Foto: AP
Foto: AP

Intenzivnost ruskih napadov se je v zadnjih petih dneh okrepila v bližini mesta Doneck, so sporočili z britanskega ministrstva, ki se sklicuje na obveščevalne podatke.

Hudi boji so potekali severno od Donecka, v bližini strateško pomembnih mest Siversk in Bakmut, enote Rusiji zvestih separatistov pa so po ugotovitvah obveščevalnih služb verjetno napredovale še naprej v središče vasi Piski v bližini uničenega letališča v Donecku.

"Obstaja realna možnost, da je Rusija okrepila svoja prizadevanja v Doneškem bazenu, da bi pritegnila dodatne ukrajinske enote, saj domneva, da Ukrajina načrtuje večjo protiofenzivo," piše v britanskem poročilu.

Britansko obrambno ministrstvo od začetka ruske agresije v Ukrajini objavlja informacije o poteku vojne, pri čemer se sklicuje na obveščevalne podatke.

Katera stran je napadla elektrarno v Zaporožju?

Zelenski: Razmere v Zaporožju ostajajo zelo tvegane

Medtem je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski dejal, da ostajajo razmere v ukrajinski jedrski elektrarni v Zaporožju zelo tvegane in nevarne. Spet je pozval, naj jedrsko elektrarno pregleda skupina mednarodnih strokovnjakov in naj se ruske enote, ki so jo zasedle že marca, umaknejo.

Zelenski je znova posvaril pred morebitno katastrofo v oblegani jedrski elektrarni na jugu Ukrajine, potem ko je zaradi izpada električne energije v četrtek prišlo do izredne ustavitve dveh reaktorjev, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

"Želim poudariti, da razmere ostajajo zelo tvegane in nevarne," je dejal. "Vsaka ponovitev (...) bo elektrarno ponovno pripeljala na rob katastrofe."

Energoatom: Nevarnost uhajanja radioaktivnih snovi

Ukrajinski operater jedrskih elektrarn Energoatom je medtem sporočil, da obstaja v Zaporožju nevarnost uhajanja radioaktivnih snovi. V zadnjem dnevu so ruske sile po navedbah operaterja spet obstreljevale območje nuklearke.

"Zaradi občasnega obstreljevanja je bila poškodovana infrastruktura elektrarne, obstaja nevarnost uhajanja vodika in radioaktivnih snovi, velika pa je tudi nevarnost požara," je na Telegramu sporočil Energoatom.

Od poldneva (od 9. ure po srednjeevropskem času) jedrska elektrarna "deluje s tveganjem kršitve standardov sevalne in požarne varnosti", je sporočil ukrajinski operater.

Ruska vojska je po navedbah Energoatoma v zadnjem dnevu "večkrat obstreljevala" območje te največje jedrske elektrarne v Evropi, ki leži na jugu Ukrajine. Rusko obrambno ministrstvo pa je sporočilo, da je za obstreljevanje odgovorna ukrajinska vojska, ki je v zadnjem dnevu "trikrat obstreljevala območje elektrarne".

"Skupaj je bilo izstreljenih 17 izstrelkov," je ministrstvo zapisalo v sporočilu.

Zelenski: Razmere v Zaporožju še nevarne

V četrtek prva izključitev elektrarne iz omrežja

Največjo jedrsko elektrarno v Evropi so v četrtek zaradi poškodbe daljnovodov prvič v njeni 40-letni zgodovini izključili iz ukrajinskega električnega omrežja. V petek so daljnovode, ki naj bi jih v napadih poškodovale ruske sile, popravili.

Ukrajinske oblasti so v petek zvečer potrdile, da je bilo napajanje obeh reaktorjev ponovno vzpostavljeno. "Danes ob 21.15 je bil drugi od blokov, ki se je včeraj ustavil, priključen na električno omrežje," je sporočil ukrajinski operater Energoatom.

Rusija je predstavila precej drugačno različico dogodkov in trdi, da je bila oskrba z električno energijo obnovljena že čez dan.

Medtem ko ukrajinske oblasti za izpad krivijo rusko obstreljevanje, Rusija trdi, da je za to kriva ukrajinska vojska.

Ruska vojska je jedrsko elektrarno zasedla že kmalu po začetku vojne februarja, vendar se je strah pred jedrsko katastrofo povečal, ker so se na začetku tega meseca okoli elektrarne znova začeli spopadi.

Direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Rafael Grossi je sporočil, da je pripravljen z ekipo strokovnjakov obiskati elektrarno v Zaporožju. Vendar pa še ni bil dosežen dogovor o tem, kako bo ekipa prišla v elektrarno.

Rusija onemogočila sprejetje deklaracije

Rusija je medtem po poročanju BBC-ja onemogočila sprejetje skupne deklaracije na konferenci ZN-a o jedrski razorožitvi, ki je štiri tedne potekala v New Yorku.

Moskva je osnutku besedila nasprotovala, ker je ta navajal "veliko zaskrbljenost" zaradi vojaških dejavnosti okoli ukrajinskih jedrskih elektrarn, predvsem v Zaporožju. Osnutek je tudi poudarjal, da so pristojne ukrajinske oblasti izgubile nadzor nad temi lokacijami in da vojaške dejavnosti tam močno negativno vplivajo na varnost.

Ruski predstavnik Igor Višnjevecki je dejal, da končni osnutek ni bil dovolj uravnotežen. Nekateri odstavki so bili po njegovih besedah "politični po naravi". Osnutek bi morale podpreti vse udeleženke konference, da bi bila deklaracija sprejeta.

Cilj Pogodbe o neširjenju jedrskega orožja, ki jo 191 podpisnic pregleda vsakih pet let, je preprečiti širjenje jedrskega orožja, spodbujati popolno razorožitev in sodelovanje pri miroljubni uporabi jedrske energije.