230 ogledov

Lampičeva drugič letos na zmagovalnem odru

anamarija lampič Epa
Anamarija Lampič je osvojila tretje mesto na tekmi svetovnega pokala v Dresdnu.

Anamarija Lampič je bila tretja na sprinterski tekmi svetovnega pokala v smučarskem teku v nemškem Dresdnu, Eva Urevc pa šesta. Na 1,3 km v prosti tehniki je četrto sprintersko zmago v nizu zabeležila Švedinja Maja Dahlqvist, druga je bila njena rojakinja Jonna Sundling z 0,43 sekunde zaostanka, Lampičeva je zastala 64 stotink.

Urevčeva je bila 6,15 sekunde za zmagovalko. Slovenski uspeh je dopolnil Vili Črv, ki je med tekači izpadel v četrtfinalu in je na 24. mestu osvojil prve točke v pokalu doslej.

"Mislim, da sem lahko zelo zadovoljen, da se mi je na pravi dan vse izšlo, tako moja forma, razpoloženje kot tudi smuči. Vse se je 'poklopilo' in uspel sem dokazati to, kar sem že dlje časa vedel, da lahko. To sem zdaj dokazal tudi na tekmi in sem dosegel svoj daleč najboljši rezultat."

Vili Črv

Preostali Slovenki in trije Slovenci so izpadli v kvalifikacijah. Anja Mandeljc je bila 37. in je za sekundo zaostala za trideseterico, Klara Mali pa 59. (+14,76) med 79 tekmovalkami na startu. Med 87 tekmovalci je bil Miha Šimenc 52., Janez Lampič 58., Anže Gros pa 78.

Lampičeva, tretja tudi decembra lani v Dresdnu, in Urevčeva sta v finalu tekli skupaj s Švedinjama in Norvežankama. Skandinavke so začele na prvih štirih mestih. Lampičeva se je v nadaljevanju prebila na tretje za Švedinjama, Urevčeva pa je ostala na zadnjem in bila izločena iz boja za stopničke še pred finišem. A je izenačila svoj drugi najboljši posamični dosežek v pokalu, mesto višje je bila pred tem le na 5. mestu ob koncu minule zime v Ulricehamnu.

"Res sem zadovoljna, ker kažem napredek iz tekme v tekmo. Vem, da sem sposobna še več. Prave občutke v finalu še iščem. Danes sem imela drugo skupino v polfinalu in je bilo manj premora do finala. A sem zadovoljna, če vse povzamem."

Eva Urevc

Uspeh sezone je zabeležila Lampičeva, četudi se ji na koncu ni uspelo povzpeti na najvišjo stopničko, enajstič v karieri pa si je posamič zagotovila zmagovalni oder. Maja Dahlqvist je vnovič dokazala, da je najboljša sprinterka dosedanjega poteka olimpijske zime, Lampičeva, skupna zmagovalka sprintov v pokalu prejšnje sezone, pa je v vse boljši formi.

Lampičeva je v prvi polfinalni skupini začela na četrtem mestu in bila večji del teka za vodilno trojico, v finišu pa je pridobila eno mesto, vendar zaostala za Dahlqvistovo, za njo je bila 35 stotink, ter Jonno Sundling. Najboljša slovenska športnica lanskega leta je tako morala čakati na drugo skupino za odgovor, če se bo po času prebila v finale.

"Zanimiva tekma danes. Dinamična. Precej prerivanja, a ne toliko sicer kot lani, ko sem zlomila palico. Spet stopničke. Sem zadovoljna, malce grenkega priokusa pa je, ker se mi zdi, da bi lahko pokazala še več. Imela sem slabe starte, nisem se mogla prebiti naprej, a vesela sem, da sem tretja. Bila sem zaspana, lena, ni bilo živahnosti v meni, šele v drugem krogu sem prišla na raven, ki sem si jo želela. A bilo je prepozno, da bi se prerivala naprej. Jutri bo še več gneče, na kupu bo še več deklet, veliko bo nervoze in upam le, da bo šlo vsem vse tekoče in potem bo prišel tudi rezultat."

Anamarija Lampič

Urevčeva je v drugem polfinalu tekla za vodilno trojico, četverico, s pametnim postavljanjem v zadnjih zavojih in izjemnim pospeševanjem, pa si je zagotovila drugo mesto in je za preboj v finale v skupini zaostala le za Norvežanko Mathilde Myrhvold (+0,10). Lampičeva je ostala na čelu dveh srečnih poraženk in si je s tem zagovorila zaključni nastop.

Lampičeva, je v prvi četrtfinalni skupini večji del tekla na tretjem mestu, v zaključku prišla na drugo, potem je prevzela vodstvo in ga zadržala za zanesljivo napredovanje v polfinale. Urevčeva je tekla v četrti, predzadnji četrtfinalni skupini, v kateri je bila v boljšem položaju v prvem delu, nato pa je izgubila nekaj časa v ostrem zavoju v ciljnem delu prehoda v drugi krog. Iz četrtega mesta se je z izjemnim pospeševanjem v samem finišu uvrstila v polfinale z zmago v skupini.

Črv je ob svojem prvem preboju v izločilne boje sprintov dobil drugo četrtfinalno skupino. V njej je tekel pogumno, bil večji del na tretjem mestu, v silovitem pospeševanju na ciljni ravnini pa je nazadoval na peto, predzadnje mesto, ter tam tudi ostal. Za Italijanom Federicom Pellegrinom je zaostal 1,12 sekunde.

Dvaindvajsetletni Črv pa je s tem dosegel največji uspeh v pokalu doslej, med trideseterico je bil doslej na 22. mestu le na ekipnem sprintu februarja letos v Ulricehamnu na Švedskem, kjer je nastopil z Lampičem. Tokrat ga je 68 stotink ločilo od polfinala.

Eva Urevc je bila tretja v kvalifikacijah in je za Sundlingovo, ki je bila najhitrejša, zaostala 1,38 sekunde. Anamarija Lampič je bila šesta (+2,25). Vili Črv je predtek končal na 27. mestu, za najhitrejšim, Norvežanom Haavardom Solaasom Taugboelom, je zaostal pet sekund in 82 stotink.

Črv je prehitel tudi skupnega zmagovalca pokala v minuli sezoni Rusa Aleksandra Boljšunova, ki je končal na 31. mestu. V finalu je zmagal Taugboel, 15 stotink je zaostal Pellegrino, tretji pa je bil Francoz Luchas Chanavat (+0,68).