REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Pravi ukrep vlade: Kar 20.000 evrov iz proračuna ob nakupu stanovanja mladim družinam z otroci po 1. januarju 2022

Pravi ukrep vlade: Kar 20.000 evrov iz proračuna ob nakupu stanovanja mladim družinam z otroci po 1. januarju 2022Stanovanja za mlade družine so dostopnejša. Vir: Twitter

Vlada RS je na današnji seji sprejela Sklep in pravilnik, ki določa način nakupa oziroma sodelovanja pri nakupu nepremičnin za tiste družine, ki želijo rešiti svoje stanovanjsko vprašanje in imajo ali bodo imele otroke po 1. januarju 2022.

Najvišji znesek sredstev, ki se lahko odobri, je 20.000 evrov, sredstva pa bodo zagotovljena iz proračuna.

Najvišji znesek sredstev, ki se lahko odobri, je 20.000 evrov, sredstva pa bodo zagotovljena iz proračuna. Vir: Twitter

Pravico do sredstev za gradnjo, sodelovanje pri nakupu oziroma nakupu hiše ali stanovanja na podlagi rojstva otroka v letu 2022 lahko prosilec uveljavlja:

  • za gradnjo hiš v enotah lokalne samouprave (ELS), ki so opredeljena kot devastirana območja v skladu z Uredbo o vzpostavitvi enotnega seznama regionalno razvojnih in lokalnih samoupravnih enot za leto 2014 v višini 50 % vrednosti del gradnje hiše na podlagi tehničnega opisa in predračuna del, ki jih potrdi odgovorni projektant;
  • za gradnjo hiše v drugih enotah lokalne samouprave - v višini 20 % vrednosti del pri gradnji hiše na podlagi tehničnega opisa s seznamom del, izmerami ter predračunom del, ki ga potrdi odgovorni oblikovalec;
  • za nakup hiše ali stanovanja - v višini 20 % vrednosti nepremičnine, ki jo odmeri pristojni davčni organ, in največ 20 % kupnine, določene s predpogodbo o prodaji nepremičnine;
  • ter za udeležbo pri nakupu hiše ali stanovanja prek stanovanjskega posojila - v višini 20 % ocenjene vrednosti nepremičnine, na podlagi katere je odobreno posojilo, in največ 20 % določene kupnine - s predpogodbo o prodaji nepremičnine.

Za vse, ki so se tega »vladnega bombončka« razveselili na Slovenskem, s stanovanji zelo podhranjenem trgu pa je slaba novica dejstvo, da vse to velja za – državljane Srbije. Sprejela jih je vlada Republike Srbije (RS).

S temi ukrepi namreč želi Srbija vzpodbujati večjo rodnost in zagotoviti, da bi si mladi ustvarjali družine v državi. Zato želijo subvencionirati nakup stanovanja, pa tudi gradnjo hiš, v višini do 20.000 evrov.

Za vse, ki so se tega »vladnega bombončka« razveselili na Slovenskem, s stanovanji zelo podhranjenem trgu pa je slaba novica dejstvo, da vse to velja za – državljane Srbije. Sprejela jih je vlada Republike Srbije (RS).

To je pohvalno za Srbijo, hkrati pa lahko to razumemo tudi kot resno kritiko Slovenije.

Ne le, da v Sloveniji Janševa vlada ni sprejela nobenega podobnega ukrepa, področje stanovanjske gradnje za mlade družine je bilo desetletja zanemarjano.

Namesto tega pa je država denar zapravljala za nepravično razdeljene dodatke in orožje.

Tudi Srbijo seveda čakajo volitve v začetku aprila, zato lahko omenjeni ukrep razumemo tudi kot »bombonček« srbske vlade za volivce, toda dejstvo je, da je zelo konkreten in to v državi, ki nima na voljo ogromnih skladov EU, predvidenih za razvoj in kohezijo.

Slovenijo pa, če primerjamo slovenske ukrepe za blažitev draginje, prehiteva tudi sosednja Hrvaška.

V Sloveniji so ukrepi vezani na začasno ukinitev omrežnine, uvedbo digitalnih bonov (za nekatere izbrance) ali denarno finančno pomoč velikim družinam, ki bodo koristile predvsem volivcem desnih strank ali pa nesorazmerno pomagajo tudi tistim, ki niso potrebni pomoči.

Na Hrvaškem je drugače. Hrvaška vlada je sprejela sveženj ukrepov, s katerimi želijo pomagati prebivalcem in podjetnikom, prizadetim zaradi rasti cen energentov.

Vlada Andreja Plenkovića uvaja državne subvencije in bone za najbolj ogrožene skupine državljanov, predvsem pa znižanje DDV na plin in hrano.

Rast cene energentov že čutijo hrvaški podjetniki, medtem ko se bosta elektrika in plin za državljane podražila s 1. aprilom.

Meso
DDV se bo tudi pri mesnih izdelkih zmanjšal na samo 5 odstotkov - a samo na Hrvaškem... Vir: Twitter

Brez ekonomskih posegov Plenkovićeve vlade bi se električna energija podražila za 23 odstotkov, plin pa za kar 78 odstotkov.

Vse to so bistveno bolj obsežni ukrepi, kot pa jih je uvedla sedanja vlada. Ta se s svojimi ukrepi hvali, toda dejstvo je, da so za svoje državljane veliko bolje poskrbeli celo vladi Hrvaške in Srbije.

Rast cene elektrike so omejili na 9,6 odstotka, plina pa na največ 20 odstotkov.

Država bo poleg subvencij ceno plina omejila tudi z znižanjem DDV-ja, s 25 na kar 5 odstotkov, vendar le za leto dni, potem naj bi znašala 13 odstotkov.

Hrvaška vlada bo znižala DDV tudi na hrano, in sicer na sveže meso, ribe, jajca, sadje, zelenjavo, jedilna olja in mast, otroško hrano, in stroške v kmetijstvu s 13 na pet odstotkov, s 25 pa na pet odstotkov na maslo in margarino.

Vlada - hrvaška, ne slovenska! - bo znižala DDV še na higienske vložke in na vstopnice za športne in kulturne prireditve, ki so bile precej prizadete v pandemiji.

Socialno najbolj ogroženi državljani bodo od države dobili mesečne bone za elektriko in plin, 720 tisoč upokojencev s pokojninami do 530 evrov pa enkratno finančno pomoč, najvišja bo 160 evrov.

Vse to so bistveno bolj obsežni ukrepi, kot pa jih je uvedla sedanja vlada v Ljubljani.

Ta se s svojimi ukrepi hvali, toda dejstvo je, da sta za svoje državljane veliko bolje poskrbeli celo vladi držav, ki v primerjavi s Slovenijo imata bistveno manj BDP-ja na prebivalca.

Vladi Hrvaške in Srbije.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek