Šola se je začela z otvoritveno slovesnostjo v Mestu umetnosti in znanosti v Valenciji, kjer so jih ugledne voditeljice in mentorice, vključno z vodilnimi poslovnimi vodjami, tehničnimi strokovnjakinjami, raziskovalkami, poslankami Evropskega parlamenta, nekdanjimi komisarkami EU in uglednimi novinarkami, spodbudile, da v največji meri izkoristijo ponujeno priložnost.

Enotedenski Huaweiev program predstavlja platformo za sodelovanje s pomembnimi deležniki, na katerem je potekala tudi razprava o temah, ki je vključevala zelene digitalne veščine, digitalizacijo, podjetništvo in osnove vodenja. Letošnja novost je panelna razprava, ki je raziskovala vlogo moških pri spodbujanju enakosti, predavanja pa so bila posvečena tudi razvoju talentov o oblaku in kibernetski varnosti.

Berta Herrero, vodja projekta in Oddelka za raznolikost, enakost in vključenost pri Huawei Europe, je ob začetku dogodku dejala: »Ženske iz vse Evrope se srečujejo tukaj, da bi postale voditeljice, ki jih potrebuje svet – in ko bodo dosegle vodilne položaje, se bodo spomnile, da se je vse začelo tukaj, v Španiji, na naši Evropski akademiji za vodenje. V tem tednu smo jih opremili z orodji in veščinami, ki jih potrebujejo, da bodo v ospredju digitalne revolucije. Moje sporočil je jasno: talent je moč. Ženstvenost je moč. Tehnologija je moč. Združite vse tri in dovolite, da vam s pomočjo vaših sposobnosti, ambicij in odločnosti uspe.«

Na dogodku je bila prisotna tudi Violeta Bulc, nekdanja evropska komisarka za promet in nekdanja podpredsednica slovenske vlade. S študentkami je delila dragocene življenjske lekcije: »Pripravite svoje izkušnje in kompetence, saj nikoli ne veste, kaj vas čaka za vogalom. Bodite pripravljene izkoristiti trenutek, kot sem ga jaz. Zavedala sem se, da je prihodnost prometa v tehnologiji in digitalizaciji. Vedela sem, da gre prihodnost prometa v zeleno smer. Nikoli si nisem želela postati političarka. Bila sem uspešna podjetnica, vendar sem vedela, da moram nekaj narediti.«

Na koncu je ena izmed najmlajših poslank Evropskega parlamenta Josianne Cutajar poudarila, da »več žensk v digitalizaciji in STEM ni le stvar pravičnosti in enake zastopanosti, ampak ima tudi praktične koristi, saj prinaša edinstvene perspektive in izkušnje na teh področjih, kar lahko vodi do novih odkritij in napredkov,« in nadaljevala: »Potrebujemo vključenost. Tehnološki napredek je neuporaben, če ga ne osredotočamo na človeka.«