IKT
Oglasno sporočilo

Lenovo s prvim lastnim proizvodnim obratom v Evropi

Proizvodnja računalnikov v sosednji Madžarski je za slovenske kupce velik plus
Avtor
14.10.2022 10:30
Čas branja: 3 min
Lenovo s prvim lastnim proizvodnim obratom v Evropi
Sodobna Lenovova tovarna na Madžarskem se osredotoča predvsem na izdelavo rešitev s področja strežniške infrastrukture, sistemov za hrambo podatkov in visokokakovostnih delovnih postaj ter osebnih računalnikov. Foto: Lenovo

Pred desetletji je Evropa še izdelovala osebne računalnike, po prehodu v novo tisočletje pa smo evropske proizvajalce računalnikov lahko prešteli na prste mizarjeve roke. Medtem ko so računalniška podjetja svojo proizvodnjo mrzlično selila iz Evrope, je največji proizvajalec računalnikov na svetu, podjetje Lenovo, ubral drugačno taktiko. Na Madžarskem je postavil novo tovarno, zato so slovenskim kupcem njegove rešitve še bližje. Dobesedno.

Razmišljaj globalno, deluj lokalno. To je bil nekakšen moto podjetij v času pandemije, ki je močno načela tudi panogo IKT, vsaj kar zadeva dobavne verige in proizvodnjo. Po svetu so se zapirale tovarne, ladje so ostajale v pristaniščih, letala so bila prizemljena in/ali brez posadk. Tudi cene logističnih storitev in z njimi izdelkov, ki so bili vse bolj omejeno dobavljivi, so šle v nebo. A ne pri Lenovu, ki je poleg operativne odličnosti v tem preizkušenj polnem času dokazal tudi odpornost dobavne verige.

Globalni hibridni proizvodni model

Lenovo je namreč eden redkih proizvajalcev računalniške opreme, ki v času pandemije ni povsem zaprl svojih vrat. To mu je uspelo zaradi globalno porazdeljene proizvodnje in odporne dobavne verige, ki služita strankam na 180 trgih z več kot 35 proizvodnih lokacij po vsem svetu – vključno z Argentino, Brazilijo, Kitajsko, Nemčijo, Madžarsko, Indijo, Japonsko, Mehiko in ZDA. ž

Lenovo je namreč znan po svojem globalnem hibridnem proizvodnem modelu, ki vključuje mešanico lastne in pogodbene proizvodnje. Ta je glavni vir konkurenčne prednosti podjetja, saj mu zagotavlja večjo učinkovitost in nadzor nad razvojem izdelkov in delovanjem dobavne verige, kar omogoča učinkovitejše odzivanje na potrebe strank.

»Proizvodnja računalnikov v sosednji državi je za slovenske kupce velik plus. Ne le, da bodo naročene sisteme prejeli občutno hitreje, tudi možnosti njihove konfiguracije po meri so izdatne. V preteklosti so namreč stranke v primeru želje po hitri dobavi morale izbrati med konfiguracijami računalnikov, ki so že bili zapakirani in na ladijskih zabojnikih, ali pa čakati več tednov, celo mesecev, da so njihova naročila prišla na vrsto v proizvodnji na drugem koncu sveta,« pojasni prejšnje izzive od naročila do dobave Jovan Glamočanin, direktor trgov v jadranski regiji v družbi Lenovo.

Več kot pet tisoč sistemov na dan

Odvisno od naročene računalniške opreme je lahko v preteklosti dobavni rok za zahtevnejše sisteme in sisteme, ki niso bili v zalogi, trajal tudi več mesecev, saj so jih morali daleč stran od Slovenije najprej še izdelati in nato poslati z letalom ali ladjo. Nič več. Družba Lenovo je sredi poletja v mestu Ullo na Madžarskem zagnala svoj prvi lastni proizvodni obrat v Evropi. Sodobna tovarna se osredotoča predvsem na izdelavo rešitev s področja strežniške infrastrukture, sistemov za hrambo podatkov in visokokakovostnih delovnih postaj ter osebnih računalnikov, ki jih bodo uporabljale stranke po vsej Evropi, prav tako pa bo deloma pokrivala povpraševanje po omenjenih izdelkih na Bližnjem vzhodu in v Afriki.

Proizvodni objekt, ki obsega skoraj 50 tisoč kvadratnih metrov površin v dveh stavbah in treh nadstropjih, je eden največjih v družbi Lenovo. Pro­izvodna linija lahko izdela več kot tisoč strežnikov in štiri tisoč delovnih postaj na dan – pri čemer je vsaka izdelana posebej po zahtevah strank. Na vsakem koraku so vidne inovativne rešitve in avtomatizacija, ki zagotavlja visoke zmogljivosti, vključno s prvovrstnim sistemom za upravljanje zgradb, ki deluje v delavnici in logističnem prostoru ter skrbi za spremljanje temperature, vlažnosti, stanja sredstev in robotskega označevanja. Vse našteto podjetju Lenovo omogoča, da vzdržuje optimalen nadzor kakovosti svojih izdelkov.

Poslujte oziroma delujte trajnostno

Ne le, da slovenski kupci računalniške sisteme, izdelane v sosednji državi, dobijo precej hitreje in z manjšim vplivom na okolje, ampak lahko njihov ogljični odtis dodatno zmanjšajo oziroma celo izničijo. Zahvaljujoč storitvi Lenova za izravnavo ogljikovega dioksida se emisije ogljika novih računalnikov lahko izravnajo od proizvodnje do povprečnega živ­ljenjskega cikla naprave – storitev Lenovo CO2 Offset Service je na voljo vsem strankam po Evropi.

Do konca prejšnjega leta so poslovne stranke družbe Lenovo tako že nadomestile več kot 500 tisoč metričnih ton ogljikovega dioksida s svojimi nakupi računalnikov think PC (namizni računalniki, delovne postaje, prenosni računalniki). To je enakovredno količini toplogrednih plinov, ki jih v letu dni v ozračje izpusti več kot sto tisoč osebnih vozil.


Vsebino omogoča Lenovo.