Foto: Reuters
Foto: Reuters

Ponarejevalska tolpa je pod lažnim avtorstvom Banksyja dela prodajala po 1500 evrov ali več. Katalonska policija Mossos d'Esquadra je ta teden sporočila, da je izvedla preiskavo v stanovanju v Zaragozi, kjer naj bi ponarejevalci ustvarjali dela, preden so jih prodajali naprej prek antikvariatov, dražb in spletnih platform.

Preiskovalci so zasegli devet del in dokumentirali vsaj 25 žrtev kupcev ponaredkov v Španiji, Nemčiji, Švici, na Škotskem in ZDA. Preiskujejo štiri posameznike, ki so obtoženi prevare in kršitve pravic intelektualne lastnine.

Foto: Reuters
Foto: Reuters

Po navedbah policije je nekaj "Banksyjevih posnemovalcev z ekonomskimi težavami" začelo ustvarjati dela v slogu Banksyja, ki so jih sprva prodajali za največ 80 evrov. Nato pa je distributer, ki pozna delovanje umetniškega trga v sodelovanju z "zainteresiranim distributerjem" ponaredil certifikate Banksyja.

Ponaredki projekta Dismaland
Nekatera dela, ki so jih prodajali, so predstavljali kot del Banksyjevega projekta Dismaland – site-specific instalacije zabaviščnega parka, ki jo je umetnik leta 2015 postavil v britanskem kraju Weston-super-Mare. Umetnik je neke vrste parodijo Disneylanda takrat opisal kot "družinski zabaviščni park za neprimerne otroke". Instalacija je nastala po navdihu slikarske serije Dismayland ameriškega umetnika Jeffa Gilleta, ki je prav tako sodeloval pri projektu. Poleg njega se je v projekt, ki ga je v celoti financiral Banksy, vključilo 57 umetnikov, postavitev pa si je bilo mogoče ogledati z vstopnico za 3 funte. Razstavni projekt si je v 36 dneh ogledalo 150.000 obiskovalcev. Po zaprtju so bili posamezni objekti na novo uporabljeni v begunskem taborišču v francoskem mestu Calais, ki ga je Banksy opremil tudi s svojimi murali.

Da so certifikati in dela ponarejeni, je ugotovila družba Pest Control, ki skrbi za certificiranje umetnikovega opusa. Kot je sporočila katalonska policija, preiskava še poteka, prav tako niso izključene nadaljnje aretacije.

Bankovec z MIškom Mikijem iz Dismalanda. Foto: EPA
Bankovec z MIškom Mikijem iz Dismalanda. Foto: EPA

Certifikat kot pretrgan bankovec
Banksy spada med bolj ponarejena umetniška imena na trgu umetnin, saj gre za tehnike, ki jih ni težko ponarediti, poleg tega je ta kulturni fenomen priljubljen med širokim krogom zbiralcev. Da bi to onemogočil ali vsaj omejil, si je Banksy zamislil certifikat v podobi ilegalne valute 10 funtov s podobo princese Diane. Certifikat deluje po principu, da pospremi vsak original polovica pretrganega bankovca, drugo polovico pa ima umetnik.