Pod Plečnikovimi arkadami na ljubljanski tržnici bodo potekali plesni dogodki, naslednji konec tedna pa bodo sledili v pofestivalski koncerti v Živalskem vrtu Ljubljana.

Noči v stari Ljubljani že leta prispevajo k revitalizaciji središča prestolnice. Foto: SOJ RTV SLO/Adrijan Pregelj
Noči v stari Ljubljani že leta prispevajo k revitalizaciji središča prestolnice. Foto: SOJ RTV SLO/Adrijan Pregelj

Imago Slovenia od konca 80. let preteklega stoletja na različne načine skrbi za revitalizacijo kulturne dediščine, starih mestnih jeder, gradov, cerkva in muzejev s pomočjo žive kulture. Tradicionalne avgustovske Noči v stari Ljubljani so v poltretjem desetletju pripomogle k revitalizaciji ljubljanskega mestnega središča s koncertno ponudbo. Osnovni značilnosti festivala sta odprtost, saj so vsi dogodki brezplačni, in raznovrstnost ponudbe. Jan Kern, umetniški direktor Ustanove Imago Sloveniae povzema idejo: "Staro mestno jedro želimo napolniti s kakovostnim mednarodno obarvanim programom etno- in džezovskih zasedb ter drugimi kulturnimi dogodki, da mesto pred koncem poletja še enkrat zaživi v sproščenem festivalskem vzdušju ter ljudem ponudi priložnost za kulturno obogateno večerno druženje. Veseli nas, da je festival v vseh teh letih tradicije postal tako prepoznaven in priljubljen pri meščanih in obiskovalcih Ljubljane, tako, da upam, da bo privlačen program tudi letos v mesto privabil veliko obiskovalcev."

Natančen razpored
programa si lahko
pogledate tukaj.

Večžanrski program
Odprtje festivala bo v četrtek, 24. avgusta, ob 20. uri na osrednjem odru na Novem trgu s skupino Šukar pod vodstvom temperamentnega poeta Zorana Predina, na istem prizorišču pa bo naslednji dan ob 20.00 zaigrala zdaj vsestranska slovenska skupina odličnih glasbenikov Fake Orchestra ob 21.45 pa še romska zasedba Amaro Duho z Madžarske. Jazzovski oder se na festivalu nahaja med Starim in Gornjim trgom, tam pa bo v petek ob 20h nastopil Kvartet Ratka Divjaka. V Vukovarju rojeni bobnar, po katerem zasedba nosi ime, spada med najbolj uveljavljene bobnarje s področja bivše Jugoslavije. Udarno postavo sestavljajo še uveljavljeni klaviaturist in skladatelj Milan Stanisavljevič, vsestransko aktiven saksofonist Rudi Javornik in žanrsko razgledani basist Jan Gregorka. Za njimi bodo zagodli prekaljeni godci in zabavljači avstrijsko slovenske zasedbe Los Hostes, ki jo sestavljajo prepoznaven harmonikar Matija Solce, violinistka Claudia Schwabb in bobnar Aleš Zorec.

Sorodna novica Širom: "Vsekakor je domačemu kritiku laže dobiti vpogled v ozadje našega ustvarjanja"

Sobotno dogajanje na Novem trgu bodo zapolnili energični Fanfara Station, ki kombinirajo severnoafriške in plesne elektro ritme in energični blues-rock psihedeličarji Prismojeni profesorji bluesa. Na Starem oziroma Gornjem trgu bosta nastopili slovenski zasedbi, ki reinterpretirata različne ljudske dediščine. Prekmursko-tolminsko-kraška naveze Širom se na slovenske odre vrača po vse bolj odmevnih mednarodnih turnejah, na katerih so s svojo zvočno raziskujočo "imaginarno ljudsko glasbo" naleteli tudi na odlične odzive kritikov nekaterih pomembnih medijev, kot sta britanska Guardian ali Wire. Sledila pa jim bo v keltsko glasbo usmerjena skupina Noreia, ki je leta 2017 otvorila enega največjih festivalov keltske glasbe na svetu, Festival de Ortigueira (Galicia, Španija), kjer so nastopili pred 30.000 ljudmi.

Pogled v glasbeno doživljanje dojenčkov in malčkov
Tradicionalen del Noči v stari Ljubljani je tudi mednarodni muzikološki simpozij, ki bo letos potekal v organizaciji Imaga Sloveniae in Radia Slovenija in je del triletnega evropskega projekta B-Air. Široka tema simpozija Zvok in glasba v doživljanju dojenčkov, malčkov in ranljivih skupin obravnava vlogo zvoka in glasbe v človekovem najzgodnejšem razvojnem obdobju, pa tudi pomen zvočnega okolja za ranljive skupine, kot so hospitalizirani otroci ter posamezniki z motnjami v razvoju in kroničnimi boleznimi. Nekaj predavateljev bo s svojimi prispevki predstavilo tudi izkušnje približevanja zvočne umetnosti in možnosti glasbenega udejstvovanja gluhih in naglušnih.

Sorodna novica Simpozij Zvok in glasba v doživljanju dojenčkov, malčkov in ranljivih skupin

Primož Trdan, glasbeni urednik, muzikolog in član programskega odbora simpozija poudarja pomen refleksije umetnosti za najmlajše: "V okviru projekta B-Air se na radiu ukvarjamo predvsem s produkcijo novih del, orkestrskih skladb za dojenčke in malčke, radijske igre za njih in za druge ranljive, prezrte skupine, vsekakor pa je pomembno, da to tudi znanstveno in teoretično reflektiramo, da s široko evalvacijo razumemo, kje so bili uspehi, kje so še možnosti. Zaradi tega smo veseli, da se bodo zbrali strokovnjaki s tako različnih področij, da na prizadevanja projekta B-Air pogledamo z različnih zornih kotov."

V sklopu posveta bo v petek ob 17. uri z neposrednim radijskim prenosom na programu Ars potekal tudi pogovor z naslovom Glasba za vse. S pogovorom, usmerjenim v primere dobre prakse in v potencialne nove modele, bodo preverjali možnost povezovanja kulture, umetnosti, izobraževanja in zdravja, ter iskali odgovore na to, kakšne družbene ali psihološke učinke prinašata glasba in zvočna umetnost na področju kulture in umetnosti ter kako omogočiti dostop do umetniških del najmlajšim in deprivilegiranim posameznikom, posameznicam in skupinam.

Živalski karneval v Živalskem vrtu
Na okrogli mizi bo med drugimi sodeloval tudi tolkalec Franci Krevh, ki v Slovenski filharmoniji vodi Družinski abonma. V petek 1. in soboto 2. septembra bo se bo v ZOO Ljubljana odvil še poseben pofestivalski dogodek v sodelovanju s filharmoničnim Družinskim abonamjem, ki želi klasično glasbo približati najmlajšemu občinstvu. Na sporedu bo Živalski karneval, znamenito delo Camilla Saint-Saënsa, polno barvite instrumentacije in za klasično glasbo neobičajnega humorja. Skladba je danes eno od del, po katerih si Saint-Saënsa najbolj zapomnimo, in je bila navdih za glasbo Johna Williamsa za filme o Harryju Potterju.