REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ujeti saboterji, ki so poskusili uničiti Turški tok, ki bi v prihodnosti lahko pomagal tudi Sloveniji

Ujeti saboterji, ki so poskusili uničiti Turški tok, ki bi v prihodnosti lahko pomagal tudi SlovenijiDmitrij Peskov, tiskovni predstavnik ruskega predsednika je sporočil, da so ujeti osumljenci želeli uničiti del Turškega toka. Vir: Zajem zaslona, Telegram

Tiskovni predstavnik ruskega predsednika Dmitrij Peskov je sporočil, da so varnostni organi Rusije ujeli saboterje, ki so načrtovali razstrelitev dela plinovoda Turški tok, ki dobavlja ruski zemeljski plin v Turčijo, od tam pa naprej v Bolgarijo, Srbijo in Madžarsko.

Peskov je dejal, da bo EU po septembrskih »terorističnih napadih«, ki so poškodovali tri od štirih cevi plinovoda Severni tok pod Baltskim morjem ostala prikrajšana za ruski plin tudi v primeru, če bi ga sedaj zahtevala.

»Določene sile ... so že poskusile sabotirati Turški tok. Saboterji so bili ujeti, več ljudi pa aretiranih. Hoteli so ga razstreliti. Na našem ozemlju, na kopnem,« je dejal Dmitrij Peskov.

Besede Peskova prihajajo takoj za predlogom Rusije, da namesto obnavljanja delovanja plinovodov Severnega toka 1 in Severnega toka 2 ob sodelovanju med Rusijo in Turčijo, slednja postne vozlišče za ruski plin, od koder bi ga nato po potrebi izvažali tudi evropskim potrošnikom.

Peskov je dejal, da bo Evropska unija po septembrskih »terorističnih napadih«, ki so poškodovali tri od štirih cevi plinovoda Severni tok pod Baltskim morjem ostala prikrajšana za ruski plin tudi v primeru, če bi ga sedaj zahtevala.

Tiskovni predstavnik Kremlja je poudaril, da je plinovod do Turčije edini »popolnoma funkcionalen, v celoti napolnjen in delujoč kot ura« plinovod in pot za dostavo ruskega plina v države EU.

Ankara bi lahko še naprej razvijala svojo plinsko infrastrukturo, da bi povečala svoje zmogljivosti za ponovni izvoz, je povedal tiskovni predstavnik Kremlja in razkril, da turško vodstvo zanima predlog Moskve.

Predsednik Ruske federacije Vladimir Putin je opozoril tudi na »izvor določenih sil«, ki stojijo za napadom na Turški tok, ne da bi navedel podrobnosti o tem, kateri incident je imel v mislih.

V sredo je ruski predsednik obtožil Washington, da je vpleten v sabotažo Severnega toka.

Putin je dejal, da je upravičenec tista stran, ki »lahko zdaj vsili utekočinjeni zemeljski plin iz ZDA v evropske države v veliko večjem obsegu.«

V istem govoru je naznanil idejo o turškem plinskem vozlišču.

Turški tok danes
Turški tok danes - lahko bi vodil tudi do Slovenije, ki pa projekt bojkotira, ker s tem dokazuje zvestobo Zahodu. Vir: Zajem zaslona

V ponedeljek je Putin obtožil Kijev, da izvaja številne sabotažne načrte, usmerjene proti ruski energetski infrastrukturi, vključno s plinovodom Turški tok.

Ne gre za prvi poskus te vrste.

Sredi septembra je ruska varnostna agencija FSB poročala o prijetju ukrajinskega agenta in več njegovih sostorilcev, ki so domnevno načrtovali namestitev bombe v objekt, vpleten v izvoz ruskega zemeljskega plina v Turčijo. Izvedenih je bilo več aretacij.

Mogoč potek Turškega toka
Mogoč potek Turškega toka, po trasi podobni prejšnjemu, odpovedanemu Južnemu toku - lahko bi napajal tudi Slovenijo, a zakaj že, slovenska vlada se raje zanaša na Krk, plin, ki priteka preko Ukrajine, alžirski plin ... vse je dobro, da le ni rusko... in poceni. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Zaščito celotne trase Turškega toka, ki gre skozi Srbijo je zahteval tudi srbski predsednik in opozoril, da bi v primeru sabotaže brez plina ostale številne toplarne in termoelektrarne ter potrošniki v Srbiji.

Ruski organi so sicer v zadnjem času preprečili več oskusov diverzij in aretacije objavili na svojih kanalih.

Ruski organi so sicer v zadnjem času preprečili več oskusov diverzij in aretacije objavili na svojih kanalih.

Zvezna varnostna služba Ruske federacije je sporočila, da je preprečila teroristični napad na enem od transportnih in logističnih terminalov v Brjansku, državljan Ukrajine, ki je deloval po navodilih varnostne službe Ukrajine (SBU), je bil pridržan.

Tajna služba je sporočila, da je bil pridržan državljan Ukrajine, rojen leta 1967, »ki je po navodilih SBU prispel iz Kijeva v tranzitu skozi Estonijo v eno od obmejnih regij Rusije, kjer se je namestil v skrivališču, ki so ga pripravile ukrajinske posebne službe. Tam je imel tudi komponente za sestavljanje eksplozivnih naprav.«

Po podatkih FSB je pripornik v najetem stanovanju pod nadzorom specialista - inženirja za eksplozive ukrajinskih posebnih služb »sestavil improvizirano eksplozivno napravo (IED) in preveril njen sprožilni kanal.«

»Nadalje je opravil izvidovanje enega od skladišč transportno-logističnega podjetja, da bi postavil IED in izvedel močno eksplozijo. Med preiskavo so napadalcu zasegli eksplozivno napravo, ki jo je izdelal na osnovi bojne glave protitankovske vodene rakete in tehta približno 3 kg v TNT ekvivalentu, ter komunikacijska sredstva za vzdrževanje stika s častniki SBU,« so sporočili iz FSB.

Včeraj je prišlo tudi do sabotaže na naftovodu Družba, po kateri se nafta pretaka do Nemčije.

Popravilo bo trajalo do deset dni in bo dodatno zmanjšalo količine nafte, ki jih lahko Nemčija uvozi predno bo decembra uveljavljen embargo na uvoz ruske nafte, kar bo dodatno slabo vplivalo na proizvodnjo naftnih derivatov.

Turški tok si želijo v Republiko srbsko pripeljati tudi v tej srbski entiteti BiH.

Na Hrvaškem in v Sloveniji pa se ga, očitno le zaradi političnih razlogov, še vedno otepajo.

Zaradi ciljev diverzifikacije je tako Slovenija prisiljena v nacionalizacijo Geoplina in nakupe dragega alžirskega ali ameriškega in bližnjevzhodnega utekočinjenega plina, ki bo dolgoročno seveda uničil slovensko gospodarstvo.

Predvsem pa ga - ne bo dovolj.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek