Pridelovalka zelišč in aromatičnih rastlin Jožica Šerbinek je na svojem zeliščnem vrtu “Pri Jožici” v Jakobskem Dolu v občini Pesnica pripravila četrto čajanko pod krošnjami. Jožica, ki je po poklicu kmetijska tehnica, smer vinogradništvo, sadjarstvo, je leta 1993 ostala brez zaposlitve in se prek zavoda za zaposlovanje in inštituta za rehabilitacijo invalidov iz Maribora vključila v projekt, ki je vzpodbujal pridelavo zelišč. “Ko sem dobila to povabilo, sem na nad tem zelo navdušila, saj so bila v našem vrtu vedno zelišča, ki jih je mama redno dodajala raznoraznim jedem. Vrt smo imeli sprva v dolini, nato sem ga preselila na travnik, nazadnje pa na zemljišče v neposredni bližini moje zelišče izbice. Sprva smo sadilni material, šlo je za šest različnih zelišč, dobili od Inštituta za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije, ostale rastline pa sem iskala, kupovala ter razmnoževala sama, tako da v mojem zeliščnem vrtu danes raste približno 70 zelišč in aromatičnih rastlin, prav tako jagodičevje, vrtnine, sadje in podobno. Vrt je skupaj z majhnim sadovnjakom velik približno pet arov. Približno 40 odstotkov zelišč konča na kompostu, ostalo pa uporabim. Letno pridelam do 25 kilogramov suhih zelišč.” Iz pridelanih zelišč in aromatičnih rastlin nastajajo v Jožičini zeliščni izbici številni izdelki; čaji, začimbe (majaron, origano, timijan, bazilika, vrtni šetraj), zeliščna sol, zeliščni sladkor, zeliščni želeji (vrtnični, sivkin, bezgov, metin in citronkin), zeliščni keksi, zeliščni žele bonboni, zeliščni kis (pehtranov in bazilikin), mešanica zelišč za zeliščni sirup, sadni siri (iz kutin, jabolk, hrušk, jagode, marelice), zeliščna mila, mazilo za ustnice, zeliščne kopeli, zeliščna mazila ter zeliščni žakeljčki in blazinice.

Miša Pušenjak je obiskovalcem dala marsikateri koristni nasvet

Preteklo soboto je na njeno domačijo v Ročico 46 prišlo veliko obiskovalcev, ki so na vodenem ogledu zeliščnega vrta spoznavali rastline in se družili ob prigrizkih z domačimi namazi in ob zeliščnih napitkih. Jožica jim je predstavila kmetijo ter skupaj z Mišo Pušenjak, priznano inženirko agronomije, zaposleno na Kmetijsko gozdarskem zavodu Maribor, odgovarjala na številna vprašanja. Predvsem jih je zanimalo, kako se znebiti rdečih polžev na vrtu.

Na stojnicah sta Alenka Leber Vračko, njeno ime je ob inovativnem kmetijstvu neločljivo povezano z ročnimi deli, estetiko in kreativnostjo, ter Tilka Cehtl, neumorna raziskovalka ročnih spretnosti v krožku Spretni prsti podeželja, prikazali svoje ustvarjanje. Izdelovali sta zeliščne venčke, jabolka iz blaga in pletle košare. Na stojnici se je s svojimi izdelki predstavila tudi Zadruga Dobrina,  ki povezuje majhne tradicionalne kmetovalce z območja Slovenskih goric.

Na voljo so bili domači namazi in zeliščni napitki

Obiskovalci so si lahko ogledali razstavo fotografij, ki jih je z analognim fotoaparatom posnela vsestranska umetnica, domačinka Marjana Cmager. V zeliščni izbi so si lahko ogledali še posušena zelišča in druge Jožičine izdelke. Uživali so ob zeliščnem čaju, sladkanem z domačim zeliščnim sirupom, zeliščnih zvarkih na bazi alkohola s timijanom in ob zeliščnem sirupu, narejenem iz poprove mete, vrtnice in sivke. Gostiteljica je zanje pripravila več namazov (čemažev, čemažev z orehi, zeliščni, ocirkov, zasekin, paprikin, …), čebulni, orehov, janežev kruh, kruh brez dodatkov ter pehtranovo in orehovo potico.

“Ljudje so zelišča in aromatične rastline vedno bolj zainteresirani. Še posebej pa so bili presenečeni nad vrtom, ki je zelo lep in ponuja marsikaj,” nam je povedala Jožica Šerbinek.