Kdo bo prevzel vajeti divaške občine, bo najverjetneje odločilo upravno sodišče

V Divači bo po tesni zmagi dosedanje županje Alenke Štrucl Dovgan z vsega le 22 glasovi prednosti pred Robertom De Lucio o zmagovalcu volitev, kot vse kaže, najverjetneje odločilo upravno sodišče. Potem ko je občinska volilna komisija ugotovila nepravilnosti pri glasovanju po pošti, je De Lucia namreč že napovedal pritožbo.

Tako je Alenka Štrucl Dovgan nazdravljala zmagi. Kdo bo novi   
divaški župan ali županja, pa bo naposled  odločalo upravno   
sodišče. Foto: osebni arhiv
Tako je Alenka Štrucl Dovgan nazdravljala zmagi. Kdo bo novi divaški župan ali županja, pa bo naposled odločalo upravno sodišče. Foto: osebni arhiv

DIVAČA > “V ponedeljek po volitvah so začeli prihajati klici ljudi, da so se dogajale domnevne nepravilnosti pri glasovanju v domu starejših občanov v Sežani. Zaradi majhne razlike v glasovih so me številni že prej prepričevali, naj zahtevam ponovno štetje, ampak se za to nisem odločil, saj zaupam sistemu. Po vseh pričevanjih sem se nato vseeno odločil za pritožbo, da razjasnimo situacijo in zadevi pridemo do dna,” je zaplet pojasnil Robert De Lucia.

Robert De Lucia, ki je volitve izgubil za pičlih 22 glasov, je že napovedal pritožbo. Foto: Danijel Cek

Robert De Lucia

županski kandidat

“Če komisija pri pregledu glasovnic, prispelih po pošti, ni preverila, ali te imajo žig ali ne, in jih izločila kot neveljavne, se poraja dvom, da so se malomarnosti dogajale tudi drugje.”

Pri ponovnem pregledu glasovnic, ki naj bi bile oddane po pošti, je občinska volilna komisija (OVK) ugotovila, da osem od skupno trinajstih glasovnic na ovojnicah ni imelo poštnega žiga in torej niso bile oddane po pošti, kar pa predstavlja kršitev volilnih pravil. “Občinska volilna komisija je nato presojala, ali bi ugotovljene kršitve lahko bistveno vplivale na izid volitev in ali bi bilo zato potrebno razveljaviti glasovanje po pošti. Ker se tudi v primeru odbitih osmih glasovnic volilni rezultat ne bi spremenil, je komisija ugovor kandidata zavrnila,” pojasnjuje predsednik OVK Denis Zobarič.

De Lucia: “Pod vprašajem je legitimnost drugega kroga volitev”

De Lucia se je kljub temu odločil, da se bo pritožil na upravno sodišče, saj meni, da je z ugotovitvami o nepravilnostih pod vprašaj postavljena legitimnost drugega kroga županskih volitev. “Prav bi bilo, da bi se preverilo pravilnost postopka celotnih volitev v drugem krogu. Če komisija pri pregledu glasovnic, prispelih po pošti, več kot očitno ni preverila, ali te imajo žig ali ne, in jih izločila kot neveljavne, se poraja dvom, da so se malomarnosti dogajale tudi drugje,” pravi De Lucia, ki je zadevo že predal odvetniku.

Kot pravi, se je v drugem krogu volitev dogajalo več anomalij. Med drugim na glasovnicah naj ne bi bilo živega žiga, ampak le emblem, kar se mu zdi sporno. “Na to sem že med samimi volitvami opozoril volilno komisijo, ki pa je zatrdila, da je vse v skladu z zakonom,” pravi De Lucia, ki namerava vse domnevno sporne okoliščine predstaviti v pritožbi.

“Odločil sem se, da bom uporabil vsa sredstva, da se celotna situacija temeljito razišče, saj menim, da si to občina Divača zasluži. Če je torej nekdo zlorabil volilno pravico najšibkejših med nami, je prav, da se to obelodani, ustrezno pravno razišče in prepreči, da bi se takšne zlorabe dogajale v prihodnje,” je prepričan.

Kot pravi, je poraz brez težav sprejel in novi županji tudi takoj čestital. “Občani pa si zaslužijo in tudi pričakujejo nek epilog te zgodbe, ki bo ovrgel senco dvoma na teh volitvah. Prav zato, ker sem se tudi sam na teh volitvah zavzemal za transparentnost delovanja občine in za povrnitev zaupanja v občino kot institucijo, sem se odločil, da grem do konca,” dodaja.

Najprej je na potezi občinski svet

Zdaj je najprej na potezi občinski svet, ki bo v četrtek na konstitutivni seji potrjeval mandate novoizvoljenim občinskim svetnikom in županji. Zoper odločitev občinskega sveta je v 15 dneh mogoče vložiti pritožbo na upravno sodišče. Da bo to tudi storil, je De Lucia že napovedal.

Upravno sodišče ima v skladu z odločbo ustavnega sodišča iz leta 2020 v tem primeru tri možnosti. Če ne ugotovi nepravilnosti oziroma če ugotovi take nepravilnosti, ki niso ali ne bi mogle vplivati na izid volitev, pritožbo zavrne, če pa ugotovi nepravilnosti, ki bi lahko vplivale na izid volitev, pa lahko bodisi razveljavi volitve in samo ugotovi nov izid bodisi razpiše ponovne volitve. Če bi upravno sodišče pritožbi ugodilo in torej razveljavilo volitve ter odredilo razpis ponovnih volitev, mora občinska volilna komisija te razpisati v dveh dneh po vročitvi sodbe.


Najbolj brano