Foto: Reuters
Foto: Reuters

Inštitut (IDEA) je sporočil, da skoraj polovica držav na svetu opaža upad trdnosti njihove demokracije. 85 od 173 držav, ki so jih pregledali, je "doživelo nazadovanje najmanj enega ključnega kazalnika demokratičnega delovanja v zadnjih petih letih", so po poročanju portala Deutsche Welle ugotovili v letnem poročilu.

Gre za napake pri volitvah in omejevanje pravic, vključno s svobodo izražanja in pravico do združevanja, sporoča IDEA. Drugi kazalniki so predstavništvo, participacija in vladavina prava.

Poročilo poudarja nazadovanje enakopravnosti družbenih skupin v ZDA, medijsko svobodo v Avstriji in dostop do pravice v Združenem kraljestvu kot primere skrb vzbujajočega razvoja.

Generalni sekretar IDEA Kevin Casas-Zamora je dejal, da je "demokracija še vedno v težavah, v najboljšem primeru stagnira, v številnih krajih pa nazaduje".

Poročilo še pravi, da se je najbolje izkazala Evropa, a da tudi na tem območju opažajo poslabšanja v več uveljavljenih demokracijah. Omenjajo Avstrijo, Madžarsko, Luksemburg, Nizozemsko, Poljsko, Portugalsko in Združeno kraljestvo.

Medtem so Azerbajdžan, Belorusija, Rusija in Turčija dosegli rezultate, precej slabše od evropskega povprečja.

IDEA sporoča, da že šesto leto zaznavajo več držav z demokratičnim nazadovanjem kot tistih, kjer se demokracija izboljšuje.

Poudarjajo, da bi morali na poslabšanje demokratičnega delovanja gledati v povezavi z vse višjimi življenjskimi stroški, podnebnimi spremembami in rusko invazijo v Ukrajini, kar vse predstavlja velike izzive za voditelje držav.

Inštitut je posebej poudaril nazadovanje, povezano s pandemijo covida.

Generalni sekretar Casas-Zamora pa je dodal, da vendarle ohranja upanje v alternativne oblike nadzora nad oblastmi, od novinarjev in aktivistov na področju volitev do protikorupcijskih uslužbencev.