Podjetja 28.1.2023 8:31

Poročilo: Podnebne spremembe med glavnimi prioritetami vodilnih v podjetjih

Ljubljana/London, 28. januarja - Vodilni v organizacijah po vsem svetu podnebne spremembe vidijo kot glavno poslovno prioriteto, ugotavlja najnovejše poročilo o trajnostnem razvoju za 2023, ki so ga pripravili v svetovalni družbi Deloitte. Uvrščajo jih na drugo mesto med najbolj perečimi poslovnimi vprašanji, takoj za gospodarskimi obeti, so sporočili iz podjetja.

Ljubljana, Deloitte Slovenija. Logotip družbe Deloitte Slovenija. Foto: STA Arhiv STA

Ljubljana, Deloitte Slovenija.
Logotip družbe Deloitte Slovenija.
Foto: STA
Arhiv STA

Deloittovo poročilo na podlagi ankete med več kot 2000 vodstvenimi delavci iz 24 držav - Slovenije ni med njimi - ugotavlja, da se 84 odstotkov vodilnih strinja, da svet lahko doseže tako svetovno gospodarsko rast kot tudi podnebne cilje. Obenem je 78 odstotkov vodilnih optimističnih, da bo svet sprejel zadostne korake za preprečitev najhujših posledic podnebnih sprememb.

Je pa 82 odstotkov vodilnih ocenilo, da so v zadnjem letu osebno občutili vpliv podnebnih sprememb, 62 odstotkov pa jih je dejalo, da so zaradi njih stalno oziroma večino časa zaskrbljeni.

Da v podjetju uporabljajo bolj trajnostne materiale, je odgovorilo 59 odstotkov vprašanih vodilnih, prav toliko jih pravi, da povečujejo energetsko učinkovitost. 54 odstotkov jih uporablja energetsko učinkovite oziroma podnebju prijaznejše stroje, tehnologije in orodje. V polovici podjetij izvajajo izobraževanja zaposlenih na temo dejavnosti, povezanih s podnebnimi spremembami.

Kot izhaja iz raziskave, podjetja čutijo pritisk, da morajo ukrepati na vseh ravneh - od vodstva do strank in zaposlenih. Več kot polovica vodilnih je dejala, da je aktivnost zaposlenih v zvezi s podnebnimi vprašanji spodbudila njihove organizacije, da so v zadnjem letu okrepile trajnostne ukrepe.

Okoli 75 odstotkov anketirancev je navedlo, da so njihove organizacije v zadnjem letu povečale trajnostne naložbe. Od tega jih je 20 odstotkov ocenilo, da so naložbe "bistveno" povečali.

V zadnjem letu je k povečanju podnebnih ukrepov prispevala tudi zakonodaja. Tako je 65 odstotkov vodilnih izjavilo, da je spreminjanje regulativnega okolja pripeljalo do njihove krepitve podnebnih ukrepov.

Na vprašanje, kako resno določene skupine obravnavajo podnebne spremembe, je le 29 odstotkov direktorjev podjetij odgovorilo, da menijo, da je zasebni sektor "zelo resen".

Deloitte pri tem vodjem podjetij ponuja več rešitev, za zmanjšanje razkoraka med tem, kaj si podjetja želijo doseči in kaj dejansko dosegajo. Te zajemajo vključitev podnebnih ciljev v splošno strategijo in poslanstvo podjetja, krepitev zaupanja s sprejetjem kredibilnih podnebnih ukrepov, podeljevanje večjih pooblastil upravnim odborom, spodbujanje ukrepov deležnikov, vlaganje v tehnologije in sodelovanje za spodbujanje sprememb na sistemski ravni, so pojasnili.