Projekt Mesec mode v muzeju praznuje letos svojo 10 jubilejno izdajo, ki so jo svečano in tradicionalno začeli včeraj zvečer v viteški dvorani Pokrajinskega muzeja Maribor, in sicer z modno revijo.

Na veliki otvoritvi projekta so se predstavile slovenske športne znamke ter slovenski modni oblikovalci in oblikovalke, ki oblikujejo športno modo oziroma imajo v svojih kolekcijah tudi oblačila za prosti čas. Vsaka znamka se je predstavila s sedmimi izhodi.

Skupno se je predstavilo 14 modnih oziroma športnih znamk, in sicer Elan, Toper, Peak, Goodwill, Lelosi, With joy, Tanja Uvera, Barbarian fashion, Firma by Sanja, David Bacali, Jkh identity, Lara Bernot, Patricia Pie in Anja Medle.

Že deseto leto pestrega modnega dogajanja

Od leta 2013 Pokrajinski muzej Maribor vsako leto v mesecu maju organizira tradicionalno zastavljen projekt Mesec mode v muzeju. S pomočjo muzejskih predmetov v obliki občasne razstave kot osrednjega dela projekta na izbrano generalno tematiko tkejo vezi med preteklostjo in sedanjostjo, zgodovino oblačilne kulture tudi aktualizirajo in jo z različnimi vsebinami prikazujejo kot pomemben del vizualne kulture v okviru kulturne zgodovine.

Vsako leto sodelujejo z modnimi oblikovalci, ustvarjalci, dijaki, študenti in posamezniki različnih oblikovalskih strok, organizacijami, društvi, fakultetami in drugimi institucijami v obliki občasnih razstav, predstavitev, okroglih miz, modnih revij in drugih oblik sodelovanja.

Kot je za nas pojasnila višja kustodinja in vodja projekta Maja Hren Brvar, veliko ljudi ne povezuje mode in muzeja. “Ampak mi imamo ta privilegij, da jo lahko povezujemo, zato ker hranimo največjo oblačilno zbirko na Slovenskem, ki ima več kot 10.500 kosov v časovnem razponu od 17. do 21. stoletja. Tako si lahko to brez skrbi privoščimo. Modo aktualiziramo, ukvarjamo se tudi s preučevanjem historičnih kosov, predvsem lahko potegnemo lepe vzporednice s sodobnostjo in ozaveščamo ljudi, da imajo nek drugačen način obnašanja do oblačil. Saj so oblačila najbolj izpovedno sredstvo, ki ga človek nosi in v njem se zrcali veliko spomina, nekih utrinkov in zanimivosti.”

Športniki in njihova oblačila so neločljivo povezani

Oblačila igrajo ključno vlogo pri različnih športih, saj vodijo k večji zmogljivosti, vzdržljivosti, zračnosti in izboljšanemu udobju pri gibanju. Šport obstaja že zelo dolgo in številne starodavne civilizacije so gojile svoje vrste športov. Stari Grki so se ukvarjali s športom goli in mnogi drugi narodi so imeli za šport ukrojena preprosta in ohlapna oblačila, skozi čas so se spreminjala, prilagajala in tehnično nadgrajevala, sodobna športna oblačila pa imajo veliko bolj prefinjen izraz z mnogimi vidiki.

Danes predstavljajo športna oblačila del urbane kulture s prepletom ulične mode. Meje med športno, ulično, visoko in urbano modo se brišejo, saj se ustvarja nova estetika sodobnega aktivnega življenja ter nastajajo inovativne rešitve, ki združujejo elemente različnih stilov, estetik in namembnosti v kolažu sodobnih, urbanih oblačilnih kosov.

“Vemo, da se ob športnem uspehu vse zrcali tudi v športnem oblačilu, torej dresi, podpisana kosi. To so neprecenljive dragocenosti, od katerih se športniki praktično ne ločijo. Tako da smo zelo hvaležni, da so nam v času razstave posodili svoje kose.”

Od sokolstva na Slovenskem do sodobnega športa

Med 23. in 29. julijem bo Maribor glavno mesto športa v Evropi in bo gostil poletni Olimpijski festival evropske mladine (OFEM). Mladi športniki v starosti od 14-18 let iz 48 evropskih držav se bodo pomerili v 11 športnih panogah, zato so v okviru projekta Mesec mode v muzeju v tem duhu zasnovali letošnjo generalno tematiko, ki jo posvečajo modi in športu. Pokrajinski muzej v zbirkah oblačilne kulture hrani namreč tudi veliko predmetov športne dediščine, ki bo predstavljena na občasni razstavi, ob tem pa bodo organizirali več dogodkov. Tematika mode in športa bo predstavljena iz historičnega konteksta, kot tudi iz sodobnega.

“Prikazali bomo historični vidik s pomočjo sokolstva na Slovenskem, ki se je začel v 19. stoletju. Lahko rečemo, da je bila to neka prva organizirana telovadba. Pokazali bomo sokolske uniforme in seveda tudi gimnastiko ter 14 drugih kosov,” je pojasnila vodja projekta ter v nadaljevanju dodala, da bo razstava na ogled dlje kot običajno: “Ponavadi pripravljamo razstavo do konca meseca maja, ampak letos jo bomo podaljšali do 23. septembra, zaradi OFEMA, ki je v juliju. 23. september pa je tudi pomemben datum, in sicer dan slovenskega športa. Takrat bomo zaključili razstavo.”