Požar na goriškem Krasu pod nadzorom, gasilci ostajajo na položajih, a v manjšem številu

Na goriškem Krasu, kjer so požar spravili pod nadzor, vlada optimizem. Po besedah vodje intervencije Simona Vendramina bodo morali požarišče nekaj dni skrbno nadzorovati. Ob izražanju hvaležnosti vsem, ki so priskočili na pomoč, gasilci opozarjajo ljudi, naj ne hodijo opazovat pogorišča, saj je to zelo nevarno, s tem pa tudi ovirajo delo gasilcev.

Po podatkih uprave za zaščito in reševanje naj bi se danes s 
požarom spopadlo 1500 gasilcev iz vse države, uporabili bodo tudi 
pomoč iz zraka s helikopterji in vojaškimi letali za gašenje. Foto: Nebojsa Tejic/STA
Po podatkih uprave za zaščito in reševanje naj bi se danes s požarom spopadlo 1500 gasilcev iz vse države, uporabili bodo tudi pomoč iz zraka s helikopterji in vojaškimi letali za gašenje. Foto: Nebojsa Tejic/STA

GORIŠKI KRAS > Ves dan so gasilci gasili manjša žarišča, večjega širjenja požara na srečo ni bilo. Enote na tleh so izvajale predvsem čiščenje in zalivanje robov požarišč, bolj aktivno pa je bilo gašenje iz zraka. Sodelovale so zračne enote iz Slovenije, Srbije, Madžarske, Italije, Slovaške in Avstrije. Popoldan sta prelet izvedli tudi letali Spartan iz Romunije. Zračne enote so tako izvedle prek 150 ur naletov, so sporočili iz štaba civilne zaščite za severno Primorsko. Sicer pa je bilo največ težav na severnem delu požarišča, v smeri Vipavske doline, so dodali.

Zjutraj je območje požara prešla fronta s krajšimi padavinami, kar je le malenkost olajšalo današnje gašenje, vse se je namreč zelo hitro posušilo. Vsaj v času padavin pa se je povečal optimizem pri gasilcih, z mislimi da bo te kalvarije vendarle konec.

Danes je na intervenciji sodelovalo prek 2000 posredovalcev, od tega skoraj 1500 gasilcev. Poleg njih je bilo na terenu še 260 gozdnih delavcev oziroma sekačev, 144 pripadnikov Slovenske vojske ter pripadniki civilne zaščite, policije, nujne medicinske pomoči, Rdečega križa Slovenije, Darsa in drugih služb.

Žal je prišlo tudi do nekaj poškodb, a so bile na srečo vse lažje, tako da so bili skoraj vsi poškodovanci oskrbljeni že na terenu.

Delo zdaj prevzema nočna izmena, ki bo štela predvidoma 700 gasilcev.

Popoldne je bilo odprtih le še nekaj žarišč na severnem delu pogorišča

Vodja intervencije Simon Vendramin je že popoldne potrdil, da je požar pod nadzorom, odprtih je bilo le še nekaj žarišč na severnem delu pogorišča, kjer se podvajajo posamezne točke podtalnih požarov. Te odkrivajo s helikopterjem, opremljenim s termokamero, nato pa tja napotijo zračne enote, ki žarišča zalijejo.

Podpolkovnica Slovenske vojske Nina Raduha je v imenu vojske izrazila ponos, da so lahko prispevali k umirjanju pogorišča na Krasu. Omenila je podporo romunskega letala spartan, ki je v soboto v poznih popoldanskih urah odvrgel prve vodne kasete in s tem pokazal, kako pomembno je sodelovanje in pomoč partnerjev in zaveznikov.

Vojska je po njenih besedah prispevala tudi kontrolorje zračnega prostora, ki so imeli veliko dela predvsem v soboto, ko je bil zračni promet precej intenziven. Komunikacijo so še izboljšali z retranslacijsko postajo, nastanitvene zmogljivosti za gasilce pa so povečali z 200 na 300 postelj, je še naštela.

Podpoveljnik domicilnega društva PGD Kostanjevica na Krasu Erik Spačal je povedal, da so na terenu že deseti dan. S požarom so se spopadli prvi, nanj pa so se zaradi več prejšnjih požarov tudi odzvali že precej utrujeni.

Gasilci so po Spačalovih besedah branili svoja in sosednja naselja, ob priložnosti se je zato posebej zahvalil vsem gasilcem in pomožnemu osebju, civilni zaščiti in vojski ter vsem prostovoljcem, ki so priskočili na pomoč. Spačal je vse radovedneže pozval, naj si ne ogledujejo požarišča, saj ovirajo delo gasilskih ekip, hkrati pa je požarišče še zelo nevarno.

Tudi obrambni minister Marjan Šarec se je zahvalil vsem prostovoljcem za odličen, solidaren, nesebičen in tovariški odziv. Ljudje, ki so se bali za svoje objekte, so bili zato lahko veliko mirnejši, saj so bili storjeni nečloveški napori za zaustavitev požara, je dodal.

Regijski poveljnik civilne zaščite severnoprimorske regije Samo Kosmač se je za podporo zahvalil državnemu vodstvu in podjetniku Ivu Boscarolu. Civilna zaščita je po Kosmačevih besedah igrala predvsem podporno vlogo gasilcem in jim zagotavljala logistično podporo v obliki hrane, pijače, prevoza in nastanitev.


Najbolj brano