Zajem zaslona s posnetka, ki ga je objavil Zelenski in ki prikazuje ukrajinske vojake z zastavami v Staromajorsku. Foto: Reuters
Zajem zaslona s posnetka, ki ga je objavil Zelenski in ki prikazuje ukrajinske vojake z zastavami v Staromajorsku. Foto: Reuters

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je objavil video, ki prikazuje vojake, ki v vasi držijo ukrajinsko zastavo. Staromajorsk je po trditvah enega izmed ruskih vojaških blogerjev ključna ruska postojanka na frontni črti v jugovzhodni regiji Zaporožje, je poročal BBC.

Vodja milice, ki jo podpira Rusija, Aleksander Hodakovski, je dejal, da so ukrajinske sile sistematično napadale Staromajorsk nekaj dni, zavzele njegovo obrobje in se prebile naprej.

Čeprav ukrajinska vojska ni potrdila, da je okrepila protiofenzivo, je ruski predsednik Vladimir Putin ob robu srečanja z afriškimi predsedniki v Sankt Peterburgu dejal, da so se ukrajinski napadi "znatno" okrepili, vendar pa so se vsi poskusi protiofenzive izjalovili, je še poročal BBC.

Več ranjenih po napadu na rusko mesto Taganrog

Rusko obrambno ministrstvo je sporočilo, da so na jugozahodu države prestregli dve ukrajinski raketi, eno nad mestom Taganrog in eno nad mestom Azov. V Taganrogu je bilo ranjenih najmanj 15 ljudi.

"Kijevski režim je izvedel teroristični napad na stanovanjsko infrastrukturo v Taganrogu," je na Telegramu sporočilo obrambno ministrstvo in dodalo, da je ruska zračna obramba sestrelila raketo, katere ostanki so "padli na ozemlje mesta".

Guverner regije Rostov Vasilij Golubev je na Telegramu sporočil, da je bilo ob napadu ranjenih 15 ljudi, ki so poiskali zdravniško pomoč. Po prvih informacijah napad ni zahteval smrtnih žrtev. Deli razstreljene rakete so zadeli kavarno z muzejem in stanovanjske zgradbe.

Taganrog je ob Azovskem morju v neposredni bližini ukrajinske regije Doneck, ki so jo ruske sile večinoma zasedle. Razdalja do frontne črte je približno 120 kilometrov, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Rusija je kmalu zatem sporočila, da je sestrelila drugo ukrajinsko raketo v bližini mesta Azov v regiji Rostov, ostanki rakete pa so padli na zapuščeno območje.

Ukrajina, ki se že več kot 17 mesecev spoprijema z rusko agresijo, se odslej na te napade še ni odzvala.

Preprečili naj bi napad z brezpilotnimi letalniki v moskovski regiji

Rusko obrambno ministrstvo je pred tem sporočilo, da je ruska zračna obramba ponoči preprečila ukrajinski napad z brezpilotnimi letalniki v moskovski regiji. Dodali so, da ni bilo žrtev ali škode. To je bil že drugi primer tovrstnega napada v tem tednu.

Moskovski župan Sergej Sobjanin je na Telegramu prav tako objavil sporočilo o preprečenem napadu v moskovski regiji, vendar ni navedel lokacije.

Uničen del stavbe v Moskvi po napadu z brezpilotnimi letalniki.  Foto: EPA
Uničen del stavbe v Moskvi po napadu z brezpilotnimi letalniki. Foto: EPA

Napad se je zgodil le nekaj dni po tem, ko so v Kijevu v ponedeljek objavili trditve o napadu z brezpilotnima letalnikoma na Moskvo. Eden izmed letalnikov je strmoglavil v bližini ministrstva za obrambo v središču ruske prestolnice, drugi pa je zadel poslovno stavbo v južnem delu mesta.

Moskva, ki leži približno 500 kilometrov od ukrajinske meje, je bila od začetka vojne v Ukrajini februarja 2022 sprva redko tarča ukrajinskih napadov, v zadnjem času pa so ti vse pogostejši.

Na začetku maja sta bila dva brezpilotna letalnika sestreljena nad Kremljem, kmalu zatem pa so ukrajinski letalniki zadeli več stolpnic v Moskvi. Na začetku tega meseca je Rusija sporočila tudi, da je sestrelila pet ukrajinskih letalnikov, ki so motili delovanje moskovskega mednarodnega letališča Vnukovo.

Ukrajina bo božič po novem praznovala 25. decembra

Ukrajina bo v skladu z zakonom, ki ga je podpisal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, božič odslej praznovala 25. decembra namesto 7. januarja, kot je veljalo doslej. Odločitev je zadnja v vrsti potez, ki jih je Kijev sprejel s ciljem odmika od Moskve po ruski invaziji v Ukrajini.

"Ukrajinci so že dolgo podvrženi ruski ideologiji na skoraj vseh področjih življenja, vključno z julijanskim koledarjem in praznovanjem božiča 7. januarja," piše v obrazložitvi besedila, ki so ga poslanci izglasovali sredi tega meseca. V besedilu tudi piše, da "se nadaljuje močan preporod ukrajinskega naroda. Stalen boj za lastno identiteto prispeva k zavedanju in želji vsakega Ukrajinca, da živi svoje življenje, s svojo tradicijo in svojimi prazniki".