Izobraževanje

Nekdanja soproga vidnega člana SDS celo leto služila le na račun proračuna

Mihael Korsika
24. 3. 2022, 07.14
Posodobljeno: 25. 3. 2022, 06.01
Deli članek:

Poslanska skupina SDS je v letih 2020 in 2021 za izobraževanje svojih poslancev najela zavod, katerega lastnica in zastopnica je nekdanja soproga predsednika domžalskega odbora stranke SDS Tomaža Deželaka.

Facebook
Irena Deželak je kot samostojna podjetnica zaradi izpada dohodka med epidemijo iz državnega proračuna prejemala nadomestilo plače v skupni vrednosti skoraj 12.000 evrov.
Zavod Alfa Primus Irene Deželak je za poslance SDS izvedel trening komunikacije, za kar je prejel skupno 34.930 evrov denarja, ki ga državni zbor namenja za izobraževanje poslancev. V tem času je Irena Deželak kot samostojna podjetnica zaradi izpada dohodkov, povezanega z epidemijo, od države prejela dobrih 11.000 evrov finančne pomoči oziroma mesečnega temeljnega dohodka.

Stranka premierja Janeza Janše ni zadovoljna le s 546.508 evri, ki jih na podlagi rezultata zadnjih parlamentarnih volitev letno prejme iz državnega proračuna,  temveč proračunski denar, namenjen izobraževanju poslancev, že vsaj desetletje preusmerja k svojim članom in strankinim kandidatom na volitvah. Vsakemu poslancu na leto pripada izobraževanje v vrednosti 800 evrov, celotna poslanska skupina SDS lahko tako na leto porabi 20.800 evrov.

Komisija za preprečevanje korupcije je še v času vlade Marjana Šarca, v začetku leta 2020, prejela prijavo, ki je bila povezana z izvajanjem jezikovnih tečajev za poslance SDS. Njihova poslanska skupina je vsaj od parlamentarnih volitev leta 2014 do začetka 2020 opravila 829 ur jezikovnih tečajev, za kar smo davkoplačevalci odšteli 28.701 evro. Poslanci SDS so edina parlamentarna stranka, ki je vse tečaje opravila prek enega podjetja. To je Candor-Dominko z Vrhnike, ki je v lasti njihove kandidatke na zadnjih nekaj lokalnih volitvah na Vrhniki, Mirjam Dominko.

S tem manevrom je proračunski denar, ki je namenjen izobraževanju poslancev, prišel nevarno blizu politični stranki. Pojavlja se tudi vprašanje, kakšno je lahko ob tako tesni povezavi zagotovilo, da je bila storitev dejansko opravljena. Komisija je minuli teden zaključila predhodni preizkus zaradi suma nasprotja interesov, v okviru katerega se je odločila, da prijave ne sprejme v nadaljnjo obravnavo.

»Ugotovljeno je bilo, da je direktorica določenega podjetja članica politične stranke SDS, v kateri pa ne opravlja nobene funkcije, zato v konkretnem primeru ni mogoče govoriti o političnih stikih, zaradi katerih bi lahko prišlo do morebitnega obstoja nasprotja interesov oziroma kršitev določb zakona o integriteti,« so pojasnili na protikorupcijski komisiji. Pomenljivo je, da od trenutka, ko je komisija leta 2020 prejela prijavo, podjetje Candor-Dominko za SDS ni opravilo niti enega tečaja več. 

V nadaljevanju razkrivamo, da je SDS v zadnjih dveh letih sredstva državnega zbora za izobraževanje poslancev kanalizirala neposredno v zavod nekdanje soproge strankinega funkcionarja Tomaža Deželaka, ki je predsednik lokalnega odbora SDS in podžupan Domžal.

Kdo je Tomaž Deželak?

Domžale.si
Irena Deželak je nekdanja soproga vidnega člana SDS Tomaža Deželaka.

Predsednik občinskega odbora SDS Domžale Tomaž Deželak je zaposlen na Finančni upravi Republike Slovenije, lani, že v času Janševe vlade, je postal direktor uprave za nadzor na generalnem finančnem uradu, medtem ko funkcijo domžalskega podžupana opravlja nepoklicno. Od leta 2006 do 2013 je kot predstavnik SDS vodil nadzorni odbor Občine Domžale, od leta 2013 pa opravlja funkcijo občinskega svetnika v Domžalah. Deželak je na lokalnih volitvah leta 2010 vodil volilni štab županskega kandidata SDS v Domžalah Roberta Hrovata, ki je bil sicer dolgoletni poslanec SDS.

90-urno izobraževanje cenejše od 36-urnega

Iz naših žepov Poslanska skupina SDS je vsaj od parlamentarnih volitev leta 2014 do začetka 2020 opravila 829 ur jezikovnih tečajev, za kar smo davkoplačevalci odšteli 28.701 evro.

Gre za Zavod Alfa Primus iz Domžal, ki je za poslance SDS izvedel 36-urno komunikacijsko izobraževanje, je razvidno iz dokumentacije, ki smo jo pridobili iz državnega zbora. Leta 2021 pa so pri zavodu opravili devetdnevni trening komunikacijskega izobraževanja v skupnem obsegu 90 ur. Za izobraževanji smo davkoplačevalci skupno plačali 34.930 evrov (18.460 evrov leta 2020 in 16.470 evrov leta 2021). Ob tem v oči bode dejstvo, da je zavod leta 2020 za 36-urno izobraževanje zaračunal več kot za 90-urno izobraževanje leta 2021.

Javno dostopni podatki o poslovanju Zavoda Alfa Primus pa razkrivajo, da bi bilo lahko v ozadju izbire izvajalca tudi finančno reševanje zavoda. Leta 2020, ko je SDS zavodu priskrbela 18.460 evrov državnozborskega denarja, je namreč Alfa Primus ustvaril 24.034 evrov prihodkov. SDS mu je torej priskrbela 76 odstotkov vseh prihodkov v letu 2020, preostalih 24 odstotkov je zavod pridobil na račun pogodbe državne Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB), medtem ko je Alfa Primus poslovno leto zaključil s 5074 evri izgube. Vse prihodke v letu 2020 je torej zavod Irene Deželak pridobil iz državnega proračuna. Je SDS z državnozborskih denarjem reševala zavod nekdanje soproge vidnega člana SDS Tomaža Deželaka?

Izobraževala in prejemala nadomestilo

Lastnica in zastopnica Zavoda Alfa Primus je sicer tudi samostojna podjetnica, njen uradni naziv je Academia uspeha II, Irena Deželak, s. p., tako zavod kot podjetje sta prijavljena na istem naslovu. Medtem ko je njen zavod, ki nima zaposlenih, za izobraževanje poslancev SDS v letih 2020 in 2021 prejel 34.930 evrov, je Irena Deželak kot samostojna podjetnica zaradi izpada dohodka v času epidemije iz državnega proračuna prejemala nadomestilo plače. Od aprila 2020 do julija 2021 je od finančne uprave prejela 11.650 evrov, je razvidno iz spletne aplikacije Erar.

Deželakova je sicer tudi predavateljica ljubljanske Fakultete za management in upravo, ki je v lasti podjetij B2, d. o. o., in Rizikomanagement, d. o. o. Če pustimo ob strani nenavadno ime podjetja, ki ima v solastništvu fakulteto, je bila lastnica podjetja Rizikomanagement Tatjana Devjak, županska kandidatka SLS na zadnjih lokalnih volitvah v Velikih Laščah, na predčasnih parlamentarnih volitvah leta 2011 pa je na listi SLS (neuspešno) kandidirala za poslanko.

Aktualni dekan Fakultete za management in upravo Srečko Devjak se je leta 2015 znašel v središču pozornosti, ko je prišla na dan informacija, da je ob redni zaposlitvi na podlagi avtorskih in podjemnih pogodb v 12 letih zaslužil 526.050 evrov. 

V prihodnjih dneh bomo predstavili še časovnico izvedbe treningov komunikacije, ki jih je Zavod Alfa Primus leta 2020 in 2021 opravil za poslance SDS, in nenavadna tečaja, ki sta se ju na državne stroške udeležili poslanki SDS.