Opozicija in številne nevladne organizacije Vučića in njegove zaveznike obtožujejo avtokratskega vodenja države, korupcije, nepotizma, nadzora nad mediji, napadov na politične nasprotnike in povezav z organiziranim kriminalom. Foto: EPA
Opozicija in številne nevladne organizacije Vučića in njegove zaveznike obtožujejo avtokratskega vodenja države, korupcije, nepotizma, nadzora nad mediji, napadov na politične nasprotnike in povezav z organiziranim kriminalom. Foto: EPA

Po vzporednih izidih je Vučić dobil 59,8 odstotka glasov, Zdravko Ponoš, upokojeni general, predstavnik koalicije Združeni za zmago Srbije, na 2. mestu je prejel 17 odstotkov, sledita Miloš Jovanović (5,8 odstotka) in Boško Obradović (4,5 odstotka).

Vučić je pred volitvami dejal, da bi bil razočaran, če bi prejel manj kot 60 odstotkov glasov. To bo zanj drugi predsedniški mandat, medtem ko je SNS na oblasti že od zmage na parlamentarnih volitvah leta 2012.

Kot je poročal dopisnik iz Srbije Boštjan Anžin, je Vučić v prvem nagovoru po koncu volitev predstavil izide volitev, ki temelji na vzorcu, ki ga je izvedla njegova stranka. Sam naj bi dobil od 59,9 odstotka do 60,1 odstotka glasov, Ponoš pa 17,7 odstotka glasov.

Kot je dejal Vučić, je prvi v Srbiji, ki mu je na predsedniških volitvah uspelo dvakrat zmagati v prvem krogu, na Kosovu naj bi dobil več kot 90 odstotkov glasov, v Republiki Srbski pa skoraj 90 odstotkov. Kot je Vučić zadovoljno dejal v prvem nagovoru, je po Nikoli Pašiću najdlje na oblasti v Srbiji (predtem je bil premier), a je ponižen pred nalogo, ki mu jo je zaupal narod.

Ob tem je spet napovedal odhod z vrha Srbske napredne stranke. Ponosen je na kampanjo, najčistejšo v zgodovini Srbije, pravi Vučić, ki meni, da imajo možnosti, da še naprej vladajo Beogradu. Dejal je še, da se številke, ki jih je predstavil, ne morejo spremeniti, je na Twitterju še zapisal Anžin.

Podaljšanje volitev zaradi gneče, volilna komisija z izidi šele v ponedeljek

Volišča so se zaprla ob 20. uri, a ker so zvečer nastale velike vrste za glasovanje, je predsednik republiške volilne komisije Vladimir Dimitrijević sporočil, da bodo ti volivci lahko glasovali tudi po 20. uri. Tako so lahko volivci glasovali še dve uri po zaprtju volišč, če so na volišča prišli do 20. ure.

Do 19. ure je glasovalo 54,6 odstotka volivcev, kasneje je, zaradi podaljšanja volitev, prišel podatek, da je bila volilna udeležba 59,5-odstotna. Kot so še sporočili iz Cesida, je na parlamentarnih volitvah leta 2020 do 19. ure glasovalo 44,9 odstotka volivcev, leta 2016 pa 52,9 odstotka.

Srbska volilna komisija bo izide objavila šele v ponedeljek zvečer

Po podatkih Dimitrijevića je bila volilna udeležba okoli 59,5-odstotna.

Končni podatki volitev bodo znani v ponedeljek zvečer. Dimitrijević je na zadnji današnji novinarski konferenci namreč sporočil, da se RIK do ponedeljka do 20. ure ne bo več oglašal. Srbski analitiki in komentatorji so odločitev RIK-a, da danes konča delo, označili kot sramoto za demokracijo in precedens.

Zmaga Srbske napredne stranke

Vzporedne volitve kažejo, da je na parlamentarnih volitvah zmagala Vučićeva Srbska napredna stranka, ki je dobila 43 odstotkov glasov, na drugem mestu je Združeni za zmago Srbije 12,8 odstotka, Dačić na tretjem mestu pa 11,6 odstotka.

Kot je poročal dopisnik iz Srbije Boštjan Anžin, je po vzporednih izidih razvidno, da gre srbski parlament v desno. "Vučić in Dačić bi imela večino, opozicijski Združeni za zmago Srbije pred Dačićem, četrtka Nada (gibanje obnove kraljevine Srbije), zeleno gibanje Moramo v parlamentu, prav tako Dveri in Zavetnici, oboji so zadnje tedne podpirali Rusijo," je zapisal na Twitterju.

Na skupno 8255 volilnih mestih je lahko glasovalo 6.502.307 volilnih upravičencev.

Vučiću se obeta nov mandat

"Pričakujem, da bo zmagal Vučić. Dokazal je, da je sposoben voditi državo," je za Reuters dejala upokojenka Zorica Jovanović. "Če ne bi bilo njega, ne bi imeli dovolj cepiv proti covidu-19," je pojasnila.

Zadnje parlamentarne volitve pred dvema letoma je opozicija bojkotirala. Foto: Reuters
Zadnje parlamentarne volitve pred dvema letoma je opozicija bojkotirala. Foto: Reuters

Opozicija je prejšnje volitve bojkotirala

Zadnje predsedniške volitve v Srbiji so bile pred petimi leti, ko je Vučić zmagal s 55 odstotki glasov, zadnje parlamentarne pa pred dvema letoma.

Parlamentarne volitve so takrat potekale ob bojkotu glavnih opozicijskih strank, kar je omogočilo prepričljivo zmago strank koalicije. Vučićev SNS je dobil 188 od 250 poslanskih sedežev, Dačićevi socialisti pa 32 sedežev.

V Srbiji je po podatkih republiške volilne komisije 6,5 milijona volilnih upravičencev, a poznavalci ocenjujejo, da jih je v resnici več kot milijon manj.

Premierka prepričana o Vučićevi zmagi

Že kmalu po odprtju volišč sta svoj glas danes oddala Vučić, ki je glasoval na volišču v Novem Beogradu, in premierka Ana Brnabić, ki je glasovala v središču Beograda. Premierka je ob tem po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug izrazila prepričanje o "prepričljivi in zgodovinski" Vučićevi zmagi že v prvem krogu. Dodala je, da pričakuje zmago SNS-a, saj da bodo ljudje volili "za delo in rezultate, za odgovornost, predanost, resnost ter za konkretne načrte in programe".

Glasovanje spremljali incidenti

Volitve niso potekale v mirnem duhu. Pripadniki vladajočega SNS-a so pred mestnim odborom stranke v Zemunu napadli predsednika opozicijskega Gibanja svobodnih državljanov Pavleta Grbovića. Napad se je po poročanju srbskih medijev zgodil, ker naj bi Grbović opazil, da pripadniki SNS-a uporabljajo vzporedne volilne sezname.

Srbski spletni portal N1 Srbija je na Instagramu objavil tudi posnetek napada na Grbovića. Grbović je dobil poškodbe glave, prek Twitterja pa je že sporočil, da je dobro. Pojavili so se tudi očitki o fantomskih volivcih. Stranka svobode in pravice (SSP) iz Niša je sporočila, da so v mestu začeli glasovati tako imenovani fantomski volivci, to pa naj bi ugotovili njihovi člani volilnega odbora, poročajo srbski mediji.

Na enem od volilnih mest v občini Palilula je po njihovih trditvah glasovala ženska Zorana Popović, za katero je vabilo na volitve prišlo na naslov enega od članov mestnega odbora SSP-ja. Ker nikoli ni živela niti ne živi na tem naslovu, je član SSP-ja dogodek v sredo prijavil policiji in zahteval pojasnilo, je sporočila predsednica SSP-ja iz Niša Jelena Milošević. "Danes je ta oseba glasovala na volilnem mestu 10 v Paliluli, in to brez težav. Fantomski volivci pa so glasovali tudi na volilnem mestu 1 v občini Medijana," je povedala.

Opazovalna misija organizacije Crta je do zdaj na policijo vložila pet prijav zaradi volilne korupcije. Odstotek volilnih mest, na katerih so zaznali nepravilnosti, pa je po besedah programskega direktorja Crte Raše Nedeljkova 10-odstoten.

Zdravko Ponoš na volišču. Foto: EPA
Zdravko Ponoš na volišču. Foto: EPA

Ponoš upa, da bodo volitve prinesle normalnost

Že zjutraj so sicer svoj glas oddali številni najvidnejši srbski politiki, med njimi tudi predsedniški kandidat opozicije Zdravko Ponoš. Ob tem je dejal, da Srbija potrebuje veliko spremembo, in izrazil upanje, da bodo današnje volitve srbski družbi odprle vrata v obdobje normalnosti, končale grozljive delitve med ljudmi in prinesle bolj gotovo prihodnost.

Na Kosovu volišča tokrat niso bila odprta, saj Prištini in Beogradu o tem ni uspelo doseči soglasja. Proti severu Kosova so tako že zgodaj zjutraj krenile kolone avtomobilov in avtobusov, ki so tamkajšnjih približno 100.000 srbskih volivcev prevažali na najbližja volišča na srbski strani meje.

Volitve spremlja več kot 5000 večinoma domačih opazovalcev, pa tudi 265 mednarodnih opazovalcev Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse).

Vučič prepričan o zmagi že v prvem krogu