Luka Dončić je bil najboljši strelec tekme v Chase Centru s 30 točkami, a so ga Bojevniki odlično pokrivali v zadnji četrtini, ko v zadnjih devetih minutah ni dosegel točke. Foto: AP

Junak v končnici je bil Draymond Green. Eden najboljših obrambnih igralcev Lige NBA v zadnjem desetletju je dosegel šest točk v zadnjih treh minutah in še blokiral met Daniela Gafforda. Bojevniki so po njegovi zaslugi povedli s 100:92 in v zadnji minuti jim je uspelo ohraniti prednost.

Golden State je zanesljivo dobil skok (53:42), rezervisti pa so popolnoma zasenčili igralce s klopi Dallasa (39:13). Zelo se je poznalo, da je manjkal center Dereck Lively. Novinec si je v nedeljo v Houstonu poškodoval desno koleno in do konca rednega dela ne bo več igral. Okrevanje naj bi trajalo dva tedna.

Le Sabonis in Jokić zbrala več trojnih dvojčkov
25-letni Ljubljančan je vpisal 20. trojni dvojček sezone. Več sta jih zbrala le Domantas Sabonis (26) in Nikola Jokić (23). Najboljši strelec Lige NBA je že 48-krat v letošnji sezoni dosegel vsaj 30 točk. Shai Gilgeous-Alexander je še malenkost boljši, zvezdniku Oklahome je ta podvig uspel 50-krat.

Kyrie Irving je prispeval 27 točk, zadel je štiri trojke. P. J. Washington je zbral 20 točk, a je zadel le tri trojke iz desetih poskusov, v zadnji četrtini je zgrešil številne odprte mete.

Andrew Wiggins je bil najbolj razpoložen pri Bojevnikih s 23 točkami. Klay Thompson (14 točk, 2/8 za tri) in Stephen Curry (13 točk, 5/18 iz igre, 3/5 za tri) nista imela strelskega večera.

Draymond Green je s šestimi zaporednimi točkami in imenitno blokado navdušil navijače. Foto: AP

19. januarja tekmo preložili zaradi smrti Milojevića
Tekma v Chase Centru je bila predvidena že 19. januarja, a je bila preložena zaradi smrti Dejana Milojevića v Salt Lake Cityju. 46-letni Srb je bil pomočnik glavnega trenerja Bojevnikov Steva Kerra. Bil je mentor številnih srbskih košarkarjev, tudi zvezdnika Nikole Jokića. Umrl je zaradi infarkta.

Odličen start Dallasa
Mavericksi so udarno odprli tekmo. P. J. Washington, Irving in Dončić so bili natančni izza črte in po dveh minutah so Bojevniki že zaostajali z 0:9. Thompson in Curry sta hitro odgovorila in izenačila na 11:11. Po 12 minutah so imeli gostitelji točko naskoka (28:27).

Bojevniki ekspresno zapravili 13 ročk prednosti
Dončić je počival na začetku druge četrtine. Mavericksi so imeli veliko strelsko sušo, saj skoraj pet minut niso dosegli niti točke. Tudi vrnitev Dončića na parket ni takoj prinesla preporoda v napadu. Gary Payton je nanizal štiri točke, Curry pa je dodal dve trojki in Bojevniki so z delnim izidom 14:0 povedli s 47:34.

V zadnjih treh minutah pred odmorom so se Mavericksi ekspresno vrnili. Dončić, Irving in Exum so zadeli izza črte. S 13 zaporednimi točkami je Dallasu uspelo izenačiti ob odmoru (49:49).

Veteran Paul dvignil gostitelje v zaključku tretje četrtine
Drugi polčas sta Irving in Dončić odprla s trojkama in Steve Kerr je moral že po dveh minutah vzeti minuto odmora (51:57). Bojevniki so se hitro vrnili in končali tretjo četrtino z delnim izidom 9:0. Veteran Chris Paul je nanizal pet točk, nato pa je še Payton dvignil navijače na noge z zabijanjem. Mavericksi dve minuti in 40 sekund niso dosegli točke in po treh četrtinah so se znašli v zaostanku (80:74).

Daniel Gafford je minuto in pol pred koncem skušal zaključiti akcijo s polaganjem, a ga je Green blokiral. Foto: AP

Dallas izenačil pet minut pred koncem
Sedem minut in pol pred koncem je Andrew Wiggins povišal na 90:79 in Jason Kidd je moral vzeti minuto odmora. Gostitelji so podvajali Dončića, zato pa se je razigral Irving in Mavericksi so z delnim izidom 13:2 izenačili na 92:92 po košu Hardawaya štiri minute in pol pred zadnjim piskom sirene.

Green blestel v zadnjih štirih minutah
Green, ki je dosegel le pet točk v uvodnih 44 minutah srečanja, je v ključnih trenutkih prevzel odgovornost. Najprej je podal do Thompsona, ki je zadel s štirih metrov, nato pa je uspešno zaključil polaganje. Mavericksi so prevečkrat metali iz neizdelanih položajev za tri točke. Green je iz bližine dosegal točke, P. J. Washington je prepozno blokiral njegov met (98:92). Minuto in pol pred koncem je izkušeni veteran še blokiral poskus polaganja Gafforda in nato zapečatil usodo Dallasa minuto in šest sekund pred koncem (100:92). Irving in Washington sta s trojkama v zadnji minuti znižala na 102:100, a je Thompson z dvema prostima metoma deset sekund pred koncem potrdil zmago Bojevnikov.

Kerr: Zelo težko je zadržati Dallas pri 100 točkah
"Obramba nam je prinesla zmago. Zelo težko je zadržati Dallas pri 100 točkah. Wiggins je odigral sijajno. Zelo se je trudil tudi v obrambi, saj je težko zaustaviti Dončića, ki je bil znova neverjeten. Ključna je bila blokada Greena. To nas je res dvignilo," je poudaril trener Bojevnikov Kerr.

Kidd zadovoljen z obrambo
"Nismo igrali dobro v drugi četrtini, a se nam je uspelo vrniti. To nam je uspelo že večkrat v zadnjih tednih. V končnici smo imeli nekaj odprtih metov, a jih nismo zadeli. Verjamem, da smo zelo napredovali marca, kemija v ekipi je odlična. Obramba je na zelo visoki ravni. Ni nam steklo v napadu, a smo vseeno uspeli v igri za zmago," je na novinarski konferenci povedal trener Kidd.

Dallas bo naslednje tri tekme na domačem parketu. V četrtek bo gostil Atlanto, v petek se bo želel oddolžiti Golden Statu za poraz, v nedeljo pa se bo srečal še s Houstonom.

Zmaga Philadelphie ob vrnitvi Embiida
Joel Embiid, ki se je poškodoval 30. januarja in moral na operacijo levega kolena teden dni zatem, se je uspešno vrnil na parket. S 24 točkami je zagotovil Philadelphii zmago nad Oklahomo s 109:105. Na parketu je bil pol ure, po koncu tekme pa mu je čestital tudi legendarni Allen Iverson.

Joel Embiid je moral počivati devet tednov. Foto: AP

Brez izjemnega centra so Sixersi padli na osmo mesto na Vzhodu in težko se bodo izognili kvalifikacijam za končnico. Shai Gilgeous-Alexander in Jalen Williams sta počivala pri Oklahomi zaradi poškodb.

Denver po šovu Jokića znova na vrhu Zahoda
Spodrsljaj Oklahome je izkoristil Denver, ki je zmagal s 110:105. Nikola Jokić je bil znova razred zase v Ball Areni z 42 točkami in 16 skoki.

Odpisani Spursi so se odlično upirali. Victor Wembanyama je s polaganjem izenačil na 105:105 minuto pred koncem. Michael Porter je zadel odločilno trojko 27 sekund pred zadnjim piskom sirene. Jokić pa je nato s prostima metoma potrdil 53. zmago prvakov.

Nikola Jokić in Victor Wembanyama sta navdušila navijače v Ball Areni. Foto: AP

Wembanyama je zbral 23 točk, 15 skokov, 9 blokad in 8 podaj, a to ni bilo dovolj. Trener San Antonia Gregg Popovich se je po koncu tekme zapletel v daljši pogovor z Jokićem. Priznani strateg je na novinarski konferenci poudaril, da je Srb najboljši igralec lige.

Minnesota še vedno v igri za prvo mesto
Na drugem mestu Zahoda je Minnesota, ki je premagala Houston s 113:106. Po enajstih zaporednih zmagah so Rocketsi klonili drugič zapored in imajo že tri poraze več od Golden Stata v boju za deseto mesto.

Naz Reid je bil najboljši strelec tekme v Target Centru s 25 točkami. Odlično se je znašel v prvi peterki, potem ko se je poškodoval Karl-Anthony Towns.

"To je pravi glavobol. Vsak dan gledamo lestvico. Bili smo prvi, pa potem naslednji večer tretji, zdaj pa smo drugi. Vsaka tekma do konca rednega dela bo ključna," je poudaril veteran Mike Conley.

Gladka zmaga Lakersov v Torontu
Pravo formo so ujeli tudi LA Lakersi, ki so dobili sedem od zadnjih osmih tekem. Odpisani Toronto ni imel možnosti proti razigranim Jezernikom (111:128).

D’Angelo Russell je zadel sedem trojk in bil s 25 točkami najboljši strelec Lakersov. LeBron James je imel ogromno navijačev v Scotiabank Areni, izkazal se je s 23 točkami, zgrešil je le dva meta (10/12 iz igre).

Ključna je bila tretja četrtina, ki so jo Lakersi dobili s 36:21. Devet minut pred koncem so si nabrali 27 točk naskoka (82:109). James je lahko odšel, Anthony Davis pa v zadnji četrtini sploh ni igral. Trener Darin Ham računa, da bosta oba zvezdnika lahko igrala v sredo v Washingtonu.

Trojni dvojček Andetokumba ni zadostoval v Washingtonu
Wizardsi so poskrbeli za presenečenje večera, saj so ugnali Milwaukee s 117:113. Corey Kispert je dosegel 27 točk, Deni Avdija pa jih je dodal 23. Tudi trojni dvojček Janisa Andetokumba (35 točk, 15 skokov in 10 podaj) ni pomagal Bucksom. Manjkal je ostrostrelec Damian Lillard zaradi poškodbe mečne mišice.

Rondo uradno končal kariero
Dvakratni prvak Lige NBA Rajon Rondo je uradno končal športno pot. 38-letni Američan je naslov prvaka osvojil z Bostonom in LA Lakersi.

Rajon Rondo je osvojil dva naslova prvaka. Foto: Reuters

V Ligi NBA je igral 16 sezon. Pri Bostonu je kot eden najboljših organizatorjev igre preživel devet let in v sezoni 2007/08 osvojil šampionski prstan. Pozneje je v vlogi rezervista naslov osvojil še z Jezerniki v sezoni 2019/20 v mehurčku na Floridi.

V dolgoletni karieri je igral še za Dallas, Sacramento, Chicago, New Orleans, Atlanto, LA Clipperse in Cleveland. V dresu konjenikov iz Clevelanda je pred skoraj natanko dvema letoma odigral tudi svojo zadnjo tekmo.

V povprečju je Rondo v karieri dosegel 9,8 točke in 7,9 podaje na tekmo. Na tekmi vseh zvezd je nastopil štirikrat, na večni lestvici po številu podaj v Ligi NBA pa je 15. V treh sezonah je bil tudi najboljši podajalec lige.

Tekme 2. aprila:
GOLDEN STATE – DALLAS
104:100 (28:27, 21:22, 31:25, 24:26)
Wiggins 23 (8/16 iz igre, 3/5 za tri), Thompson (5/14 iz igre, 2/8 za tri) in Paul (2/3 za tri) po 14, Curry 13 (5/18 iz igre, 3/5 za tri), Moody 12 (4/6 za tri), Green 11 (5/8 iz igre), 8 skokov in 6 podaj, Payton 8, Podziemski 5 in 10 skokov, Jackson Davis 4 in 10 skokov; Dončić 30 (11/22 iz igre, 5/11 za tri, prosti meti 3/4), 12 skokov in 11 podaj v 39 minutah, Irving 27 (10/19 iz igre, 4/8 za tri), Washington 20 (8/19 iz igre, 3/10 za tri), Gafford 10 in 8 skokov, Hardaway 7 (1/4 za tri), Exum in Hardy po 3.

TORONTO – LA LAKERS 111:128
Barrett 28 (11/18 iz igre, 2/3 za tri), Quickley 20 (3/7 za tri), Olynyk in Dick po 14; Russell 25 (7/14 za tri), James 23 (10/12 iz igre) in 9 podaj, Davis 21 (10/20 iz igre) in 12 skokov, Hačimura 14, Christie 12.

WASHINGTON – MILWAUKEE 117:113
Kispert 27 (10/18 iz igre, 4/11 za tri), Avdija 23 (10/17 iz igre) in 8 skokov, Butler (3/3 za tri), Poole 16 in 13 podaj, Vukčević 14 in 7 skokov; Andetokumbo 35 (15/21 iz igre), 15 skokov in 10 podaj, Middleton 24 (9/19 iz igre, 3/8 za tri), Connaughton 15, Portis 12 in 12 skokov.

PHILADELPHIA – OKLAHOMA CITY 109:105
Oubre 25 (8/16 iz igre, 4/7 za tri), Embiid 24 (6/14 iz igre, 0/3 za tri, prosti meti 12/12), 7 podaj in 6 skokov, Harris 18 (5/8 za tri), Reed 12; Holmgren 22 (7/14 iz igre, 3/6 za tri), Wiggins in Dort (3/6 za tri) po 15, Joe 14 (4/11 za tri).

MIAMI – NEW YORK 109:99
Rozier 34 (10/15 iz igre, 8/11 za tri), Butler 17 (5/12 iz igre), Adebayo 15; DiVincenzo 31 (11/21 iz igre, 6/15 za tri), McBride 24 (4/8 za tri), Brunson 20 (5/18 iz igre, 1/6 za tri) in 10 podaj, Bogdanović 16.

MINNESOTA – HOUSTON 113:106
Reid 25 (10/17 iz igre, 3/5 za tri), Edwards 21 (5/16 iz igre), Conley 14 (3/4 za tri), Anderson 13, Gobert 12 in 14 skokov; Ja. Green 26 (10/22 iz igre, 2/11 za tri), VanVleet 22 (9/20 iz igre, 4/13 za tri), Smith 18.

DENVER – SAN ANTONIO 110:105
Jokić 42 (18/32 iz igre, 1/6 za tri) in 16 skokov, Gordon 23 (9/12 iz igre), Porter 15 (3/8 za tri) in 16 skokov; Branham 24 (10/19 iz igre, 3/8 za tri), Wembanyama 23 (9/29 iz igre, 2/11 za tri), 15 skokov, 9 blokad in 8 podaj, Collins 13.

UTAH – CLEVELAND 113:129
Sensabaugh 22 (6/9 za tri), Sexton 19, Hendricks 18 (4/6 za tri), Šamanić in Horton Tucker po 12; LeVert 26 (9/12 iz igre, 2/3 za tri), Mobley in Allen (12 skokov) po 21, Merrill 18 (6/12 za tri), Strus 15 (3/7 za tri).

SACRAMENTO – LA CLIPPERS 109:95
Sabonis 22 (8/17 iz igre), 20 skokov in 9 podaj, Fox 20 (6/20 iz igre, 1/7 za tri), K. Murray 19, Lyles 15; Westbrook 20 (7/14 iz igre, 2/3 za tri), George 18 (5/12 iz igre, 2/5 za tri), Powell 17 (3/4 za tri), Zubac 10 in 11 skokov, Leonard ni igral.