Spoznajte Sandro Siladjev, družbeno angažirano kraljico smeha, ljubljenko mladih žensk

20. 3. 2022 | Vir: Story
Deli
Spoznajte Sandro Siladjev, družbeno angažirano kraljico smeha, ljubljenko mladih žensk (foto: Foto: Jovanov)
Foto: Jovanov

Sandra Siladjev se je v zadnjih letih iz internetne atrakcije prelevila v regionalno kraljico komedije. Dama številnih zabavnih obrazov se je prebila s skeči na spletu, kjer ji sledi že več kot milijona ljudi, zdaj pa serijsko razprodaja dvorane po vsej regiji.

Zdaj serijsko razprodaja dvorane z monokomedijo Zmenek (Dejt), pred tem je navdušila v TV-seriji Resnice in laži, zaigrala v filmu Taxi Blues, ob več predstavah pa podpisuje tudi tri stripe.

Triinštiridesetletna igralka in avtorica srbskih korenin iz Bosne, rojena v Makedoniji, se redko pojavlja v medijih. O 12-letni hčerki Uni in zasebnem življenju je redkobesedna in nasploh se v pogovorih osredotoča na svoje ustvarjanje, nenadno veliko priljubljenost pa izkorišča tudi za opozarjanje na družbeno pomembne teme, ki jih obdeluje v svojih projektih.

Med drugim je delala v centru za starejše občane ter v zavodu za nastanitev otrok in mladine s posebnimi potrebami, s katerimi je ustvarila inkluzivno predstavo Upanje v Beogradu.

Sandra Siladjev

Njeno glavno področje družbenega delovanja pa je opozarjanje na položaj in pravice invalidov, čemur je posvetila tudi dokumentarca Rijaliti u invalidskim kolicima (Resničnost na invalidskem vozičku) in Rijaliti sa belim štapom (Resničnost z belo palico): "Moje pozive in projekte so opazili vsaj ljudje, ki se ukvarjajo s temi skupinami, in stopili v stik z mano. Konkreten rezultat naših aktivnosti pa je bilo kar nekaj novih klančin za dostop z invalidskimi vozički v Srbiji, invalidom pa so že prilagodili tudi veliko tribun v dvoranah. To je bil naš cilj. Je pa na tem področju treba še veliko spremeniti in ga začeti urejati bolj sistematično."

S spleta v svet

Širši preboj na sceno je Sandra dosegla z objavljanjem skečev na svojem YouTubu Dinja, kjer je nastopala v likih, v katerih je vsakdo prepoznal koga iz svojega okolja, če ne kar sebe: "Dinja je bilo ime kanala, kjer sem nastopala z različnimi liki. Ime sem medtem spremenila, saj so novinarji začeli Dinjo mešati z mano in liki. Ko smo posneli Resnice in laži, so napisali, da "Gre Dinja v seriji na terapijo", liku pa je bilo ime Olga. Vse sem odigrala sama, lik ni imel veze s tistimi na spletu. Ali pa so napisali, da "Dinja v filmu Taxi Blues rojeva", liku v filmu pa je bilo ime Sanja. Dinja kot lik in kot oseba ne obstaja, tako se je imenoval le kanal. Kot bi pesnik naslovil pesem z ženskim imenom."

Sandra Siladjev

Sandra, ki je ob študiju sociologije, pedagogike, mirovnih študij in oglaševanja na koncu doštudirala igro, priznava, da sta jo uspeh njenega kanala na YouTubu in slava ujela malce nepripravljeno, čeprav si je to ob množici sledilcev na družabnih omrežjih težko predstavljati: "Nisem imela načrta. Delala sem, kar sem delala že od malih nog. Vedno sem snemala, pisala, igrala ... Že kot otrok sem hodila naokoli s kamero, potem fotoaparatom, zdaj s telefonom, sploh pa smo se s sošolci med študijem igre radi snemali. Posnetke sem začela na splet nalagati pred šestimi leti in na neki točki se je zgodilo. Ljudje so v mojih zgodbah začutili resnico in to jih je pritegnilo, da spremljajo vse, kar počnem. Vidijo, da se zabavam, da imam rada svoje delo ... in je to tudi njim zabavno."

Zmenki po štiridesetem

Čeprav je z monokomedijo Zmenek (Dejt) postala ljubljenka mladih, neodvisnih žensk, ki so z njo dobile novo regionalno ikono, se Sandra otepa te etikete: "Glavnino mojega občinstva res predstavljajo ženske – ker sem ženska, ki govorim o temah, o katerih ženske večinoma govorijo in o katerih sploh ne govorijo – se pa ne počutim kot ljubljenka mladih žensk. Igram 45-letno samohranilko, mamo dveh najstnikov, ki išče sorodno dušo in se pusti povabiti na zmenek in potem čaka na svojega moškega. Medtem pa izveste, kaj Olivera meni o denarju, potrošništvu, novih tehnologijah, mladini, invalidih, človekovih pravicah, psihoterapiji, seksu, ljubezni, modi, ekologiji, delavskih pravicah, zdravstvenem sistemu, prostorskem načrtovanju, običajih, vzgoji otrok. Skratka temah, ki so blizu širokemu občinstvu. To niso le teme, ki so blizu mladim neodvisnim ženskam – so pa zagotovo tudi one najdejo v njih."

Napisal: C. R. // Fotografije: Osebni Arhiv

Novo na Metroplay: Življenje pod in izven soja žarometov | Maja Bulc