Zasebnost
TOP Gradbeništvo

Prvi železniški viadukt brez ležišč v Sloveniji

Gradnja dvotirnega viadukta bo končana sredi avgusta, promet bo do predvidoma leta 2030 tekel po enem tiru, do pomladi 2024 pod posebnimi pogoji.

Izbor urednika

FINANCE
TOP Gradbeništvo
Tretji sklop drugega tira bo stal slabe 204 milijone evrov
FINANCE
TOP Gradbeništvo
Učenci v Ljubljani zgradili Da Vincijev most
FINANCE
TOP Gradbeništvo
Na Brdu so izvedli srečanje buildingSMART International

Podporniki sporočajo

FINANCE
TOP Gradbeništvo
Slovenija bo dobila prvi mednarodni center za trajnostno gradnjo
TOP Gradbeništvo
TOP GradbeništvoPodpornik projekta Slovenija bo dobila prvi mednarodni center za trajnostno gradnjo

V živem laboratoriju bodo predstavljene novosti na področju trajnostnega razvoja.

FINANCE
TOP Gradbeništvo
Salonit Anhovo po novem omogoča virtualen ogled cementarne
TOP Gradbeništvo
TOP GradbeništvoPartner projekta Salonit Anhovo po novem omogoča virtualen ogled cementarne

Od zdaj naprej si lahko vsak, ki ga zanima delovanje in izgled cementarne Salonit Anhovo, to ogleda tudi prek spleta

FINANCE
TOP Gradbeništvo
Izobraževanje strokovnjakov v asfalterski panogi
TOP Gradbeništvo
TOP GradbeništvoPodpornik projekta Izobraževanje strokovnjakov v asfalterski panogi

Predavali so o digitalizaciji, predpisih, trajnosti, hidroizolacijah na premostitvenih objektih in katere obremenitve vplivajo na vozišče.

FINANCE
TOP Gradbeništvo
Sodobni trendi narekujejo pametno upravljanje razsvetljave
TOP Gradbeništvo
TOP GradbeništvoPartner projekta Sodobni trendi narekujejo pametno upravljanje razsvetljave

Z naprednimi rešitvami za upravljanje razsvetljave do manjše porabe energije in večjega udobja v poslovnih prostorih ter na javnih površinah.

    
30.06.2023 00:00
Čas branja: 7 min
Prvi železniški viadukt brez ležišč v Sloveniji
Železniški viadukt Pesnica Projektant: Viktor Markelj, Ponting Investitor: DRSI Izvajalec: konzorcij Pomgrad, Kolektor Koling, SŽ-ŽGP, GH Holding, Gorenjska gradbena družba Dolžina: 912 metrov Cena gradnje: 14,8 milijona evrov Foto: Jure Makovec

Viadukta Pesnica nismo obiskali po naključju. Grajen je po konceptu integralnih železniških viaduktov brez ležišč, ki so ga razvili Nemci, in je prvi tak viadukt v Sloveniji. Vendar ima nekaj povsem inovativnih rešitev: razcepljene stebre, betoniranje prekladne konstrukcije in napenjanje segmentov iz sredine. Te inovacije je s svojo ekipo in v sodelovanju z izvajalci razvil glavni projektant mostu Viktor Markelj, partner in direktor mednarodno priznanega podjetja za projektiranje mostov Ponting.

»Prvi vlak bo po novem in skoraj kilometer dolgem železniškem viaduktu Pesnica zapeljal sredi avgusta,« nam je ob obisku povedal Simon Vranc, vodja projekta Železnice 2 pri DRI upravljanje investicij, ki nadzira gradnjo. Vlak bo iz mariborske smeri na ta viadukt, ki zraven starega leta 1844 zgrajenega mostu proge Dunaj–Trst premošča dolino reke Pesnica in se slabih 500 metrov jugovzhodno od krožišča Pesnica pne nad avtocestnim odsekom Maribor–Šentilj, pripeljal po novem, kilometer in pol dolgem predoru Pekel.

Gradnja viadukta Pesnica bo stala 14,8 milijona evrov

Oba infrastrukturna objekta sta del 3,7 kilometra dolgega odseka Počehova–Pesnica. Gre za tretji sklop prve faze prenove železniške proge med Mariborom in Šentiljem. Do prihodnje pomladi, ko bo predvidoma investitor DRSI za povezavo pridobil uporabno dovoljenje, bo železniški promet po tej progi tekel pod posebnimi pogoji.

Gradnja tretjega sklopa bo stala okoli 115 milijonov evrov, vse cene vključujejo davek na dodano vrednost. Limitirana vrednost ob javnem naročilu leta 2019 je bila ocenjena na slab 101 milijon evrov. Vendar so morali opraviti za okoli 3,1 milijona evrov dodatnih del, druge podražitve so nastale zaradi vsem znanih podražitev materialov in energentov.

Gradnja viadukta Pesnica bo stala okoli 14,8 milijona evrov. Vanj so skupaj vlili 20 tisoč kubičnih metrov oziroma za osem olimpijskih bazenov betona. V armaturi je štiri tisoč ton armiranenega jekla in 350 ton jekla za prednapenjanje.

Mi smo gradbišče viadukta obiskali konec letošnjega junija. Pred tremi leti ga je začel graditi konzorcij podjetij. Vodilni partner konzorcija za gradnjo tega viadukta je Pomgrad, v njem so še Kolektor Koling, -ŽGP, GH Holding in Gorenjska gradbena družba.

Glavne dimenzije

Preden na kratko razložimo inovacije Viktorja Marklja, viadukt Pesnica uokvirimo v nekaj številk. Dolg je 912,6 in širok 14,36 metra, ima 32 razponov, ki so v povprečju dolgi 28 metrov. Prečni prerez je oblike dveh reber širine od 1,8 do 2,2 metra, konstrukcijska višina preklade meri 2,30 metra. Statična dolžina mostu je 896 metrov, med krajnimi osmi je razdeljena na devet delov. Sedem vmesnih okvirjev je dolgih 112 metrov, krajna polovična okvirja sta dolga 56 metrov.

Viadukt ima na obeh straneh hodnik za morebitno evakuacijo potnikov in za revizijske namene. Hodnik je širok 1,73 metra, na mestih vpetja oziroma temelja vozne mreže pa 1,18 metra.

Viadukt, ki stoji na slabo nosilnih tleh iz glinasto-meljnih zemljin, je v Sloveniji edinstven tudi zaradi tega, ker bosta čezenj speljani dve tirni povezavi. Prva že letos, druga zaradi izkazanih predvidenih potreb šele čez nekaj let, predvidoma leta 2030.

Integralni viadukt brez ležišč

In zdaj k drugim glavnim posebnostim tega viadukta, po katerem bodo vlaki zaradi bližine postaje vozili s hitrostjo do 120 kilometrov na uro. Ta infrastrukturni objekt je zasnovan kot integralni viadukt. Železniške viadukte s tem konceptom so že zgradili v Nemčiji.

Nosilni stebri mostu in njegova prekladna konstrukcija so brez ležišč. Spojeni so neposredno, kar po besedah Viktorja Marklja zniža strošek gradnje in vzdrževanje objekta: »Ležišča, ki spajajo stebre in vrhnjo konstrukcijo z voziščem, so precej draga. Gre za zahtevne elemente, ki jih je treba vzdrževati, po določenem času tudi zamenjati. Če spojimo stebre in prekladno konstrukcijo neposredno, takšno vzdrževanje odpade.«

In za koliko se je pocenila gradnja? Markelj pravi, da stroškov gradnje viaduktov ni mogoče primerjati med seboj, saj je vsak tak objekt unikat. Če pa bi primerjali ceno na kvadratni meter, bi lahko bila gradnja enakega viadukta brez ležišč za šestino do petino cenejša od gradnje viadukta z ležišči.

Posebnost takšnih dolgih železniških objektov je členjenost na krajše integralne segmente, zaradi česar tiri nimajo dilatacij, ampak gre za neskončno zavarjene tire. Takšni tiri so cenejši, manj je hrupa, večja je varnost.

Prednapenjanje iz sredine

Koncept tega viadukta izvira iz Nemčije, kjer so že zgradili nekaj takšnih objektov, Viktor Markelj pa poudarja pomembne inovativne pristope. Teh še niso uporabili nikjer drugje na svetu. Najprej nam je razložil, da je pri dolgih viaduktih običajna segmentna gradnja po poljih. V takem primeru se viadukt gradi zaporedno z enega konca proti drugemu.

Pri tem se opaži in zabetonira posamezno polje s previsom, sledi prednapenjanje tega segmenta in ponavljanje postopka. Vendar je pri integralni zasnovi težava kakovost izvedbe vogala končnega okvirja, saj prednapenjanje zahteva svoj prostor, pri čemer se vogal slabi.

»Zato smo vpeljali inovativno napenjanje okvirjev, in sicer iz sredine okvirja,« je razložil Markelj. V vogale okvirja so vgradili potopljene pasivne glave, ki ne motijo poteka armature v vogalih. Aktivne napenjalne glave so vgrajene na sredinski podpori. Tam se kabli preklopijo, kar ustreza tudi obliki diagrama upogibnih momentov. Tako se lahko elementi viadukta gradijo po poljubnem vrstnem redu, kot je bil primer v Pesnici, kjer so gradili iz sredine proti obema opornikoma.

V prečnem prerezu viadukta je vgrajenih 16 kablov z napenjalno silo 3.800 kilonewtonov (380 ton) vsak. Zaradi preklopov kablov nad srednjo podporo je bilo treba enostransko napeti 32 kablov. To se je izvajalo v dveh fazah. Po tednu dni so najprej napeli dvakrat po šest kablov. Po treh tednih pa še dvakrat po deset kablov.

Razcepljeni stebri

Druga inovacija so razcepljeni stebri, ki dajejo videz ene podpore, v resnici pa podpirajo dva segmenta. Vsak segment zase se lahko krči in razteza, konstrukcija pod neprekinjenim tirom pa deluje kot neke vrste gosenica.

Vsak izmed 112 metrov dolgih odsekov stoji na petih parih stebrov. Razcepljeni oziroma prerezani na polovico so »okrogli« krajni stebri s premerom 160 centimetrov. Gre za zahtevno obliko z zelo veliko armature, predvsem na zgornjem vogalu. Zato so najprej zgradili testni steber v naravni velikosti, kjer so preverili izvedljivost tega zahtevnega detajla.

Centralno podporo vsakega odseka tvorita dva ovalna stebra, ki prenašata večji del vzdolžne zavorne sile. Ta je pri železnici mnogo večja kot pri cestnem prometu. Širši del stebra je v smeri vožnje vlaka. Široka sta 160 in dolga 240 centimetrov.

Vmesno podporo zagotavlja par okroglih stebrov premera 160 centimetrov.

Betoniranje prekladnih konstrukcij

Viadukt, kot rečeno, stoji na sedmih 112 metrov in dveh 65 metrov dolgih odsekih. Betoniranje prekladne konstrukcije vsakega izmed daljših odsekov je bilo zelo zahtevno. V tej fazi so v vsako izmed daljših konstrukcij vlili 1.560 kubičnih metrov betona. Na gradbišču je od 14 do 16 ur betoniralo 50 ljudi, 21 avtomešalcev je v tem času dostavilo 193 hrušk betona, ki so ga črpale tri črpalke za beton.

»Prvo prekladno konstrukcijo smo zabetonirali sredi predlanskega junija. Betonarno smo zagnali okoli polnoči. Betonirati smo začeli ob dveh zjutraj. Končali smo isti dan ob šestih zvečer,« nam je povedal vodja del na objektu Srečko Prša.

Temeljenje

Celotno temeljenje je predvideno kot globoko na betonskih pilotih s premerom 150 centimetrov, ki so izkopani od 15 do 20 metrov globoko v zemljo. Tudi temeljenje sledi konceptu prenosa horizontalnih sil, zato so centralne toge podpore okvirjev temeljene na pilotih, postavljenih v dveh vrstah, preostale podajne podpore pa na pilotih, postavljenih v eno linijo.

Tiri

Vse deformacije se sproščajo v osmih konstrukcijskih stikih nad razcepljenimi stebri. Vsak izmed teh stikov sprejema premike za svojo levo in desno vplivno dolžino. Prek konstrukcijskega stika poteka neprekinjen tir, ki je na togo podlago pritrjen z elastičnimi spojkami. Pri gradnji so uporabili sistem tira na togi podlagi (TTP) – avstrijski sistem ÖBB-PORR.

Zaradi povezave med tiri in konstrukcijo nastajajo medsebojni vplivi deformacij in napetosti. Tir se ne sme niti izkloniti v tlaku niti pretrgati v nategu, kar je treba dokazati s tako imenovano analizo interakcije.

Dinamični blažilniki

Obnašanje novega integralnega koncepta za tako velike železniške objekte še ni natančno preiskano ali potrjeno z dolgotrajno uporabo. Zato so med členjene integralne segmente vgradili hidravlične dinamične blažilnike (shock transmittor unit – STU). Med vsako zavorno enoto sta dva hidravlična blažilnika z nosilnostjo 2.500 kilonewtonov. S tem so zagotovili prenos potresnih in zavornih sil na več enot, medtem ko temperaturne in geološke deformacije potekajo neovirano. S tem sta dodatno povečani odpornost in trajnost konstrukcije, kar ustreza sodobnim trendom vzdržne gradnje.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
TOP Gradbeništvo
Betoniranje viadukta Glinščica končano
TOP Gradbeništvo
TOP GradbeništvoVasilij Krivec Betoniranje viadukta Glinščica končano

Zaključna dela na tem viaduktu bodo končali maja prihodnje leto

FINANCE
Transport in logistika
Nemške železnice kupujejo vlake na baterije
Transport in logistika
Transport in logistikaNataša Koražija Nemške železnice kupujejo vlake na baterije 3

Zgolj 62 odstotkov železniškega omrežja v Nemčiji je elektrificiranega; ker je elektrifikacija draga in zamudna, bodo na neelektrificiranih odsekih zgradili otoke za napajanje vlakov na baterije

FINANCE
Mesec vs. Boštjančič: kdo bo imel roko nad državnimi nepremičninami in gradnjo javnih stanovanj
Finance
Tanja Smrekar Mesec vs. Boštjančič: kdo bo imel roko nad državnimi nepremičninami in gradnjo javnih stanovanj 4

Minister za delo Luka Mesec hoče, da stanovanja upravlja stanovanjski sklad in da večino financira država, finančni minister Klemen Boštjančič pa stavi na SDH in sovlagatelje. Kdo bo zmagal?

FINANCE
TOP Gradbeništvo
Cement - ali lokalna ali pa draga zgodba
PRO
TOP Gradbeništvo
TOP GradbeništvoFinance PRO Cement - ali lokalna ali pa draga zgodba (PRO)

Izšla je majska številka revije Gradbeništvo. Brezplačno si prenesite PDF-različico.

FINANCE
Kdaj bo zapela prva lopata za tretjo razvojno os jug? Letos prav gotovo še ne
Finance
Jana Petkovšek Štakul Kdaj bo zapela prva lopata za tretjo razvojno os jug? Letos prav gotovo še ne

Dopolnjena vloga za gradbeno dovoljenje za gradnjo odseka tretje razvojne osi jug od avtoceste Novo mesto vzhod do priključka Revoz je še na ministrstvu za okolje in prostor

FINANCE
TOP Gradbeništvo
Kako so rušili objekt v Kranju
TOP Gradbeništvo
TOP GradbeništvoVasilij Krivec Kako so rušili objekt v Kranju

Volvov večnamenski stroj EC750EHR poganja 534-konjski EURO atage V, šestvaljni, 16,1-litrski motor z 2.570 newtonmetri navora.

FINANCE
Transport in logistika
V Ljubljani dobimo nove železniške nadvoze, podhode in postaje; prehod bo med drugim po Ruski ulici pri Unionu
Transport in logistika
Transport in logistikaNataša Koražija V Ljubljani dobimo nove železniške nadvoze, podhode in postaje; prehod bo med drugim po Ruski ulici pri Unionu

Na direkciji za infrastrukturo so dobili dve ponudbi za projektiranje nadgradnje železnice na območju Ljubljane, obe sta krepko nad ocenjeno vrednostjo

FINANCE
TOP Gradbeništvo
Cement - ali lokalna ali pa draga zgodba
PRO
TOP Gradbeništvo
TOP GradbeništvoFinance PRO Cement - ali lokalna ali pa draga zgodba (PRO)

Izšla je majska številka revije Gradbeništvo. Brezplačno si prenesite PDF-različico.