REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Putin 80 kilometrov od meje z ZDA: »Mi rastemo, oni pa propadajo. EU potrebuje Rusijo bolj kot mi potrebujemo njih!«

Putin 80 kilometrov od meje z ZDA: »Mi rastemo, oni pa propadajo. EU potrebuje Rusijo bolj kot mi potrebujemo njih!«Ruski predsednik je obiskal regijo, ki meji na ZDA. Dejal je, da je Rusija »samozadostna država«, katere gospodarstvo kljub sankcijam raste, medtem ko države članice EU preživljajo »težke čase«. Vir: Posnetek zaslona, X

Vodilna evropska gospodarstva preživljajo »težke čase«, pravi ruski predsednik.

Rusija je pokazala resnično odpornost s tem, da se ni uklonila tujim pritiskom, je v sredo dejal ruski predsednik Vladimir Putin.

Dejal je, da je Rusija »samozadostna država«, katere gospodarstvo kljub sankcijam raste, medtem ko države članice Evropske unije preživljajo »težke čase«.

Predsednik Ruske federacije je svoje pripombe podal med srečanjem s prebivalci ruske skrajne vzhodne regije Čukotka.

Gre za eno od Moskve najbolj oddaljenih regij Rusije, ki meji na ameriško zvezno državo Aljasko.

Približno 80 km odprtega morja ločuje celinsko Rusijo od ZDA čez Beringovo ožino. Vendar sta ruski otok Veliki Diomed in ameriški otok Mali Diomed ločena le s 3 km morja.

Ruski predsednik je obiskal regijo, ki meji na ZDA. Dejal je, da je Rusija »samozadostna država«, katere gospodarstvo kljub sankcijam raste, medtem ko države članice EU preživljajo »težke čase«.

Po predsednikovih besedah ima regija ključno vlogo ne le za državo, temveč za ves svet, saj je del severne morske poti, ki ponuja najkrajšo pot iz vzhodne Azije v zahodno Evropo, preko Arktika.

Putin je po prihodu v sredo dejal, da je »bolje enkrat videti [sam] kot pa enkrat slišati,« in pripomnil, da mu je obisk pomagal bolje razumeti težke razmere, s katerimi se soočajo ljudje na Čukotki.

Od letališča do glavnega mesta regije Anadir je potoval s posebnim terenskim vozilom, saj so asfaltirane ceste le v mestih. Preostali del regije, ki je v arktični coni, ima začasne zimske ceste, ki so prevozne le, ko je sneg.

Med obiskom v Anadirju je Putin obiskal večnadstropni kompleks rastlinjakov, ki Čukotko vse leto oskrbuje s svežo zelenjavo.

Takšni objekti so kritični za regijo, katere tla so večinoma permafrost.

Januarja se temperature spustijo celo do - 40 stopinj Celzija in julija redko presežejo 10 stopinj Celzija.

Poleg tega je Čukotka ena najmanj dostopnih regij v Rusiji. Razdalja med Moskvo in Anadirjem je skoraj 6200 kilometrov – kar pomeni osemurni let z letalom.

Zaradi logistike in dejavnikov dobavne verige so cene zelenjave in sadja v regiji najvišje v državi. Kilogram paradižnika stane 900 rubljev (10 dolarjev), enaka količina banan pa 970 rubljev.

Kasneje v istem dnevu se je Putin srečal z guvernerjem regije Vladislavom Kuznetsovom in opravil sejo vprašanj in odgovorov z lokalnimi prebivalci.

Med temami, ki so bile izpostavljene na dogodku, je bila državna podpora velikim družinam, za kar je predsednik obljubil, da bo vlado zadolžil za pripravo dodatnih ukrepov davčne olajšave.

Med drugim so Putina vprašali o grožnjah, ki jih je prejela lokalna skupina prostovoljcev, ki podpira vojsko sredi konflikta z Ukrajino.

Putin v Čukotki
Putin v Čukotki. Vir: Posnetek zaslona, X

Predsednik Rusije je opozoril, da Rusi redno prejemajo grožnje iz tujine, a »nas to ne prestraši.« EU je svetoval, naj se raje osredotoči na domača vprašanja.

»Pomisliti bi morali nase, kaj bodo jedli jutri, kaj bodo oblekli,« je dejal Putin. »Vsi imajo ogromno težav, ki niso združljive z našimi težavami. Celo vodilna evropska gospodarstva preživljajo težke čase. Mi rastemo, oni pa propadajo ... Izkazalo se je, da so oni bolj odvisni od nas, kot mi od njih,« je dejal Putin.

Mi rastemo, oni pa propadajo ... Izkazalo se je, da so oni bolj odvisni od nas, kot mi od njih.

Rusija je namreč postala država z največ sankcijami na svetu, potem ko je februarja 2022 začela svojo vojaško operacijo v sosednji državi.

Številne zahodne države so Moskvi uvedle več krogov strogih kazni, zadnje omejitve pa so bile usmerjene na trgovino z diamanti v državi.

Hkrati pa vodilne države EU doživljajo recesijo.

Po novem poročilu Bloomberga, ki se sklicuje na podatke nemškega zveznega statističnega urada, je v Nemčiji industrijska proizvodnja znova upadla - že šesti mesec zapored.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek