal portal Siol.net. Ob tem se je zavzela za dobre odnose ZDA s Slovenijo in poudarila, da imamo velik potencial v turizmu.

Če jo bo bodoči predsednik Joe Biden imenoval za sekretarko za kmetijstvo v svoji administraciji, bomo Slovenci verjetno imeli več koristi kot od prve dame Melanie Trump, ki se ni zmenila niti za ameriške Slovence, kaj šele za rojake v svoji rodni domovini. Poleg Klobucharjeve se za ta položaj poteguje še nekdanja senatorka iz Severne Dakote Heidi Heitkamp.

Med bolj znanimi imeni kandidatov za ameriško administracijo (vlado) New York Times omenja še senatorko iz Illinoisa Tammy Duckworth. Vojna veteranka, ki je leta 2004 v Iraku izgubila obe nogi, je nekdanja pomočnica sekretarja za veteranske zadeve v Obamovi administraciji, zdaj pa naj bi bila kandidatka za obrambno ministrico.

Senator iz Vermonta Bernie Sanders, ki je bil prav tako kandidat za demokratsko nominacijo, naj bi bil kandidat za sekretarja za delo. Za finančno ministrico se poteguje Elizabeth Warren, ki prav tako velja za pripadnico progresivne skupine. Med kandidati za sekretarja za vojne veterane pa naj bi bil Peter Buttigieg, nekdanji veteran v Afganistanu, gej in še en nekdanji kandidat za demokratsko nominacijo.

Najbolj znana kandidatka za State Department oziroma zunanje ministrstvo je Susan Rice, nekdanja svetovalka za varnost in veleposlanica v Združenih narodih. Druga dva kandidata pa sta William J. Burns, nekdanji diplomata in svetovalec dveh zunanjih ministrov, in Chris Coons, vodilni član odbora za zunanjo politiko v senatu.