Ob tem je poudarila, da bo ena izmed prioritet njenega mandata posvečanje težavam invalidnih ljudi in reševanje stisk, s katerimi imajo težave. Hkrati obljublja tesno sodelovanje z nevladnimi organizacijami na tem področju.

Predsednica DZ-ja je v izjavi po sprejemu predstavnikov Zveze društev Sonček zagotovila, da se bo zavzemala za izboljšanje pogojev, ki bodo invalidnim osebam omogočili bolj kakovostno življenje in vključenost v družbo.

Ob tem napoveduje tudi tesno sodelovanje z nevladnimi organizacijami s tega področja, računa tudi, da ji bodo predstavniki teh zaupali težave, s katerimi se spoprijemajo in na katerih področjih jih mogoče ovira slaba ali nepopolna zakonodaja.

Prednost bo tako imela tudi zagotovitev volilne pravice vsem posameznikom ne glede na invalidnost. Kot poudarja, gre namreč za ustavno pravico, ljudje, ki so ostali brez volilne pravice, pa so sposobni izraziti svojo voljo in se opredeliti za posamezne kandidate na volitvah.

V Zvezi Sonček so pobudo za spremembo zakona o volitvah v DZ-ju sicer na politične stranke, predsednike DZ-ja, republike in vlade ter ministre naslovili že februarja v preteklem sklicu parlamenta. Z njo predlagajo spremembo sedmega člena, ki za zdaj uzakonja možnost odvzema volilne pravice osebi, ki jo sodišče postavi pod skrbništvo in ugotovi, da ni sposobna razumeti pomena, namena in učinkov volitev.

Kot so takrat poudarili, si prizadevajo, da bi vsi posamezniki ne glede na invalidnost v skladu z mednarodno konvencijo o pravicah oseb z invalidnostjo lahko uresničevali volilno pravico. Opozarjajo, da je trenutni sedmi člen zakona v nasprotju z določbami slovenske ustave. Ta določa, da je volilna pravica splošna in enaka ter jo ima vsak polnoleten državljan, brez diskriminacije, v začetku letošnjega leta pa volilne pravice ni imelo nekaj manj kot 3000 polnoletnih državljanov.

"Prepričana sem, da smo dovolj sočutni, da se zavedamo, da je kakršno koli izključevanje na podlagi določene karakteristike nedopustno ter ne spada v ta prostor in čas," je o podpori parlamenta takšnemu predlogu danes dejala predsednica DZ-ja.

Predsednica Zveze društev Sonček Jasna Murgelj pa je po sprejemu pri Urški Klakočar Zupančič izrazila zadovoljstvo, da bodo osebe z invalidnostjo dobile aktivnega sodelavca v DZ-ju. Po njenih besedah imajo pripravljenih več predlogov, zato se veselijo sodelovanja s parlamentom, ki v končni fazi sprejema zakonodajo na ključnih področjih.