Foto: BoBo
Foto: BoBo

Okrevanje gospodarstva po epidemiji je ugodno vplivalo na znižanje stroškov tveganj kot tudi na povečan obseg poslovanja s strankami, so zapisali v SKB-ju.

Donos na kapital (ROE) je SKB v prvem polletju na letni ravni povečal za 1,2 odstotni točki na 11,6 odstotka. Kreditni portfelj je povečal za 263 milijonov evrov ali za 10 odstotkov, predvsem zaradi visokih rasti kreditov podjetjem in stanovanjskih kreditov. Stanje kreditov je 30. junija znašalo 2,889 milijarde evrov.

V SKB-ju so še poudarili, da sta povečana gospodarska dejavnost in večja potrošnja gospodinjstev ugodno vplivali na višje prihodke od opravnin; povečali so se predvsem prihodki iz naslova posojilnih poslov, kartičnega poslovanja, plačilnega prometa, upravljanja z bančnimi računi in prihodki iz ležarin na vloge strank.

Skupina SKB je v prvi polovici leta 2022 ustvarila 62 milijonov evrov čistih bančnih prihodkov, kar je dva odstotka več kot v enakem obdobju lani. V primerjavi s povprečjem bank v Sloveniji SKB banka še vedno ohranja višjo obrestno maržo kot tudi opravnine, so dodali.

Operativni stroški skupine so se v prvi polovici leta na letni ravni povečali za 7,7 odstotka na 36,8 milijona evrov. K temu so največ prispevali višji stroški dela zaradi usklajevanja plač z inflacijo in višji stroški storitev, kar je posledica povečanega obsega del na področju digitalizacije in avtomatizacije poslovanja, povečani stroški zaradi višjih cen energije, pa tudi višji stroški regulatorjev, so pojasnili.

Operativni dobiček skupine SKB se je v prvem polletju letos na račun višjih operativnih stroškov znižal za 5,3 odstotka na 25,2 milijona evrov. V prvem polletju je skupina SKB beležila prihodke iz naslova stroškov tveganj v višini šest milijonov evrov, na kar je pomembno vplivalo predvsem sproščanje rezervacij, oblikovanih v času epidemije.

Dobiček lastnikov SKB-ja nekaj manj kot 630 milijonov evrov

Skupina OTP, ki je lastnica skupine SKB, je prvo polovico leta zaključila s prilagojenim konsolidiranim dobičkom v višini 629,1 milijona evrov, kar je za dva odstotka več kot v enakem obdobju lani. Višji rezultat je bil dosežen predvsem na račun boljšega poslovanja v drugem kvartalu tekočega leta.

"V skupini SKB tudi v drugi polovici leta 2022 nadaljujemo z načrtovanimi razvojnimi aktivnostmi, poslovanje in ponudbo pa prilagajamo hitro spreminjajočim se razmeram na trgu. Tako smo v zadnjem obdobju prilagodili ponudbo obrestnih mer pri kreditiranju prebivalstva ter ukinili nadomestila za vodenje sredstev na računih in depozitih, izboljšali pa smo tudi ponudbo življenjskih zavarovanj kreditojemalcev. S prilagojeno ponudbo še naprej podpiramo različne segmente banke, aktivnosti krepimo s financiranjem na agro segmentu ter tako pomagamo k razvoju slovenskega kmetijstva in podeželja," so še zapisali v SKB-ju.