Padec je posledica normalizacije škodne pogostosti na avtomobilskih portfeljih po covidnem obdobju, predvsem v Sloveniji.

"Poslovni prihodki skupine so v prvem četrtletju dosegli 25,4 odstotka načrtovanih za letošnje leto, čisti dobiček pa 27,9 odstotka načrtovanega za celotno leto," so danes prek spletne strani Ljubljanske borze sporočili iz Save Re, ki je obvladujoča družba zavarovalne skupine Sava, in dodali, da so skoraj vsi poslovni odseki so v tem obdobju dosegli približno eno četrtino načrtovanih prihodkov za letošnje leto. Z rezultati se je v sredo seznanil nadzorni svet družbe.

Skupina je v prvem četrtletju zbrala 231,7 milijona evrov kosmatih premij, kar je 7,7 odstotka več kot v enakem obdobju lani. "Rast je izvirala pretežno iz zavarovanj v Sloveniji (devetodstotna rast), pri katerih se je skupina okrepila zaradi rasti prodanih zavarovanj, predvsem pri avtomobilskih zavarovanjih in zaradi različne dinamike premij večjih zavarovancev. K absolutnemu prirastu premij sta prispevala še odsek pozavarovanje zaradi višjih cen pozavarovalnih kritij in odsek premoženje tujina kot posledica organske rasti na tujih trgih," so navedli.

Rast kosmatih premoženjskih zavarovalnih premij so dosegli tako na slovenskem kot na tujem delu odseka. Kosmate premije slovenskih življenjskih zavarovalnic so se v primerjalnem obdobju povečale za 2,8 odstotka, pri čemer je večino prispevala Vita z izjemno prodajo v zadnjem letu, ki se je v prvem četrtletju nadaljevala. Kosmate premije tujih življenjskih zavarovalnic so se povečale za 27,2 odstotka, k čemur je največ prispevala kosovska družba.

Čisti stroškovni količnik skupine je glede na predhodno leto ostal na enaki ravni in je znašal 27,4 odstotka. Ta je bil za 3,6 odstotne točke nižji od spodnje meje razpona načrtovanega za leto 2022, na kar sta vplivala predvsem višja rast prihodkov od načrta življenjskih zavarovanj in načrtovani stroški večjih projektov zavarovalnic v Sloveniji, ki bodo nastali v naslednjih četrtletjih.

Vrednost naložbenega portfelja je znašala 1,53 milijarde evrov, njegova donosnost pa je v prvem četrtletju znašala 1,3 odstotka in je bila nekoliko nižja kot v enakem obdobju lani. "Dogajanje na finančnih trgih v prvem četrtletju ni pomembneje vplivalo na poslovni izid, pač pa na stanje naložbenega portfelja," so povzeli.

V skupini so nadaljevali nadgradnjo in uvajanje v uporabo digitalnih rešitev za stranke ter optimizacija uporabniške izkušnje predvsem na spletnih mestih. V okviru projektov IT-prenove pri osrednjih sistemih za zavarovanje so se nadaljevala implementacijska dela zavarovalniške rešitve za podporo poslovanju v podružnici Zavarovalnice Sava na Hrvaškem in uvajanje rešitve za pozavarovanje. Januarju je uprava Save Re sprejela smernice za odgovoren prevzem okoljskih, družbenih in upravljavskih tveganj pri premoženjskih zavarovanjih v skupini.

Z izboljšanjem razmer, povezanih z epidemijo covida-19, se poslovanje skupine po njihovih navedbah vrača v normalne predpandemske razmere. Kombinirani količnik v višini 90,8 odstotka, dosežen v prvem četrtletju, kaže na še vedno ugodno dobičkovnost skupine tako v primerjavi s predcovidnim obdobjem kot v primerjavi z načrtovanim količnikom v višini 94 odstotkov. "Tako je skupina Sava v tem obdobju dosegla višjo donosnost lastniškega kapitala, kot jo ima začrtano v tem strateškem obdobju in letošnjem poslovnem načrtu," so navedli.

Vojne razmere v Ukrajini zaradi majhnega obsega poslovanja z Rusijo in Ukrajino ter nizke naložbene izpostavljenosti do njiju na poslovanje neposredno ne bodo pomembno vplivale, se pa skupina zaveda mogočih neugodnih posrednih vplivov na makroekonomsko okolje in posledično na poslovanje skupine, ki pa jih v tem trenutku še ni mogoče ustrezno oceniti. Podobno so zapisali glede vpliva porasta inflacije. Čeprav vpliv v danem trenutku ni kritičen, bo zavarovalna skupina pozorno spremljala razmere in če bo treba, ustrezno ukrepala.