REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Vse bolj osamljena SDS jezna nad »izdajo« svoje dosedanje partnerice NSi

Vse bolj osamljena SDS jezna nad »izdajo« svoje dosedanje partnerice NSiNekoč, ko je ljubezen med SDS in NSi cvetela: Prvaka SDS in NSi, Janez Janša in Matej Tonin. Vir: Posnetek zaslona, Twitter, Borut Krajnc

V soboto, ponedeljek in torek bodo potekala zgoščena zaslišanja 17 ministrskih kandidatov, ki bodo tvorili novo vlado premierja dr. Roberta Goloba.

Zelo verjetno je, da bodo opravljena ekspresno hitro.

Toda bolj kot to so pozornost javnosti pritegnili spori med SDS in NSi pri razdelitvi vodstvenih mest v parlamentu.

V ozadju pa je še nekaj več – gre za vse globje spore med NSi in SDS zaradi »ponujene roke«, ki jo je NSi stegnila proti Gibanju Svoboda že ob potrditvi Roberta Goloba za mandatarja.

Čeprav Golobu poslanci NSi niso dali svoje podpore so nakazali možnost sodelovanja, novi premier pa je to takoj sprejel in za jesen napovedal »programsko« sodelovanje tudi z vsaj delom opozicije, da bi z ustavno večino lahko popravili in odpravili največje napake dosedanje zakonodaje.

Novoizvoljeni predsednik vlade Robert Golob se je po seji pozitivno izrekel do pobude opozicijske NSi: »Danes je bilo dano kar nekaj pozitivnih iniciativ, pobud ene od opozicijskih strank. Sam bom vesel, če so mislili resno in iskreno.«

Kljub velikemu bremenu sodelovanja NSi v dosedanji vladi Janeza Janše bi bilo prihodnje sodelovanje vsaj dela opozicije pri odločitvah in spremembah, ki zahtevajo ustavno večino - to po svoje dobro za Slovenijo.

Toda to že danes povzroča razpoke in spore med doslej zmeraj soglasnima strankama NSi in SDS.

V SDS-u v zadnjih dneh sploh niso zadovoljni s po novem opozicijsko partnerico Novo Slovenijo (NSi).

Poslanci in privrženci ter volivci SDS govorijo celo o »izdaji«, ki naj bi jo izvajali poslanci NSi, čeprav med SDS in NSi ni kakšnega posebnega dogovora o sodelovanju.

NSi je namreč ob podpori nove vladne koalicije v zameno za nekaj podpredsedniških položajev izboljšal svoj začetni položaj pri razdelitvi vodstvenih mest v državnozborskih odborih.

Tako bo komisijo za nadzor javnih financ vodil Jernej Vrtovec.

Konec Janševe vladavine, konec ljubezni? Prvaka NSi in SDS, Matej Tonin in Janez Janša. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

V SDS vztrajajo, da jim pripada šest predsedniških položajev delovnih teles v DZ, zato bodo do nadaljnjega tako rekoč užaljeni stali ob strani in ne bodo predlagali niti kandidata za podpredsednika Državnega zbora.

»Nekako je nelogično, da imamo zdaj pet predsednikov delovnih teles, ki so se nam dejansko odobrili, in da ima Nova Slovenija, ki ima trikrat manj poslancev, tri predsednike,« je izjavil Jožef Lenart (SDS).

Jožef Horvat, poslanec zdaj opozicijske NSi je branil potezo vodstva stranke: »Mi, kot veste, po dolgih letih nismo bili povabljeni v koalicijska pogajanja. Najprej si želimo, ker bo to dobro za državo, da se ta vlada postavi.«

In to po sedanjem zakonu o vladi, saj je SDS sprejetje novega, ki bi Golobovo vlado razširil za tri ministrstva, zaustavil z referendumsko pobudo.

»Če mislite tako nadaljevati, potem se vam bodo kmalu zgodile kakšne ustavne presoje vaših odločitev,« se je odzvala poslanka SDS Jelka Godec.

Borut Sajovic, vodja poslancev Gibanja Svoboda pa je opozoril: »Na eni strani si želimo delati, želimo si predsednike, na drugi strani jih zdaj umikate in vašim ljudem zaradi neke politične odločitve, ki se PR-ovsko prodaja, onemogočate delo.«

Namesto SDS-ovih predsednikov bodo odbore vodili imenovani podpredsedniki.

In najbrž ni nepomembno, da je ustanovitev delovnih teles kljub nasprotovanju SDS - podprla ustavna večina.

Kar kaže, da je SDS vse bolj osamljena.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek