Protesti po iranskih mestih potekajo več kot mesec dni. Foto: Reuters
Protesti po iranskih mestih potekajo več kot mesec dni. Foto: Reuters

Protestniki so se v Sakezu, rojstnem kraju umrle 22-letnice, zbrali pred pokopališčem, kjer je pokopana Mahsa Amini. Po navedbah iranskih državnih medijev so se nato namenili proti pisarni guvernerja, nekateri iz 10.000-glave množice pa naj bi želeli tudi napasti tamkajšnje vojaško oporišče.

Varnostne sile so na osrednjem trgu v Sakezu uporabile solzivec in strelivo, so sporočili iz organizacije za človekove pravice Hengaw s sedežem na Norveškem, pri čemer niso poročali o mrtvih ali ranjenih.

Iranska tiskovna agencija INSA je poročala, da so bile povezave do medmrežja v Sakezu prekinjene iz "varnostnih razlogov", v eni od mestnih četrti pa je bila po poročanju francoske tiskovne agencije AFP požgana policijska nadzorna točka.

Sorodna novica Jeza v Iranu naj bi prežemala vse dele družbe. "Želimo biti normalna država."

Hengaw je poročal o stavkah delavcev v Sakezu in več preostalih mestih. Shodi so sinoči potekali v več mestih, vključno z glavnim mestom Teheran in mestom Marivan v provinci Kurdistan.

Iranska Kurdinja Mahsa Amini je umrla v policijskem pridržanju 16. septembra, tri dni po tem, ko jo je v Teheranu aretirala moralna policija zaradi domnevno neprimernega nošenja obvezne naglavne rute hidžab. Aktivisti trdijo, da je umrla zaradi udarcev, policija pa zavrača krivdo za njeno smrt.

Vse od njene smrti po vsej državi potekajo množični protesti, na katerih je bilo po navedbah tujih organizacij za človekove pravice ubitih več kot 250 ljudi, več deset tisoč pa je bilo aretiranih. Hengaw je medtem poročal o novi smrti protestnika v mestu Mahabad, ki naj bi ga varnostne sile ustrelile v glavo.

Raisi povezal proteste s terorizmom

Proteste je v določeni meri zasenčil sredni napad sunitske džihadistične Islamske države na šiitski tempelj v Širazu na jugu države, v katerem je umrlo 15 ljudi. Iranski predsednik Ebrahim Raisi se je zavezal k odločnemu odzivu na napad, pri tem pa namignil, da so protesti in krvavi napad na neki način povezani.

"Namen sovražnika je motiti napredek države in ti izgredi utirajo pot za teroristična dejanja," je povedal predsednik Irana.

Protesti se v Iranu nadaljujejo tudi danes