Ladjo Ocean Viking skupno upravljata organizaciji SOS Mediterranee in Zdravniki brez meja. Foto: AP
Ladjo Ocean Viking skupno upravljata organizaciji SOS Mediterranee in Zdravniki brez meja. Foto: AP

Sklad Right Livelihood Foundation je SOS Mediterranee nagrado podelil za operacije reševanja "na najbolj smrtonosni migrantski poti na svetu". Njena "neomajna zavezanost človečnosti ne le rešuje življenja, temveč tudi ohranja zavedanje v javnosti, evropskih institucijah in nacionalnih vladah o realnosti humanitarnih kriz v Sredozemskem morju", je podelitev nagrade utemeljila žirija.

SOS Mediterranee so leta 2015 ustanovili aktivisti, potem ko so se vrstile kritike na račun odziva Evropske unije na veliko število prebežnikov, ki so umirali med poskusi, da bi dosegli Evropo. Organizacija, ki ima pisarne v Franciji, Italiji, Nemčiji in Švici, financira in upravlja reševalno ladjo Ocean Viking.

Nagrado prejmejo še kamboška okoljska organizacija Mother Nature Cambodia, kenijska okoljska aktivistka Phyllis Omido in ganska zdravnica Eunice Brookman-Amissah. Vsi štirje nagrajenci "se bojujejo za pravice ljudi do zdravja, varnosti, čistega okolja in demokracije", je vodja fundacije Ole von Uexküll sporočil v izjavi.

Kamboška organizacija si je nagrado prislužila za svoje "delo z lokalnimi skupnostmi za ohranitev narave in življenj kljub vse večjemu vladnemu zatiranju aktivizma civilne družbe".

Omido so izpostavili zaradi njenega boja za pravice in zdravje skupnosti Owino Uhuru, ki od začetka delovanja talilnice baterij v njihovi vasi trpi zastrupitve s svincem. Skupini pomaga s pravdami, zagovarjanjem in medijsko angažiranostjo.

Brookman-Amissah pa je nagrado prejela za tri desetletja trajajoče ozaveščanje in izobraževanje na področju ženskih reproduktivnih pravic v podsaharski Afriki, kjer 92 odstotkov žensk živi v državah z omejenim dostopom do umetne prekinitve nosečnosti. Njena prizadevanja so vodila do reform na področju splava v številnih državah.

Alternativno Nobelovo nagrado je leta 1980 vzpostavil švedsko-nemški filantrop Jakob von Uexküll, potem ko švedska akademija, ki skrbi za podelitev Nobelovih nagrad, ni hotela vzpostaviti tudi nagrad za prizadevanja na področju zaščite okolja in mednarodnega razvoja.