Smrt ga je prehitela v Firencah, zato so ga tam tudi pokopali.

Foto: EPA
Foto: EPA

Don Pedro de Toledo, eden od podkraljev, ki jih je Španija med svojo vladavino postavila na čelo Neapeljskega kraljestva, si je zadal, da mesto za časa njegovega vladanja zacveti in postane imeniten odsev španske vladavine. Med drugim je začrtal novo urbanistično zasnovo mesta, njegov doprinos k imenitnosti Neaplja naj bi odražala tudi grobnica, ki jo je dal postaviti za glavnim oltarjem v kraljevi baziliki San Giacomo degli Spagnoli.

Delo je zaupal kiparju in arhitektu Giovanniju Merlianu da Noli (1488–1558), ki se je dela lotil leta 1540. Don Pedro je nenadno umrl leta 1553 v Firencah, kjer so ga pokopali v tamkajšnji stolnici Santa Maria del Fiore, gradnja spomenika v Neaplju pa je zastala. Grobnico Pedra de Toleda so nato Giovanno Merliano da Nola in pomočniki v več fazah končali do leta 1570.

Obdan z vrlinami španske vladavine
Temelj grobnice je velikanski sarkofag, ki stoji na pravokotni bazi. Sarkofag krasijo frizi, girlande in kipi glav, obdajajo pa ga alegorije Prudentie, Fortitude, Temperantie in Justitie (razumnosti, poguma, zmernosti in pravičnost) kot odraz vrlin španske vlade. Reliefne upodobitve ponazarjajo prizore, ki opevajo dosežke podkralja, med drugim zmago nad Turki, potem ko so po bitki pri Prevezi 1538 pristali na Apeninskem polotoku, in obisk Karla V. leta 1535 v Neaplju. Na sarkofag sta nameščeni klečeči figuri Pedra da Toleda in njegove prve žene Marie Ossorio Pimmentel.

Foto: EPA
Foto: EPA

Del obsežnega konservatorsko-restavratorskega projekta
Restavratorski poseg, ki so ga izvedli pri L’Officina Restauro, je bil del obsežnega konservatorsko-restavratorskega projekta, poroča portal Finestre Sull'Arte. Kot pravi neapeljski župan Gaetano Manfredi, je cerkev San Giacomo degli Spagnoli eden od "simbolnih krajev v mestu". Restavratorska dela pa so, kot dodaja, neke vrste uvod v obsežen projekt, ki ga že več kot leto dni pripravljajo v sodelovanju s Firencami in Španijo.