Zakon bo spodbujal prednostno rabo obnovljivih virov energije in tehnologij z nižjimi emisijami toplogrednih plinov. Fotografija je simbolična. / Foto: Gorazd Kavčič

Energetski zakon sprejet

Državni zbor je sprejel energetski zakon, ki bo določal energetsko politiko države v prihodnje.

Vgradnja kotla na zemeljski plin ali utekočinjen naftni plin po novem ne bo dovoljena v stanovanjskih stavbah, za katere bo vloga za gradbeno dovoljenje dana od 1. januarja 2025.

Ljubljana – Državni zbor je prejšnji teden potrdil energetski zakon, ki je v času obravnave izzval precej pozornosti javnosti tudi zaradi očitkov, da prepoveduje ogrevanje na plin in drva, kar so na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo zavrnili, češ da gre za zavajanje javnosti.

Zakon določa energetsko politiko države s podpornimi in omejitvenimi ukrepi za prehod na nefosilne vire energije, vključno s spodbudami za rabo obnovljivih virov in učinkovitejšo rabo energije ter črpanjem evropskih sredstev za prestrukturiranje premogovnih regij. Kot so ob sprejemu zapisali na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo, je bila prenova potrebna tudi zaradi predhodnega prenosa več tematik iz energetskega zakona v ločene zakone, zakon pa celovito prilagaja obstoječi pravni okvir na področju energetike na izzive zelenega prehoda.

Načrti za opuščanje fosilnih goriv

Zakon med drugim občinam nalaga pripravo lokalnih energetskih konceptov, s katerimi bodo morale za sedem let opredeliti cilje glede doseganja deleža prihranka rabe energije in povečanja deleža obnovljivih virov energije ter cilje glede energetske prenove javnih stavb. Več občin bo lahko sprejelo skupen koncept, tiste z več kot deset tisoč prebivalci pa bodo morale vanj vključiti načrt za vzpostavitev vsaj ene energetske skupnosti na temelju obnovljivih virov energije.

Občine bodo zavezane pripraviti tudi načrte za opuščanje fosilnih goriv za potrebe ogrevanja, kjer bodo morale določiti prednostno rabo virov energije in energentov, tako da bo imela prednost raba obnovljivih virov in tehnologij z nižjimi emisijami toplogrednih plinov.

Vgradnja kotla na zemeljski plin ali utekočinjen naftni plin po novem ne bo dovoljena v stanovanjskih stavbah, za katere bo vloga za gradbeno dovoljenje dana od 1. januarja 2025, koncesije za distribucijo plina pa bodo lahko podaljšane za pet oz. sedem let.

Kot so še poudarili na ministrstvu, zakon opredeljuje tudi postopke za hitrejše dodeljevanje finančnih spodbud za naložbe v obnovljive vire energije in učinkovito rabo energije, ki bodo digitalizirani in preprostejši ter bodo zagotavljali transparentnost in enakopravnost prijaviteljev.

Oddajte svoj komentar

Kranj 14°

zmerno oblačno
vlažnost: 84 %
veter: JZ, hitrost: 11 km/h

12/20

petek

7/23

sobota

6/24

nedelja

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

PRIREDITVE / Sv. Jošt, 17. maj 2024

Svete maše na Sv. Joštu

DELAVNICE / Kranj, 17. maj 2024

Uporaba GPS na pametnih telefonih

RAZSTAVE / Jelendol, 17. maj 2024

Najina narava

RAZSTAVE / Naklo, 17. maj 2024

Pregledna slikarska razstava

GLASBA / Škofja Loka, 17. maj 2024

Dobrodelni koncert

DELAVNICE / Begunje, 17. maj 2024

Uporaba pametnega telefona

IZLETI / Škofja Loka, 18. maj 2024

Majski izlet v Radence

 

 
 

 

 
 
 

Tudi družinski zdravniki v Sloveniji imamo dovolj / 16:03, 15. maj

Rozalija, besede ste mi vzela iz ust. Resnično, ko prideš v ZD misliš, da si prišel v mesto duhov. Enga jamranja z vseh strani. Odprite svoj...

Odkrili spominsko ploščo / 14:14, 15. maj

Pohvala za tako dejanje, ki je zgled za javen spomin na znane in neznane žrtve komunizma. V četrtek, 16. maja, na predvečer lani ukinjenega ...

Na Koroški Beli zagrozili s protestom / 13:26, 14. maj

Samo da ni Janša, pa čeprav ostanemo brez ceste.

Na Koroški Beli zagrozili s protestom / 09:34, 14. maj

Trenutno stanje je čisto v redu. Alenka ima prav, da je ustavila projekt. Janša je samo metal denar v nepomembne projekte.

Na Koroški Beli zagrozili s protestom / 09:20, 14. maj

Sami si ste krivi, da obvoznice ni. Kar ste izvolili, to imate!

Ne delajo skrajnosti, ampak »normalo« / 14:22, 13. maj

Kategorija: Nasveti. A ne bi bilo bolj pravilno kategorizirano med reklame

Ne delajo skrajnosti, ampak »normalo« / 08:19, 13. maj

Upam, da je kvaliteta storitev kaj boljša kot pred 20 leti.