Zakaj je v kinu pokovka prepovedana?

V Mariboxu, izvajalcu komercialne kinematografske dejavnosti in gostinstva, se se že dlje časa trudijo, da se spremeni odlok, ki se nanaša na prepoved uživanja hrane in pijače na javnih kulturnih prireditvah, oz. da se določi izjema za kinematografsko dejavnost, kot je to v preteklosti že veljalo.

Ne vedo, zakaj je ukrep smotrn

Stipe Jerić, direktor Mariboxa: »Poskušamo priti do strokovne obrazložitve zakaj je temu tako, a nas pošiljajo od enega ministrstva k drugemu, pa k NIJZ in nazaj.«

Jerić pojasnjuje, da so v neenakopravnem položaju glede na gostinsko dejavnost. Ob sicer enakih osnovnih pogojih, to je PCT, ki ga dosledno upoštevajo, je v gostilnah namreč uživanje hrane in pijače dovoljeno brez omejitev, v kinu pa ne.

Kinodvorane so prostorne in opremljene z najsodobnejšimi prezračevalnimi sistemi. Upoštevamo vse ukrepe in priporočila, kar potrjujejo tudi inšpekcijski nadzori v preteklosti, zato verjamemo, da je uživanje hrane in pijače v kinu upravičeno in tudi pravično glede na gostinsko dejavnost

Res je, da v odloku jasno piše, da na javnih kulturnih prireditvah strežba ter uživanje hrane in pijače nista dovoljena, pa vendar – mi smo gospodarska družba, pravi Jerić in zdaj se nam ustvarja gospodarska škoda. Zgolj z vstopnicami stroškov obratovanja ne pokrijejo. In ker ni pokovke, je tudi obiskovalcev bistveno manj.

Od začetka prepovedi prodaje hrane in pijače ugotavljajo ne samo visok upad prihodkov iz naslova gostinstva, ampak tudi dodaten 30 % upad števila obiskovalcev. Ta upad pripisujejo ravno prepovedi uživanja hrane in pijače v kinu.