Kdo bo spet (na)pihal?

Teden pred martinovim bodo na voznike po vsej državi prežali policisti z alkotesti v rokah. Notranja ministrica in zdravstveni minister sta včeraj predstavila letošnjo akcijo Slovenija piha 0,0 in poudarila negativne posledice pitja alkoholnih pijač, še posebej v prometu. Stroški pretiravanja z alkoholom v Sloveniji letno znašajo 228 milijonov.

Več odgovornih pivcev alkohola pomeni manj prometnih nesreč 
... Foto: Steve Buissinne/Pixabay
Več odgovornih pivcev alkohola pomeni manj prometnih nesreč ... Foto: Steve Buissinne/Pixabay

LJUBLJANA > “Stroški zlorabe alkohola znašajo 150 milijonov, če k temu prištejemo še stroške zaradi prometnih nesreč, ki se zgodijo zaradi alkohola, ta znesek zraste na 228 milijonov letno,” je na tiskovni konferenci pred začetkom akcije Slovenija piha 0,0 poudaril zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan. “Žal pa smo pitje alkohola v Sloveniji sprejeli v družbi kot nekaj samoumevnega. Po porabi alkohola smo med državami Evropske unije na sedmem mestu, kar želimo na našem ministrstvu s pozitivnim pristopom spremeniti,” je dejal.

Skupaj z nacionalnim inštitutom za javno zdravje naj bi tako naredili korak naprej v izboljšanju javnega zdravja in spodbujanju zdravega življenjskega sloga, je dodal in sklenil, da je zdravje vrednota, preventiva pa tista, ki ji moramo v prihodnje posvetiti več pozornosti. Vodja sektorja za krepitev zdravja in preprečevanje odvisnosti Vesna Marinko je ob tem spomnila, da zdravstveno ministrstvo redno sofinancira različne aktivnosti in programe za preprečevanje tvegane in škodljive rabe alkohola. Aktivnosti usmerjajo predvsem na mlade.

1500

prometnih nesreč povzročijo pijani vozniki v povprečju vsako leto

Minister Loredan je dejal, da bi znižanje pitja alkohola lahko dosegli tudi z dvigom trošarin nanj, torej s podražitvijo alkoholnih pijač. “To zvišanje bi potem lahko namenili preventivi in kurativi zaradi posledic alkohola,” je dejal. Poraba čistega alkohola v Sloveniji znaša povprečno 10,62 litra letno na slehernega prebivalca.

Ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar je povedala, da pijani vozniki letno povzročijo približno 1500 prometnih nesreč. “Pitje alkohola na način in v količinah, ki presegajo mejo manj tveganega pitja, prinaša grožnjo za zdravje in blagostanje posameznika, njegove družine, ožje in širše okolice ter celotne družbe. Alkohol deluje opojno, škodljivo in povzroča zasvojenost,” je dejala. Po njenih besedah pijani ljudje povzročijo tudi od 13 do 15 odstotkov kršitev javnega reda in miru.

Tatjana Bobnar

ministrica za notranje zadeve

“Alkohol deluje opojno, škodljivo in povzroča zasvojenost.”

Da bi prepričane in vase zaverovane pivce odvrnili vsaj od pitja pred vožnjo, bodo policisti od prihodnjega ponedeljka do nedelje (13. novembra) vse voznike preverjali z alkotesti, tiste bolj sumljive pa tudi s hitrimi testi za prepoznavo drog. Kršitelje seveda čakajo kazni, vse tiste, ki bodo napihali 0,0, pa kupon za žrebanje vstopnic za koncert policijskega orkestra z gosti.


Najbolj brano