Agro HI-tech

Z akvaponiko pridelamo desetkrat več zelenjave kot v zemlji

Ta tehnologija, s katero hkrati gojimo ribe in zelenjavo, je primerna za urbana območja, ob ribogojnicah in kot zanimivost na turističnih kmetijah.
Podporniki obveščajo
AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice
Agrobiznis
Podporniki obveščajoJana Petkovšek Štakul Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice

Ta petek bodo o inovativnosti in trajnostni preobrazbi na konferenci razpravljali predstavniki kmetijskih in živilskih podjetij vzhodne kohezijske regije.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije

Nosilci kmetijskih gospodarstev morajo vloge oddati do 10. julija elektronsko, pri tem pa jim lahko pomagajo v Javni službi kmetijskega svetovanja.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu

GZS - Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij v sodelovanju z regionalnimi gospodarskimi zbornicami pripravlja regijsko konferenco zahodne kohezijske regije

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju

Velike noči ni brez prazničnih dobrot – pirhov, šunke, hrena in potice

Avtor
avtor
12.04.2024 11:25
Dopolnjeno: 12.04.2024 11:40
Čas branja: 2 min
Z akvaponiko pridelamo desetkrat več zelenjave kot v zemlji
Hidroponska pridelava vrtnin, torej brez tal, je v primerjavi s konvencionalno pridelavo v tleh bolj produktivna. Izračuni, ki so jih naredili na podatkih o pridelavi solate v ZDA, dokazujejo, da porabimo več energije in manj vode, lahko pa pridelamo do 10-krat več pridelka na kvadratni meter na leto. Foto: Biotehniška fakulteta

Akvaponika je primer krožnega gospodarstva v praksi, saj omogoča hkratno gojenje zelenjave in rib brez zemlje, ob manjši porabi vode in gnojil. Voda kroži v zaprtem sistemu, ribji izločki v vodi pa postanejo hrana za rastline. O priložnostih za akvaponsko pridelavo zelenjave in rib so ta teden govorili na konferenci, ki je v okviru projekta BeBlue potekala na biotehniški fakulteti v Ljubljani.

Celoletna pridelava

Akvaponika poteka v zaprtem sistemu pri nadzorovanih pogojih, zato omogoča celoletno pridelavo. S čezmejnim projektom BeBlue bi radi razširili akvaponiko z ukrepi za lažje upravljanje obratov z digitalizacijo. Razvili bodo tudi orodja za preverjanje okoljske in gospodarske trajnosti, s katerimi bodo kmetje lažje pripravili poslovne načrte, da bi naložbe v akvaponiko postale bolj privlačne.

Partnerji projekta bodo razširili nabor proizvodov s kombiniranim gojenjem morskih rib ter slanuš, kot pravimo rastlinam, ki prenesejo visoko slanost, in makroalg. Poskrbeli bodo tudi za promocijo proizvodov z obveščanjem porabnikov, veletrgovcev in dobaviteljev gostincem. Akvaponiko želijo vključiti tudi v načrte za obnovo urbanih okolij.

Kam sodi akvaponika

Pred dnevi je v okviru projekta BeBlue biotehniška fakulteta pripravila konferenco o trajnostni pridelavi hrane z akvaponiko. Na konferenci so poudarili, da so možnosti za nove akvaponske sisteme predvsem v urbanih prostorih, kjer je neizkoriščen vir toplote na ravnih strehah in v industrijskih območjih, ali pa ob ribogojnicah, kjer so neizkoriščena hranila v vodi. Z akvaponiko bi lahko v učnih prostorih ponazorili krogotok hranil in kratkih transportnih poti. Kot zanimivost bi jo lahko vpeljale tudi turistične kmetije.

Ana Slatnar z biotehniške fakultete je osvetlila osnovne zahteve in vidik širjenja hidroponske pridelave rastlinske hrane. Specialist za ribogojstvo v Kmetijsko-gozdarskem zavodu Kranj Miha Štular je govoril o ribah in parametrih kakovosti vode v akvaponiki. Tine Matoš, vodja centra Purissima v zadrugi Agraria Koper, je delil izkušnje s pridelavo zelenjave z akvaponiko. Mojca Bavcon Kralj z zdravstvene fakultete v Ljubljani pa je predstavila interakcijo med pesticidi in mikroplastiko v kmetijskih tleh z dodatkom algne biomase.

Gojenje zelenjave v vodi brez zemlje je produktivnejše

Po besedah Ane Slatnar številke dokazujejo, da je hidroponska pridelava vrtnin, torej brez tal, v primerjavi s konvencionalno pridelavo v tleh bolj produktivna. Izračuni, ki so jih naredili na podatkih o pridelavi solate v ZDA, dokazujejo, da porabimo več energije in manj vode, lahko pa pridelamo do 10-krat več pridelka na kvadratni meter na leto. Po njeni oceni bo delež takšnih tehnologij naraščal, verjetno pa nikoli ne bo postal vodilna metoda pridelave hrane. Akvaponiko je dobro vključiti kot možnost tam in za tiste vrtnine, kjer konvencionalna pridelava ni možna in kjer smo omejeni s porabo vode.

V projektu BeBlue so s čezmejnim sodelovanjem med Slovenijo in Italijo povezali najboljše strokovnjake za gojenje rib in zelenjave. Ta projekt že dve leti poteka v okviru čezmejnega programa sodelovanja Interreg VI-A Italija-Slovenija. Vodilni partner projekta je univerza Ca' Foscari v Benetkah, pri projektu pa iz Slovenije sodelujejo ljubljanska univerza, Kmetijska zadruga Agraria Koper in Kmetijsko-gozdarski zavod Kranj.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
Nasveti o financiranju razvoja kmetije in refinanciranju posojil

Tudi o tem bomo v petek, 12. aprila, govorili na Svetovalnici za kmete in vas vabimo na ta posvet.

AGROBIZ
Novice
Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive 5

Toliko bi plačal Intel, ki bo zgradil tovarni računalniških čipov in procesorjev

AGROBIZ
Novice
Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem

Tri piščančje farme napoveduje Jurij Kosiuk, lastnik Perutnine Ptuj, 700-milijonski projekt pa napoveduje Andrej Matiukha, ki ima na Hrvaškem športne stavnice FavBet in igralnice

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo
Agrobiznis
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo

Letos jo bodo člani zadruge Kooperativa Kristal zasejali na dobrih 300 hektarjih; pozneje bi radi postavili svoj silos in celo pražarno soje.

AGROBIZ
Nasveti
»Mama mi je dejala, da sem malo nor«
Agrobiznis
INOVATIVEN MLADI KMET
NasvetiJana Petkovšek Štakul »Mama mi je dejala, da sem malo nor«

Tako pravi Toni Grobelnik, inovativni mladi kmet 2023, ki je na Svetovalnici za kmete spregovoril o preobrazbi kmetije v prirejo mesa, predelavo in neposredno prodajo.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Devet startupov, ki zmanjšujejo odvisnost od plastike
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Devet startupov, ki zmanjšujejo odvisnost od plastike

Razvijajo postopke recikliranja, biološko razgradljive materiale in trajnostne proizvodne tehnike, s katerimi zmanjšujemo onesnaževanje s plastiko

AGROBIZ
Nasveti
Kaj bančnica svetuje kmetom, ki so pred večjo naložbo
Agrobiznis
NasvetiUredništvo Agrobiznisa Kaj bančnica svetuje kmetom, ki so pred večjo naložbo

Nataša Zemljič Pangerc, NLB: »Pogoje in stroške posojila preverite v več bankah in hkrati poglejte, kako vas lahko banka podpre, če bi med vračanjem posojila zašli v težave.«

AGROBIZ
Nasveti
Kako lahko kmetije optimizirajo davke
Agrobiznis
NasvetiPetra Šubic Kako lahko kmetije optimizirajo davke

Kmetijska dejavnost je lahko obdavčena na tri načine, najugodnejšo obdavčitev za vsako kmetijo pokaže posebno orodje, ki ga uporabljajo kmetijski svetovalci