Aretacija osumljenca za gozdni požar. Foto: Reuters
Aretacija osumljenca za gozdni požar. Foto: Reuters

Kot je v soboto sporočila albanska policija, sta bila aretirana dva kmeta, ker sta povzročila požar v bližini turističnega naselja Qeparo na jugu države. Policija je objavila videoposnetek, ki so ga naredili z brezpilotnim letalnikom in na katerem je videti policista, kako po hribu tečeta za moškim, ki ga pozneje tudi aretirata.

Albanska vojska je sporočila, da je poslala 40 vojakov, ki tamkajšnjim oblastem pomagajo pri gašenju požara.

Julija so albanske oblasti v povezavi z gozdnimi požari identificirale in obtožile 14 ljudi, ki so osumljeni, da so podtaknili ogenj.

Številni albanski kmetje požigajo svoja polja in njive, da jih očistijo strnišč in plevela, preden začnejo setev, vendar lahko ogenj uide izpod nadzora, kar je še posebej nevarno v poletnih mesecih. Policija je pozvala prebivalce, naj "v nobenem primeru ne prižigajo ognja, ker je to kaznivo dejanje".

Albansko obrambno ministrstvo je sporočilo, da so v prvih dveh tednih avgusta po državi zaznali 95 gozdnih požarov.

Požgano zemljišče po požaru v Qeparu. Foto: Reuters
Požgano zemljišče po požaru v Qeparu. Foto: Reuters

Težka noč za grške gasilce

Na severovzhodu Grčije ob visokih temperaturah, močnem vetru in suši, ki vztraja že več tednov, od sobote nenadzorovano divjajo obsežni gozdni požari in požari na grmovnih površinah. Plameni so danes dosegli nekatere vasi na območju pristaniškega mesta Aleksandropolis in poškodovali več hiš ter kmetijskih površin, so sporočile tamkajšnje oblasti.

"Noč je bila zelo težka," je za grški državni radio ocenil župan Aleksandropolisa Janis Zambukis. Pojasnil je, da so evakuirali osem vasi v bližini mesta, štiri ljudi pa so zaradi težav z dihali prepeljali v bolnišnico. Dodal je še, da turistične znamenitosti na območju niso ogrožene.

Po državi je sicer v soboto skupno izbruhnilo 46 požarov v naravi, so sporočili tamkajšnji gasilci, ki jim pri delu pomagajo letala in helikopterji. Za zdaj ni jasno, kaj je požare povzročilo, vzrok za njihovo hitro širjenje pa sta močan veter in dolgotrajna suša.

V večjem delu Grčije velja druga najvišja stopnja požarne ogroženosti. Po podatkih vremenskega urada bodo v prihodnjih dneh na celinskem delu države prevladovale temperature okoli 39 stopinj Celzija.

Grčija se to poletje spoprijema s številnimi hudimi požari v naravi, preiskave pa kažejo na to, da jih je bilo več podtaknjenih. Oblasti so zato pred kratkim napovedale, da bodo zaostrile kazni za požigalce. Po besedah ministra za civilno zaščito Vasilisa Kikiliasa bodo globe povišali na 30.000 evrov ali več.