V Medulinskem zalivu

Foto: Slovenski ribič Anton ulovil eno najbolj strupenih rib na svetu

G.G.
14. 5. 2024, 10.30
Posodobljeno: 14. 5. 2024, 12.42
Deli članek:

V bližini otoka Ceja v Medulinskem zalivu so v ponedeljek opazili sedem srebrnoprogastih napihovalk.

Profimedia
Srebrnoprogasta napihovalka lahko zraste do dolžine 40 centimetrov. Strup tetrodotoxin je v njeni koži, mišičnem tkivu in jetrih. Je naravni obrambni mehanizem proti plenilcem.

Eno izmed teh rib migrantk je ulovil in fotografiral slovenski ribič Anton Vidović, fotografijo pa so objavili na Facebook strani Aquarium Pula. Srebrnoprogasta napihovalka se ponaša z »rezervoarjem«, v katerem je strup tetradotoksin. Gre za močan nevrotoksin, ki je je tisočkrat močnejši od cianida. Če človek strup zaužije, je lahko po njem. Tvegano pa se je že dotakniti te ribe, saj bi lahko strup prenesli v očesno ali ustno sluznico. Poleg tega lahko ta riba tudi šavsne. Ima namreč močno čeljust in ostre zobe. Tudi v tem primeru lahko pride do zastrupitve.

Kljub temu drzni Japonci to ribo uživajo kot poslastico. Primerno pripravljena je užitna, če pa se kuharski ne-mojster zmoti, sledi pogrebna slovesnost.

Ribe napihovalke so se v Sredozemsko morje prebile iz Rdečega morja. V Jadranskem morju jih odkrivajo od leta 2012. Tej invazivni vrsti rib godi višja temperatura morja, je pa tudi izjemno grabežljiva. Ker v Jadranu nima naravnih plenilcev, predstavlja nevarnost za biotsko pestrost, moteča pa je tudi za ribiče, saj se zapleta v mreže in jih trga.