Prizor s plaže v Valencii z dne 29. decembra. Foto: EPA
Prizor s plaže v Valencii z dne 29. decembra. Foto: EPA

V Bilbau na severu Španije so izmerili kar 24,7 stopinje Celzija, kar je največ, odkar so leta 1947 začeli meriti temperature. V Segovii blizu Madrida so izmerili 22,7 stopinje Celzija, največ od leta 1920, blizu Avile pa je bilo 20,2 stopinje Celzija, največ od leta 1983.

"Te visoke temperature niso normalne," je po poročanju Guardiana dejal predstavnik meteorološke agencije AEMET Rubén del Campo. Tako visoke temperature so običajno šele aprila, je dodal.

Te je pojasnil z mešanico vročega zraka nad Španijo v povezavi z visokim pritiskom, kar je sicer normalen pojav, čudno pa je, da so temperature tako visoke.

Del Campo je dejal, da je bilo lansko leto "leto ekstremov" v Španiji. Ponekod je bilo tudi -25 stopinj Celzija, nekaj dni pozneje v Alicanteju pa 30 stopinj Celzija. Del Campo je opozoril, da v Španiji še nikoli niso videli -25 in skoraj 30 stopinj Celzija v istem mesecu.

Italija: Na 1600 metrih 15 stopinj Celzija

Anticiklon visokega pritiska se je medtem premaknil nad Francijo in Italijo, kjer opozarjajo na nevarnost snežnih plazov.

Italijanski vremenoslovec Luca Mercalli je dejal, da je trenutno v Alpah na višini 1600 metrov okoli 15 stopinj Celzija, pod 4000 metri pa se temperature ne spustijo do ledišča. Niti ponoči se temperature ne spustijo pod 10 stopinj Celzija, kar je "zelo neobičajno", je dejal.

Na nekaterih najbolj znanih italijanskih smučiščih, kot sta Cortina d’Ampezzo in Courmayeur, so temperature od 13 do 15 stopinj višje od običajnih v tem času leta, takšno vreme pa naj bi trajalo do 3. januarja.

V smučarskih letoviščih do 2000 metrov nadmorske višine ni snega, zaradi visokih temperatur pa ne morejo proizvesti niti umetnega.

Italijanska alpska reševalna služba je smučarje opozorila, naj redno preverjajo vremenske novice, da se izognejo nevarnosti plazu. Razmere so namreč takšne, da jih omogočajo, je še dejal Mercalli.

Tudi drugje po Italiji je nenormalno toplo. V Rimu v soboto napovedujejo 18 stopinj Celzija, v Catanii na Siciliji pa naj bi bilo sredi tedna 22 stopinj Celzija.

Tudi Italija se je lani spopadala z izjemnimi vremenskimi dogodki. V Siracusi na Siciliji so avgusta izmerili 48,8 stopinje Celzija, kar naj bi bil evropski rekord.

V Kninu več kot 21 stopinj Celzija

V Dalmaciji so na prvi dan novega leta namerili rekordno visoke temperature, poročajo hrvaški mediji. V Kninu se je živo srebro povzpelo čez 21 stopinj Celzija.

Kot je sporočil hrvaški hidrometeorološki zavod, je po prvih ocenah današnji dan prinesel nove absolutne temperaturne rekorde, kakršnih v januarju, odkar v več vremenskih postajah sistematično merijo temperature, še ni bilo. Najtopleje je bilo v Kninu in Sinju, kjer so namerili 21,1 oz. 20,9 stopinje Celzija.

V Združenem kraljestvu najtoplejši prvi januar

Tudi Združeno kraljestvo preživlja najtoplejši prvi dan novega leta do zdaj. V središču Londona so po navedbah britanskega meteorološkega urada namerili 16,2 stopinje Celzija. Dozdajšnji rekord je bil pri 15,6 stopinje Celzija, postavljen pa je bil daljnega leta 1916 v Cornwallu.

Iz te države so o rekordno visokih temperaturah za zadnji dan leta poročali že tudi v petek, ko so v vasi Coningsby v Lincolnshiru v East Midlandsu izmerili 15,3 stopinje Celzija.

Vremenoslovci nenavadno toplo vreme pripisujejo vdoru toplega zraka z Azorov, a so obenem že tudi sporočili, da se bo leto 2021 verjetno uvrstilo med 20 najtoplejših let v zgodovini Združenega kraljestva od leta 1884, saj se ozračje segreva.