24. 4. 2024, 14:00 | Vir: STA

Inštitut 8. marec začel zbirati podpise za varen in dostopen splav

Bobo

Kampanja bo po številnih krajih v Sloveniji trajala naslednjih sedem tednov. 

Inštitut 8. marec je začel zbirati podpise v okviru evropske pobude Moj glas, moja izbira (My Voice, My Choice) za varno in dostopno umetno prekinitev nosečnosti v Evropi, so sporočili na tiskovni konferenci. Pobuda potrebuje milijon podpisov v najmanj sedmih državah članicah EU. V Sloveniji jih želijo zbrati 100.000.

Nika Kovač, direktorica Inštituta 8. marec, ki koordinira pobudo, je na tiskovni konferenci opozorila na prepoved splava in vse bolj restriktivne ukrepe na tem področju v številnih ameriških zveznih državah, kot tudi v Evropi, ter izpostavila potrebo po evropski solidarnosti.

Po njenih besedah mnogi niso verjeli, da lahko s kampanjo od EU zahtevajo, da nekaj naredi na področju reproduktivnih pravic. "Ampak mi smo našli način," je poudarila in dodala, da istočasno tiskovne konference za pobudo potekajo v Franciji, Španiji, Avstriji, na Irskem in Poljskem, v četrtek pa bo organizirana tudi na Hrvaškem.

Kot je izpostavila njena sodelavka Kristina Krajnc, je EU sicer večkrat izrazila simbolično podporo pravici do splava in svobodnega odločanja o rojstvu otrok, nikoli pa ni dejansko sprejela ukrepa v ta namen.

20 milijonov žensk nima dostopa do splava

Pobudniki EU predlagajo sprejetje pravne podlaga za vzpostavitev finančnega mehanizma, ki bi podpiral države članice pri zagotavljanju varnega in dostopnega splava. "20 milijonov, toliko je žensk v Evropi, ki nimajo dostopa do splava," je poudarila Petra Meterc z Inštituta 8. marec.

V številnih evropskih državah je splav sicer zakonit, kar pa ne pomeni, da je dostopen, zlasti zaradi ponekod razširjenega ugovora vesti. Prav tako ponekod, denimo v Avstriji in Nemčiji, splav ni brezplačen.

Borut Živulovič/Bobo

Po besedah Meterc bo s finančnim mehanizmom ženskam, vključno s prosilkami za azil, ki morda nimajo urejenega zdravstvenega zavarovanja, omogočeno, da splav opravijo na ozemlju EU, in sicer tam, kjer je legalen. S pobudo namreč ne morejo spreminjati nacionalnih zakonodaj.

Kampanja bo po številnih krajih v Sloveniji trajala naslednjih sedem tednov, cilj pa je zbrati 100.000 podpisov. Zbiranje bodo spremljali različni dogodki, vključno s pogovornimi večeri, okroglimi mizami, impro predstavami, koncerti in kvizi, izvedli pa bodo tudi več izletov po Sloveniji.

Evropska komisija je pobudo uradno registrirala 10. aprila. O njej bodo kasneje odločali tako poslanci Evropskega parlamenta kot evropski komisarji, zato pri Inštitutu poudarjajo, da je pomembno, koga državljani izvolijo na junijskih evropskih volitvah. Če bo pobuda v enem letu prejela milijon izjav o podpori iz najmanj sedmih članic EU, se bo namreč komisija morala odzvati in odločiti, ali bo ukrepala glede zahteve.