Voditelji Evrovizije 2022. Foto: RAI/GIULIO RUSTICHELLI
Voditelji Evrovizije 2022. Foto: RAI/GIULIO RUSTICHELLI

Dejali so, da "trenutno načrtujejo", da bodo maja letos na dogodku gostili udeležence iz Rusije in Ukrajine. "Seveda bomo še naprej pozorno spremljali situacijo," so dodali.

Ukrajinska državna televizija UA: PBC je pozvala k suspendiranju Rusije. Povedali so, da je ruska televizija, ki bedi nad ruskim izborom, "glasnik Kremlja in ključno orodje politične propagande" in je sodelovala pri "sistematičnem širjenju dezinformacij" proti Ukrajini. Dodali so, da je to v nasprotju z vrednotami Evropske radiodifuzne zveze (EBU).

Ruska delegacija se na njihove pripombe še ni odzvala.

Sorodna novica Alina Pash na Evroviziji ne bo zastopala Ukrajine

Ukrajinci zamenjali predstavnico
Rusija še ni predstavila letošnjega predstavnika na Evroviziji, Ukrajina pa je izbrala hiphopovski trio Kalush Orchestra, katerih pesem Stefania je nastala kot poklon materam.

Trio je nadomestil Alino Pash, prvotno zmagovalko ukrajinskega izbora. Nastop v Torinu ji je preprečil domnevni polet na Krim.

14. januarja je ukrajinska narodna radiotelevizija Suspilne organizirala novinarsko konferenco, na kateri so sporočili, da preiskujejo resničnost potovalnih papirjev, ki jih je predložila Alina Pash – leta 2015 naj bi odšla na polotok Krim.

Ta je leta 2014 po referendumu pripadel Rusiji, Ukrajina pa priključitve ne priznava. Če bi tja prišla čez kopensko mejo, težav ne bi bilo, če pa je priletela iz Moskve, je šlo za kršenje pravil. Sama je sicer vztrajala, da je na Krim prišla z avtobusom in da tam ni imela nastopa, ampak zasebne opravke.

Napetosti med Rusijo in Ukrajino
Napetosti med državama so se pojavile že na prejšnjih tekmovanjih za Pesem Evrovizije.

Na Evroviziji 2016 je zmagala ukrajinska predstavnica Džamala s skladbo 1944, ki pripoveduje osebno zgodbo o izgonu Tatarov s Krima. Foto: Reuters
Na Evroviziji 2016 je zmagala ukrajinska predstavnica Džamala s skladbo 1944, ki pripoveduje osebno zgodbo o izgonu Tatarov s Krima. Foto: Reuters

Rusija je bila favorit za zmago na tekmovanju leta 2016, dokler jih ni prehitela ukrajinska pevka Džamala s pesmijo z naslovom 1944, ki govori o deportacijah krimskih Tatarov v času vladavine sovjetskega voditelja Stalina. V tekmo za Evrovizijo se je Džamala podala, ker je želela, da ljudje slišijo pesem, napisano "v stanju nemoči", potem ko si je Rusija leta 2014 priključila polotok Krim.

Nastopu so takrat neuspešno nasprotovali Rusi, ki so zatrjevali, da ima pesem politično sporočilo.

Na poti do zmage je njena pesem pobrala nekaj pomembnih glasov nekdanjih sovjetskih držav, ki tradicionalno glasujejo za Rusijo. Evrovizijski strokovnjak John Kennedy O'Connor je rezultat označil za "ostro klofuto Rusiji".

Leto pozneje so ruski tekmovalki Juliji Samojlovi preprečili vstop v Ukrajino in nastop na Evroviziji. Kijev Rusinji ni dovolil vstopa v državo, saj je že leta 2014 nastopila na Krimu, ki je pozneje postal rusko ozemlje. Po navedbah ukrajinske varnostne službe naj bi plavolasa glasbenica s tem kršila ukrajinsko zakonodajo.