Znani slovenski meteorolog Marko Korošec, avtor serije besedil o vremenu na portalu Sever-weather.eu, je objavil eno najresnejših opozoril glede neurja, ki nas čaka v naslednjih treh dneh.

Kot piše, se je v zadnjih dveh tednih v srednji Evropi pojavil izjemen vremenski vzorec. Številni hudi vremenski pojavi s tornadi, velikansko točo, nenadnimi poplavami in uničujočimi vetrovi so povzročili opustošenje na območju Alp, severne Italije, Slovenije, Hrvaške in osrednjega Balkana. Od ponedeljka do srede je napovedano še hujše vreme, vključno z zelo veliko točo, saj se bo v pregreto deželo spustil še en močan in globok frontalni val.

Že danes nov frontalni val

Ker se trenutni vzorec ta konec tedna postopoma izgublja, vremenski modeli že nakazujejo, da se bo v danes v srednji Evropi pojavil nov frontalni sistem. Za zadnjim sistemom se zaradi še vedno vročega južnega Sredozemlja, kjer se ohranja obsežna toplotna kupola v zraku, hitro segreva. Vroče temperature se širijo nazaj proti severu.

www.severe-weather.eu

Od ponedeljka do srede bo srednja Evropa z alpskim območjem, Italijo ter severnim in osrednjim delom Balkanskega polotoka predvidoma doživela večdnevni izbruh hudega vremena. Nestalna zračna masa in močni vetrovi bodo povzročili pomembne vremenske pojave. Pričakujemo hude nevihte, vključno s supercelicami z zelo veliko do ogromno točo, tornadi, nenadnimi poplavami in uničujočimi vetrovi, piše Marko Korošec.

Tudi tornado v Italiji

Pred tednom dni so objavili tudi srednjeročno napoved najmočnejšega vročinskega vala, ki bo v tej poletni sezoni prizadel južno Evropo. Napoved vročine se je potrdila, saj je bilo v Španiji in Italiji zabeleženih več kot +45 °C.  Vročinski val je sicer sredi tedna postopoma izginil, nato pa se je na območju Alp pojavilo večdnevno hudo vreme, ki se je razširilo na Italijo in države Balkanskega polotoka. Intenzivne in dolgotrajne supercelice, veliki nevihtni grozdi in odmevi so povzročili obsežno škodo zaradi toče in vetra.

www.severe-weather.eu

 

V petek, 21. julija, so na vzhodnem obrobju Milana v severozahodni Italiji prav tako poročali o večvrtinčnem tornadu. Poleg tega so iz severne Italije in Slovenije poročali o obsežni škodi zaradi orkanskega vetra, več deset tisoč dreves pa je bilo izruvanih z drevesi, povezanimi z večjimi nevihtnimi skupinami. Intenzivni nalivi so povzročili nenadne poplave. Iz Italije, Slovenije, Hrvaške in Bosne so poročali o številnih primerih velike toče, lokalno celo orjaške toče s premerom več kot 12 cm. Škoda je precejšnja.

Še en izbruh neviht

V torek se bo frontalni sistem premaknil proti vzhodu, kar bo povzročilo dodatno hudo vreme in še en izbruh intenzivnih neviht. Reaktivni tok z ekstremnim striženjem vetra se bo pomikal proti vzhodu in jugovzhodu, njegov levi izhodni del pa bo nad severnim in osrednjim Balkanom.

Podobno kot v ponedeljek bodo torej na območju Balkanskega polotoka in ob vzhodnem Jadranu možne dolgotrajne supercelične nevihte z velikansko točo, uničujočimi vetrovi in tornadi. Območja ob jadranski obali je treba pozorno spremljati, saj so tam številni na počitnicah in kampiranju. Izjemno močni vetrovi lahko v parkih povzročijo poškodbe in obsežno škodo na drevesih. Podobno, kot smo bili priča prejšnji teden.

Zaradi številnih neviht in konvektivnih sistemov bo prišlo do močnejših nalivov s poplavami, zlasti na zapletenem območju Alp. Poleg tega se bo frontalni sistem v sredo nadaljeval proti vzhodu in najverjetneje prinesel dodatne močne nevihte južno in vzhodno od Balkanskega polotoka in vzhodne Evrope: zlasti Srbije, Romunije, Ukrajine in Moldavije.