Perujski premier Alberto Otarola je pojasnil, da bo ta veljala med 20. in 4. uro. V nasilju je bilo samo v sredo ubitih 18 ljudi, tožilstvo pa je proti političnemu vrhu zaradi smrti sprožilo preiskavo.

Perujsko državno tožilstvo bo preiskovalo predvsem, ali so se med protivladnimi protesti v regijah Apurimac, La Libertad, Puno, Junin, Arequipa in Ayacucho zgodili "genocid, naklepni uboj in resne poškodbe". Med preiskovanimi sta poleg Otarole in predsednice Peruja Dine Boluarte tudi perujski notranji minister Cesar Cervantes in obrambni minister Jorge Chavez, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Perujski parlament je sicer v torek kabinetu Alberta Otarole s 73 glasovi za in 43 glasovi proti izglasoval zaupnico. Vlada regije Puno pa je po drugi strani predsednico države pozvala k odstopu in razglasila tridnevno žalovanje za umrle v protestih.

Zaskrbljenost nad zadnjim nasiljem so izrazili tudi v uradu ZN-a v Peruju in v Katoliški cerkvi, ki ima v državi močan vpliv. Nadškof mesta Huancayo Pedro Baretto je stanje v državi primerjal celo z vojno.

Politični kaos v Peruju je izbruhnil 7. decembra z že tretjim poskusom ustavne obtožbe proti nekdanjemu predsedniku Pedru Castillu. Castillo je tik pred predvidenim glasovanjem sporočil, da razpušča parlament, napovedal vzpostavitev izredne vlade in vladanje z dekreti ter uvedel policijsko uro.

Pri tem je bil med vladajočo elito povsem osamljen. 130-članski parlament je namreč izglasoval njegovo odstavitev. Castillo se je po glasovanju o odstavitvi s položaja odpravil na sedež policije v prestolnici Lima, kjer so ga nato tudi pridržali.

Od tedaj v državi potekajo nasilni protesti podpornikov odstavljenega predsednika, ki med drugim zahtevajo izpustitev Castilla, odstop nove predsednice Boluarte in izvedbo predčasnih volitev. Od izbruha nasilja je v državi umrlo že vsaj 40 ljudi.