Slovenija
20541 ogledov

To glede puščavskega prahu opozarja Arso

Profimedia
Puščavski prah bo vztrajal do petka.

Oblak puščavskega prahu, ki je zajel velik del Evrope, se pri nas tokrat večinoma zadržuje v višjih plasteh ozračja in nima večjega vpliva na kakovost zraka. So pa ravni delcev lahko povišane tudi pri tleh, opozarjajo pri Agenciji RS za okolje. Po napovedih se bo puščavski prah oz. pesek v ozračju pojavljal še do petka.

"Večina tega puščavskega prahu je ostala v višinah, zelo malo ga pride do tal. Predvsem najbrž tudi zaradi tega, ker ni padavin," je za STA povedala vodja sektorja za kakovost zraka na Agenciji RS za okolje (Arso) Tanja Koleša.

Prisotnost puščavskega prahu v ozračju, ki so ga v Evropo z območja Sahare prinesli južni vetrovi, se v teh dneh pri nas kaže kot pastelno obarvanje ozračja.

Glede na vremensko dogajanje pri nas na Arsu pričakujejo, da se bo oblak puščavskega prahu danes z vzhodne Slovenije pomaknil proti jugu in zahodu Slovenije, potem ko je nad državo prišel s severne strani.

Povišale so se ravni delcev PM 10

Tako so bile v torek povišane ravni delcev PM 10 izmerjene v vzhodnem delu Slovenije, med drugim v Mariboru in Murski Soboti. Tudi za prihodnje dni meteorologi predvidevajo, da bo večina tega puščavskega prahu ostala v višinah.

Drugače je bilo pred dvema letoma, ko je prav tako večino Evrope zajel oblak saharskega prahu. Takrat so na vseh merilnih mestih po Sloveniji izmerili zelo visoke ravni delcev PM 10, tudi okoli 400 mikrogramov delcev PM 10 na kubični meter zraka.

Tokratne meritve kažejo najvišje vrednosti do okoli 40 oz. 50 mikrogramov delcev PM 10 na kubični meter zraka.

Pri presojanju onesnaženosti zraka je sicer dnevna mejna vrednost določena pri 50 mikrogramih na kubični meter zraka.

Arso, ki aktualne podatke teh meritev sproti objavlja na svoji spletni strani, za danes pričakuje zmerno onesnaženost zraka z delci PM 10 v Novi Gorici, Kranju in Murski Soboti, drugod bo onesnaženost nizka.

Še vedno velika požarna ogroženost

Še vedno pa po vsej državi velja velika požarna ogroženost naravnega okolja zaradi suše, zaradi česar je potrebna večja previdnost, saj lahko že nedolžna iskra v naravi hitro zaneti požar velikih razsežnosti in povzroči večjo materialno škodo.

Slovenija Arso razglasil oranžni alarm

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 1
  • molka 13:17 16.marec 2022.

    jao panika glupani