Risi uvodni dan niso prav briljirali, vseeno pa so dokaj zanesljivo premagali Litvo s 4:2. Splošni vtis sta pokvarila dva prejeta gola ob koncu tekme.

A tokrat Slovenci ničesar niso prepustili naključju. Resda so v prvi tretjini po prejetem zadetku za 1:1 nekoliko zaspali in niso pretirano navdušili, a v nadaljevanju so zaigrali kot prerojeni.

Odločilna je bila druga tretjina, ki so jo risi dobili s kar 6:0!

Risi s kar 9:1 ugnali Romune

Jeglič zadel, Skačkin izenačil
Slovenci so srečanje odprli dobro, ves čas so pritiskali na romunska vrata, pritisk je odobril sadove v 9. minuti, ko jim je vendarle uspelo premagati romunskega vratarja. Izza gola je pred vrata hitro podal Ken Ograjenšek, tam pa je Žiga Jeglič rutinirano zadel iz bližine za 1:0. A veselje ni trajalo prav dolgo, le nekaj minut pozneje je nasprotnik izid izenačil. Mimo slovenske obrambe je zarezal Jevgenij Skačkov in zadel iz drugega poskusa. Gol je bil priznan šele po sodniškem ogledu posnetka. 1:1. Oba zadetka v prvi tretjini sta sicer padla v igri z igralcem več. Romuni so veliko stavili na protinapade, iz katerih so bili precej nevarni, v zaključku tretjine so imeli celo priložnost za preobrat, a je bil Albert Zagidullin nenatančen.

Jeglič povedel Slovenijo v vodstvo proti Romuniji
Skačkov izenačil na 1:1

'Petarda' odjeknila v 36. minuti
Drugo tretjino so Slovenci odprli sanjsko, že po izteku tretje minute je z razdalje zadel Miha Verlič, potem ko Romunom ob slovenskem napadu ni uspelo izbiti ploščka izpred svojih vrat, kmalu zatem je v polno še drugič zadel Jeglič. Oddrsal je po desni strani in s strelom iz zapestja zadel na vratarjevo lovilko. 3:1. Romuni se na ledu niso več znašli, kmalu zatem so prejeli še en zadetek: v igri z igralcem več je po podaji z leve strani Ograjenšek pred golom podstavil palico in plošček preusmeril v mrežo za hrbet Patrika Polca. 'Petarda' je odjeknila v 36. minuti, zrcalna akcija prejšnje, le da se je tokrat med strelce vpisal Luka Maver.

Dela varovanci Matjaža Kopitarja do konca tretjine še niso končali, še šestič je moral romunski vratar po plošček v mrežo, potem ko je palico pred vrati podstavil Verlič, za piko na i je v zadnji sekundi zadel še Tadej Čimžar. Je zadel še pred sireno? Po daljšem ogledu posnetka so sodniki zadetek priznali.

Slovenci v 2. tretjini Romunom zabili kar 6 golov

V polno še Tičar, hat-trick Verliča
V 44. minuti je Rok Tičar zadel kazenski strel, potem ko je lepo zaobšel vratarja Zoltana Tokeja in z bekendom poskrbel za 8:1. V 51. minuti je hat-trick dopolnil Verlič, potem ko se je plošček od njega odbil po strelu Klemna Pretnarja z modre črte. Do konca se izid kljub še vedno zelo napadalni igri risov ni več spremenil. Slovence po prostem dnevu v četrtek v petek čaka pričakovan obračun za prvo mesto z Madžari, v nedeljo pa bodo igrali še z Južno Korejo.

Tičar in Verlič zaokrožila strelski večer v Tivoliju

Tekme v hokeju se igrajo 60 minut. Tekme ne moreš dobiti v prvi tretjini. Do prvega - njihovega gola - smo igrali izredno solidno. A smo nato dali hitro gole iz naslednjih priložnosti. Danes je šlo po načrtu.

Matjaž Kopitar, selektor

Kopitar: Danes je šlo po načrtu
"Tekme v hokeju se igrajo 60 minut. Tekme ne moreš dobiti v prvi tretjini. Do prvega – njihovega gola – smo igrali izredno solidno. A smo nato dali hitro gole iz naslednjih priložnosti. Danes je šlo po načrtu," je po tekmi povedal selektor Kopitar, ki je s pogledom že usmerjen proti naslednjemu tekmecu, hokejistom Madžarske. "Gledali smo, kako igrajo Madžari, opazovali smo detajle. V petek moramo odigrati po najboljših močeh in seveda zmagati," je še dodal.

Pogovor s selektorjem Kopitarjem po zmagi nad Romunijo

Robar: Bolj smo bili lačni golov
Kapetan reprezentance Mitja Robar je poudaril, da je bilo treba biti potrpežljiv. "Drsalno se ne morejo kosati z nami. V prvi tretjini so dobro drsali in imeli še energijo za napad, a jih je nato pobralo. Nato pa smo stopili na plin, bili smo bolj lačni golov in vse rešili v našo korist," je povedal. Igralec tekme Jeglić je še dodal: "Bilo je super, končno smo se sprostili, nismo igrali v krču. Pripraviti se moramo za težko tekmo v petek z Madžarsko. Šlo bo na nož."

Analiza po koncu tekme Romunija - Slovenija

Hari prinesel zmago nad Litvo
Madžari so litovsko mrežo zatresli že po 51 sekundah srečanja, potem ko je Rasmus Kulmala lepo zaposlil Balazsa Seboka, ta pa je hladnokrvno pospravil plošček za hrbet nemočnega vratarja Mantasa Armalisa. Vodstvo je na uvodu druge tretjine s kazenskim strelom po prekršku Pauliusa Rumseviciusa podvojil Janos Hari. V zadnji tretjini so Litovci poskušali izid izenačiti in izsiliti podaljšek, a zaman – ostalo je pri minimalni zmagi Madžarov.

Hram slavnih bogatejši za 25 novih članov

Slovenska akademija slavnih in zaslužnih slovenskega hokeja na ledu je danes pridobila petindvajset novih članov in članic. Danes je v dvorani Tivoli namreč potekala razglasitev novih imen v Hram slavnih. Med njimi so prvič slovenske hokejistke, pred kratkim upokojeni igralci in nekateri tujci, ki so zaslužni za razvoj hokeja v Sloveniji.

Priznanja so podelili prvič po desetih letih, v glavni vlogi je bil tokrat novi predsednik akademije Rudi Hiti. "V čast mi je podeliti priznanja mlajši generaciji, to je bil moj šport in v njem sem izjemno užival. Tudi naslednji generaciji hokej veliko pomeni, saj smo za tako majhen narod res prepoznavni in v hokeju dosegamo višjo raven," je ob podelitvi dejal Hiti.

Prvič so, poleg moških, v slovenski hokejski "Hall of fame" sprejeli šest članic. Skupno so danes priznanja podelili enaindvajsetim Slovencem in Slovenkam ter štirim tujcem. Tako ima Hram slavnih sedaj skupno 135 članov.

"Po dveh letih nam je končno uspelo organizirati svetovno prvenstvo, in čeprav je okrnjeno v tekmovalnem smislu, je vseeno združilo slovenski hokej. Komisiji bi ob imenovanju članov in članic rad čestital, saj so prvič v Hram imenovali tudi slovenske igralke," je po razglasitvi dejal še predsednik Hokejske zveze Slovenije (HZS) Matjaž Rakovec.

Novi člani so: Jasmina Rošar, Mojca Dud, Tea Lahajnar, Metka Manfreda, Ina Prezelj, Vesna Ažman, Marcel Rodman, Gaber Glavič, Jurij Goličič, Ivo Jan ml., Andrej Hočevar, Robert Kristan, Gregor Polončič, Tomaž Razingar, Ildar Rahmatulin, Miha Rebolj, Peter Rožič, Mitja Šivic, Dejan Varl, Matjaž Kopitar in Ludvik Žitnik.

V hramu pa so po novem tudi štirje tujci, ki imajo veliko zaslug za razvoj slovenskega hokeja: Neil Sheehy, Vladimir Krikunov, Kari Savolainen in Josef Benjač.

Slovenska akademija slavnih in zaslužnih slovenskega hokeja oziroma "Hall of fame" slovenskega hokeja od leta 2007 deluje kot samostojna institucija s podporo Hokejske zveze Slovenije. Doslej se je po strogih merilih vanjo uvrstilo 135 igralcev, sodnikov, zaslužnih tujih hokejskih delavcev in graditeljev hokeja. (sta) V hokejskem hramu slavnih tudi sodelavca TV Slovenija Šivic in Rodman