Pravica za 43 izginulih

Video: V Mehiki protestniki s terencem vdrli v predsedniško palačo

J.V./STA
6. 3. 2024, 18.50
Posodobljeno: 6. 3. 2024, 18.55
Deli članek:

V Mehiki so danes protestniki razbili vrata predsedniške palače, potem ko so zahtevali pravico za 43 študentov, ki so v nepojasnjenih okoliščinah izginili septembra 2014 v jugozahodni provinci Guerrero. Nekaj protestnikov je tudi vstopilo v stavbo, kjer je imel predsednik Andres Manuel Lopez Obrador ravno novinarsko konferenco.

Profimedia
Po uradnih ugotovitvah so 43 študentov na ukaz župana Iguale zajeli skorumpirani policisti in jih predali pripadnikom lokalnega narkokartela. Ti naj bi jih ubili in njihova trupla sežgali na smetišču blizu mesta Cocula.

Več deset protestnikov je vrata predsedniške palače razbilo s terenskim avtomobilom. Nekaj jih je tudi vstopilo v stavbo, od koder jih je nato poskušalo odgnati varnostno osebje, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Predsednik Lopez Obrador je incident označil za jasno provokacijo. "Hočejo, da se odzovemo z nasiljem. Mi tega ne bomo storili. Nismo represivni organi," je dejal. Dodal je, da bodo vrata popravili in da težav ne bo. Svojci pogrešanih študentov in njihovi podporniki so sicer v mehiški prestolnici danes izvedli vrsto protestov. Med drugim so pred vladnim uradom izvedli sedečo stavko in zahtevali srečanje z Lopezom Obradorjem.

Študenti z učiteljišča v mestu Ayotzinapa so se 26. septembra 2014 v kraju Iguala udeležili protesta, na katerem so izražali nezadovoljstvo nad politiko zaposlovanja lokalnih oblasti, ki naj bi bila diskriminatorna do učiteljev z ruralnih območij. Ukradli so pet avtobusov, s katerimi naj bi se nato udeležili nadaljnjih protestov, tudi v prestolnici.

Na ukaz župana naj bi jih policisti predali narkokartelu, ti pa zažgali

Po uradnih ugotovitvah so jih na ukaz župana Iguale zajeli skorumpirani policisti in jih predali pripadnikom lokalnega narkokartela. Ti naj bi jih ubili, njihova trupla pa sežgali na smetišču blizu mesta Cocula. Svojci so ta scenarij vselej zavračali in trdili, da skuša vlada prikriti vpletenost visokih politikov in vojaških častnikov v poboje. Tem dvomom so se pridružili tudi neodvisni preiskovalci, ki niso našli dokazov, da bi bila trupla sežgana na smetišču.