Glavni osumljenec napadov, 31-letni Salah Abdeslam, ki se je v sodni dvorani prikazal v črno oblečen in s črno masko na obrazu, se je na začetku sojenja opisal kot vojak Islamske države. Skupaj z njim sodijo še 19 obtožencem. Na vprašanje, kaj je po poklicu, je Abdeslam odstranil zaščitno masko in odvrnil: "Svoji službi sem se odpovedal, da bi postal vojak Islamske države."

Abdeslam je domnevno edini preživeli izmed islamistov, ki so izvedli napad, drugi obtoženci naj bi logistično pomagali pri izvedbi napadov. V Franciji je bil 13. novembra 2015 izveden najbolj smrtonosen napad po drugi svetovni vojni. Državo, ki si še ni opomogla po januarskih napadih na satirični tednik Charlie Hebdo, so v enem večeru v Parizu pretresli pokol v koncertni dvorani Bataclan, samomorilski napad na stadionu v predmestju prestolnice in streljanje na obiskovalce barov in restavracij v vzhodnem delu mesta. Umrlo je 130 ljudi, še 350 je bilo ranjenih.

Sojenje se začenja ob strogem varovanju. Foto: EPA
Sojenje se začenja ob strogem varovanju. Foto: EPA

Šest let pozneje se dogajanje seli v sodno dvorano, kjer je za vse obravnave predvidenih devet mesecev, do 25. maja 2022. Pod strogimi varnostnimi ukrepi, območje varuje več kot tisoč policistov, bo posebno sodišče v Parizu, pristojno za kazniva dejanja s področja terorizma, sodilo 20 obtoženim.

Sorodna novica Pet let od terorističnih napadov v Parizu, najhujših v Franciji od konca 2. svetovne vojne

Odgovornost za napad je prevzela skrajna skupina Islamska država. Štirinajst obtožencev bo na sojenju, šesterici preostalih bodo sodili v odsotnosti. Večina je obtožena, da so pomagali in podpirali priprave na napad. 12 posameznikom grozi dosmrtni zapor, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Sodni proces presega običajne okvire tako po številu zasebnih tožnikov – teh je skoraj 1800 – ter čustvenem naboju in trajanju. Dve leti sta bili potrebni samo za priprave in gradnjo posebne obravnavne dvorane znotraj pariške sodne palače. Na voljo je 550 sedišč, po vsej dvorani so razporejeni zasloni za prenos dogajanja.

Prva dna dneva sojenja sta predvidena le za poimensko navedbo vseh zasebnih tožnikov, šele na tretji dan bo sodišče vsebinsko širše predstavilo obtožbe. Vabljenih je več sto prič, med drugim preiskovalci iz Francije in Belgije, pa tudi tedanji francoski predsednik Francois Hollande. Med koncem septembra in oktobra bo na procesu pričalo približno 300 preživelih napadov in bližnjih žrtev.

Osumljeni za teroristični napad v Franciji pred sodnikom