Slovenski vladi očitajo rusofobijo

Ruski medved slovenski vladi pokazal zobe: posledice so neizogibne

R.T.
7. 4. 2022, 10.36
Posodobljeno: 7. 4. 2022, 15.30
Deli članek:

Ravnanje slovenskega zunanjega ministrstva so označili za "skrajno neodgovorno in neprijateljsko".

Bobo
Julij 2016. Vladimir Putin je obiskal Rusko kapelico.

Evropskim sankcijam proti ruskim diplomatom se je po večdnevnem oklevanju pridružila tudi Avstrija. Kot je danes sporočila tiskovna predstavnica zunanjega ministra Alexandra Schallenberga, bo Avstrija izgnala tri uslužbence ruskega veleposlaništva na Dunaju in diplomata na generalnem konzulatu v Salzburgu. Kot so pojasnili na avstrijskem zunanjem ministrstvu, so omenjeni diplomati opravljali dejavnosti, ki niso v skladu z dunajsko konvencijo, poroča avstrijska tiskovna agencija APA, ki pri tem dodaja, da naj bi se ukvarjali z obveščevalnimi dejavnostmi. Ruski diplomati morajo Avstrijo zapustiti najkasneje do 12. aprila.

Številne evropske države so v minulih dneh v okviru usklajenega delovanja izgnale več kot 200 ruskih diplomatov in drugih uslužbencev na veleposlaništvih. Samo Nemčija in Francija sta v ponedeljek napovedali izgon več kot 70 ruskih uradnikov. Povod za to potezo so bila med drugim tudi šokantna razkritja grozodejstev, ki so jih v Ukrajini zagrešile ruske sile, zlasti v kraju Buča severovzhodno od Kijeva.

Slovensko zunanje ministrstvo je v torek ruskega veleposlanika Timurja Ejvazova obvestilo, da zmanjšuje število osebja na ruskem veleposlaništvu na raven slovenske misije v Moskvi. To pomeni s sedanjih 41 na osem. Ob tem so na zunanjem ministrstvu zapisali, da so veleposlaniku Ejvazovu izrazili "najostrejši protest in zgroženost ob pobojih ukrajinskih civilistov v Buči in drugih mestih, ki jih je po osvoboditvi izpod okupacije ruskih agresorskih sil razkrila primerjava objavljenih satelitskih in drugih posnetkov".

Protiruska histerija

Na potezo se je odzvalo rusko zunanje ministrstvo. Petkratno zmanjšanje osebja in "druge neprimerne zahteve", ki so v nasprotju z določbami Dunajske konvencije o diplomatskih odnosih iz leta 1961, po kateri morda država gostiteljica zagotoviti vse, kar diplomatsko predstavništvo potrebuje za opravljanje svojih nalog, so osnovane na "namišljeni pretvezi".

Ravnanje slovenskega zunanjega ministrstva so označili za "skrajno neodgovorno in neprijateljsko". "Odražajo protirusko pozicijo, ki jo je zavzela slovenska vlada, ki vsake toliko prestopi mejo očitno rusofobije. V enaki luči vidimo nedavne nezakonite odločitve Ljubljane o prekinitvi številnih dvostranskih pogodb o sodelovanju, predvsem na kulturnem in humanitarnem področju. Jasno je, da so ti ukrepi namenjeni načrtnemu uničevanju rusko-slovenskih odnosov, ki bodo letos dopolnili 30 let," piše na spletni strani ruskega zunanjega ministrstva.

Kakor tudi, da bo odgovornost za "neizogibne posledice nenehne protiruske histerije v celoti padla na aktualno slovensko vlado, ki v želji po ugajanju tujim mentorjem in v škodo nacionalnih interesov Slovencev dobesedno trga stoletja stare vezi prijateljstva med našima narodoma".

Politični in diplomatski ukrepi

Rusija si zato pridržuje pravico, da v odgovor na ravnanje slovenske vlade sprejme določene politične in diplomatske ukrepe – tudi ona bo omejila število osebja na slovenskem veleposlaništvu v Moskvi.

Od uradne Ljubljane pa zahteva, da "dosledno spoštuje svoje mednarodne zaveze ter v celoti zagotovi varnost in ustrezne pogoje za normalno delovanje ruskega veleposlaništva v Sloveniji".