REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Evropska unija ne bo zaščitila novinarjev pred vladnim vohunjenjem, vdori v naprave novinarjev bodo dovoljeni

Evropska unija ne bo zaščitila novinarjev pred vladnim vohunjenjem, vdori v naprave novinarjev bodo dovoljeniPoslanci Evropskega parlamenta so ob popolni medijski tišini dali zeleno luč zakonodaji, ki bo omogočala nameščanje vohunske opreme na telefone novinarjev. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Medtem ko se v Sloveniji mediji pričkajo o tem, ali je podiranje enobarvnih zastavic bolj nevarno kot uničevanje večbarvnih, novinarji pa spremljajo potovanja evropskih zunanjih ministrov v Kijev in predsednikov vlad v Španijo so poslanci Evropskega parlamenta ob popolni medijski tišini dali zeleno luč zakonodaji, ki bo omogočala nameščanje vohunske opreme na telefone novinarjev.

Zakonodajo je pred tem predlagala Evropska komisija pod taktirko predsednice EK Ursule von der Leyen, o čemer smo že poročali.

Politico: Vrh v Granadi je bil popoln polom, pri nobenem vprašanju ni bilo napredka. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Evropski poslanci so namreč podprli omehčane medijske predpise, ki oblastem dovoljujejo okužbo telefonov v imenu nacionalne varnosti, trdijo zagovorniki svobode medijev.

Poslanci Evropskega parlamenta so ob popolni medijski tišini dali zeleno luč zakonodaji, ki bo omogočala nameščanje vohunske opreme na telefone novinarjev.

Evropski parlament je v torek razpravljal o vrsti sprememb Evropskega zakona o svobodi medijev (EMFA), zakonodaje, ki je bila prvič predlagana leta 2022.

Osnutek zakona obravnava vprašanja, s katerimi se novičarske hiše soočajo v moderni dobi, od preglednosti lastništva do moči tehnoloških velikanov, ki lahko zameglijo ali prepovejo poročanje, kot želijo, na podlagi svojih pogojev uporabe.

Poslanci Evropskega parlamenta pa pri tem niso prepovedali uporabe vohunske programske opreme – sofisticiranih hekerskih orodij, ki lahko vdrejo v elektronske naprave in jih spremenijo v invazivni nadzor – proti novinarjem.

Program Pegasus je morda najbolj razvpit primer, saj je bila njegova uporaba v politične namene v medijih zelo razglašena.

Program se instalira na telefon tarče, ne da bi ta kliknila na karkoli, brez vednosti uporabnika.

Namesto popolne prepovedi so zakonodajalci EU dovolili takšno vdiranje v telefone kot skrajno možnost, pod pogojem, da so vzpostavljene zadostne zaščitne ograje.

Zagovorniki svobode medijev verjamejo, da bo mehanizem na koncu zlorabljen s strani oblasti.

»Popolna prepoved vohunske programske opreme je zdaj praktično mrtva,« je za Guardian povedala vodja kampanje Chloe Berthelemy.

»Evropski parlament je zamudil edinstveno priložnost za zaščito novinarjev pred neprimernim državnim nadzorom z uporabo nečednih orodij za vohunjenje.«

Berthelemy, višja politična svetovalka pri European Digital Rights, je bila prejšnji teden soavtorica mnenja, v katerem je poslance Evropskega parlamenta pozvala, naj ne sprejmejo »pragmatičnega« pristopa, namesto da »naredijo vse, kar je v njihovi moči, da preprečijo resnično, hudo škodo novinarjem«.

Razvpiti program »Pegasus«, ki ga je razvilo izraelsko podjetje NSO, je bil domnevno uporabljen za vdor v telefone več kot 50.000 ljudi, vključno s politiki, novinarji, aktivisti in vplivnimi poslovneži, glede na seznam domnevnih tarč, ki je pricurljal leta 2021.

Vohunska programska oprema je prejšnji mesec pritegnila medijsko pozornost po razkritjih, da jo je neka država EU uporabila za vohunjenje za Galino Timčenko, ustanoviteljico ruskega časopisa Meduza s sedežem v Latviji.

Med forenzično analizo njene naprave naj bi našli sledi »Pegasusa«. 

Uredništvo časnika Meduza je dejalo, da ne ve, katera država je odgovorna, vendar je nakazalo, da ima razloge za sum, da je vpletena Latvija.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek