Foto: BoBo
Foto: BoBo

Za gradnjo in upravljanje novega doma v Škofji Loki je koncesijo prejel Dom Hmelina iz Radelj ob Dravi. Kot je povedal prokurist Miha Mihalj, so se za naložbo odločili, ker se jim zdi lokacija v Škofji Loki zelo lepa. Poleg tega so potrebe po domski oskrbi za starejše tako v lokalnem okolju kot tudi na območju širše Gorenjske precej večje, kot je na voljo razpoložljivega prostora.

"Nov zasebni dom za starejše bo predstavljal dobrodošlo dopolnitev ponudbe obstoječega javnega doma za starejše ter mreže drugih socialnovarstvenih in oskrbnih storitev ter varovanih stanovanj za starejše, ki jih imamo oziroma jih razvijamo v naši občini," novo pridobitev pozdravljajo v Občini Škofja Loka in dodajajo, da bo hkrati novi dom dopolnil sodobni storitveni center, ki nastaja na območju nekdanje vojašnice.

Dom, ki bo lahko sprejel 156 oskrbovancev, bo zasnovan v obliki gospodinjskih enot, imel pa bo tudi štiri enote za osebe z demenco. Gradnja mora biti končana do konca prihodnjega leta. Kot je povedal Mihalj, bodo kmalu začeli geomehansko raziskavo tal, ki bo dala tudi bolj jasno sliko, koliko bo naložba stala, trenutno pa je grobo ocenjena na okoli 10 milijonov evrov. Gradbeno dovoljenje naj bi prejeli do pomladi, nato bodo stekla dela.

Dom za 144 ljudi v Radovljici

S pripravami vse potrebne dokumentacije hitijo tudi v družbi SeneCura, ki je dobila koncesijo za gradnjo novega doma za starejše v Radovljici. V domu je načrtovanih sedem standardnih bivalnih enot in pet enot za osebe z demenco. Vsaka enota bo imela do 12 stanovalcev, skupaj bo tako v domu prostora za 144 oseb.
Dom bo predvidoma imel štiri nadstropja, bivalne enote bodo imele svoje terase, v pritličju pa bodo tudi skupna jedilnica, kavarna in prostori za terapijo, urejeni bodo tudi skupni vrtovi, je za STA pojasnila poslovna direktorica SeneCura za Slovenijo Sanda M. Gavranovič.

Dom bo stal na območju nekdanjega sindikalnega centra oziroma Šlandrovega doma, kjer je del zemljišča v lasti občine, ki so izvedla postopke za prodajo. Prostorska podlaga pa bo predvidoma zagotovljena s petimi spremembami prostorskega reda občine, ki so v postopku in jih bo občinski svet obravnaval še v tem mandatu, so pojasnili na radovljiški občini.

Za samo gradnjo, opremo in pridobitev operativnih dovoljenj v SeneCuri predvidevajo 18 mesecev. "Vendar moramo predhodno pridobiti gradbeno dovoljenje, kjer smo odvisni od trajanja upravnih postopkov," je poudarila Gavranovič.

Tudi v Radovljici bo nov dom za starejše zelo dobrodošel, saj se število starejših prebivalcev povečuje. Trenutno znaša odstotek mest v radovljiškem domu starejših glede na obseg prebivalcev, starih 65 let in več, pet, cilj v razvojnem programu pa je doseči devet odstotkov.

V obstoječem radovljiškem domu lahko sprejmejo 222 stanovalcev. Do leta 2030 pa bi v občini zaradi vse večjih potreb po nastanitvi starejših in zaradi podaljševanja čakalnih dob, radi zagotovili 200 dodatnih mest. Poleg 144 mest v novem domu je še okoli 50 mest v načrtovani dislocirani enoti Doma dr. Janka Benedika Radovljica na območju Doma Matevža Langusa v Kamni Gorici.

Oddelek za 48 mest v Cerkljah na Gorenjskem

Kmalu se novih zmogljivosti lahko nadejajo v Cerkljah na Gorenjskem, kjer je Dom Taber dobil koncesijo za ureditev novega oddelka za 48 oseb. Celoten oddelek bo namenjen dementnih osebam, saj demenca postaja vse večji družbeni problem, trenutno pa imajo v domu prostora le za 18 oseb z demenco, zato je čakalna doba dolga in stiske svojcev velike, je izpostavil cerkljanski župan Franc Čebulj.

Kot je pojasnil, so se za širitev doma odločili tudi zato, ker razpolagajo z zemljiščem, poleg tega pa je dom s sedanjimi 155 mesti na meji rentabilnosti. Čebulj je prepričan, da bi prav lokalne skupnosti ob pomoči evropskih sredstev morale graditi domove za starejše in tudi na ta način poskrbeti zanje. Ob tem je poudaril, da Dom Taber kljub pozivom Računskega sodišča k proučitvi možnosti izstopa občine iz lastništva ostaja v lasti občine, kar podpira tudi občinski svet.